Login lub e-mail Hasło   

Gambit turecki

"Nie wierzę kobietom, Turkom i niepijącym." - Piotr I Wielki.
Wyświetlenia: 1.370 Zamieszczono 25/11/2015

"Nie zestrzelilibyśmy tego samolotu gdybyśmy wiedzieli, że należy do Rosjan" - Erdogan na ostatniej konferencji prasowej

***

Erdogan przewidywał spektakularne zwycięstwo propagandowe a zapowiada się, że staje się on "enfant terrible" i skończy jak większość brunetów z wąsikiem. Jak to określają Amerykanie "he gets more than he bargained for". Niewykluczone, że na gwiazdkę/ramadan otrzyma w prezencie Niepodległe Państwo Kurdyjskie.

***


Nie przebrzmiały jeszcze w uszach Europejczyków wtórowane gwizdami okrzyki tureckich kibiców "Allahu Akbar!" czczących w ten oryginalny sposób ofiary ataku dzihadzistów w Paryżu i odgłosy strzałów podczas antyterrorystycznych obław we Francji i Belgii kiedy świat stanął na progu kolejnego kryzysu.
Czytając Pana Radziwinowicza coraz bardziej zagadkowym staje się dla mnie stanowisko naszych mediów w (ponoć również) naszym konflikcie cywilizacyjnym z terrorystami islamskimi, którzy obcinanie głów traktują jak obcinanie paznokci*.
Nasz nowowybrany rząd woli przyglądać się rozwojowi sytuacji przez dziurę w płocie otoczającym naszą wschodnioeuropejską/zachodniazjatycką (niepotrzebne skreślić) parafię, którą z cywilizacją Zachodu (przynajmniej ostatnio) ma bardzo niewiele wspólnego. Wiedzą o tym nawet zdesperowani "syryjscy" uchodźcy. Przypomnę "fotelowym" geopolitykom, że z Warszawy bliżej jest do Stambułu niż do Londynu.
Dla osób ze złudzeniami pozostaje retoryczne pytanie po której stronie jest Turcja? Na forum raczej zagubionej ostatnio Unii Europejskiej oficjalnie padają pytania o roli Turcji w "pompowaniu Europy" niekończącym się strumieniem syryjskich uchodźców (w większości w wieku poborowym), którym bliższe jest uzyskanie socjalu niż organizowanie anty-Assadowskiej (czyli antyalafickiej) opozycji a może nawet - idąc za radą Pana MSZ Waszczykowskiego - Arabskowiosennych Sił Zbrojnych "na obczyźnie". 
O obłudnej polityce Ankary wobec Kurdów, handlowaniu z ISIS i swobodnym przepływie terrorystów, broni oraz... barbarzyńsko skradzionych (i jak się okazuje wcale nie) bezcennych zabytków sztuki przez syryjsko-turecką granicę nie wspomnę. (Swoją drogą ciekawe kim są kupcy tych artefaktów będących częścią światowego dziedzictwa). 
Samolot rosyjski został zestrzelony NA TERYTORUM SYRYJSKIM. Potwierdza to nawet strona turecka. Czy SU 24 został zestrzelony przez pocisk ziemia-powietrze (jak twierdzą przedstawiciele mniejszości tureckiej w północnej Syrii) czy tureckie myśliwce jest w zasadzie bez znaczenia.
Kto kogo zaatakował? Na atak członka NATO przez Rosję to raczej nie wygląda. Jaką grę prowadzi prezydent Erdogan - XXI - wieczny sunnicki sułtan w garniturze Armaniego? Dlaczego teraz? Może Rosjanie przeszkadzają mu w (przynajmniej częściowym) odrodzeniu Otomańskiego Imperium poprzez de facto rozbiór Syrii wspólnie z Państwem Islamskim? Czyżby z powodu strat (ekonomicznych) spowodowanych rosyjskim bombardowaniem cystern z przemycaną ropą? Może zaniepokojonej ostatnim zbliżeniem Rosja-Zachód Turcji chodzi o wciągnięcie NATO w otwarty konflikt z Moskwą?
Możliwe, że to właśnie Amerykanie pośrednio (poprzez swojego NATO-wskiego współczłonka) testują Rosjan. Warto nadmienić, że w strukturach NATO Turcja dysponuje obecnie najliczniejszą i najsilniejszą armią po USA.
Ciekawe jak po Paryskich zamachach terrorystycznych zareaguje na ten incydent Europa... a szczególnie zachodnioeuropejska opinia publiczna, która (jak na razie bardzo skuteczną) interwencję rosyjską przeciw ISIS przyjęła pozytywnie jeżeli nie z entuzjazmem.

                                                                                         fot.Google images

Nie ulega wątpliwości, że incydent (prowokacja?) zbliży Kurdów z Rosją, która odwdzięczy się im stworzeniem i uznaniem niepodległego państwa. Będzie to swoistą "zapłatą" NATO-wcom (zwłaszcza Turkom i Amerykanom) za "niepodległe" Kosovo.
Drodzy Rodacy, czekając na moment kiedy przy granicy syryjskiej jakiś samolot turecki (czyli "nasz sojuszniczy" NATO-owski) zostanie "pomyłkowo" stracony przez "ruskich" załączam pudełko słodyczy i życzę nam wszystkim Wesołych Świąt i - jeżeli nie Szczęśliwego to z pewnością bardzo interesująco się zapowiadającego i rekordowo gorącego - Nowego Roku...

***

*Mowa jest tu o ludziach, ktorzy sztukę obcinania głów mają opanowaną nie gorzej od rutynowego obcinania paznokci. 
Ciekawą ogólną charakterystyczną cechą współczesnej cywilizacji islamskiej proponowanej przez ISIS jest to, że oprócz obowiązkowego egzemplarza Koranu i cyferek arabskich na przyrządach celowniczych ich rosyjskiego, zachodniego bądź chińskiego uzbrojenia ani jedna rzecz w ich ekwipunku nie jest produktem islamskiego kręgu cywilizacyjnego/myśli technicznej; począwszy od elementów umundurowania, telefonów komórkowych/GPS-ów a kończąc na ulubionych przez nich Toyotach Hilux.

Podobne artykuły


14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 285
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 885
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 827
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 893
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 703
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 654
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1501
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1584
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 929
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 433
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 348
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 668
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 839
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  swistak  (www),  25/11/2015

Może w końcu zwycięży w mediach "prawda" prawdziwa ofiara każdej wojny z Katolickim Kościołem, ducha tego świata.

  Hamilton,  25/11/2015

@swistak: od opowiadania dowcipów katolickich jest ojciec dyrektor.

No i stało się. Czy jeszcze ktoś trzeźwo myślący wierzy, że USA "walczy z Isis ??
A Turcy pewnie, że się wkur......
Nie dość, że przegapili Krym a mieli chrapkę (oczywiście nie-oficjalnie ale pod kuratelą jeśli nie ONZ to NATO - miało być podobnie jak na Bałkanach) to jeszcze Putin rozwala dostawy najtańszej ropy na świecie no co za drań....

Oba państwa prowadzą co najmniej agresywną politykę, a ich interesy są sprzeczne. To, co się teraz dzieje między Turcją a Rosją, to zwyczajna próba sił. Obie strony sprawdzają, jak daleko mogą się posunąć i jak zareaguje przeciwnik. Trochę jak szachy, ale tutaj stawką są setki, tysiące, a może nawet miliony ludzkich istnień. Oby obie strony zachowały na tyle dużo rozsądku, żeby nie doszło do konfl ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
Musiałem i tak jak większość narodu miałem ten język głęboko w d... Nigdy tak naprawdę nie potrafiłem się nim posługiwać, a dzisiaj pamiętam jedynie kilka słów i część liter rosyjskiego alfabetu. Co do "Bałkańskich upiorów", to polecam przeczytać. Autorem jest amerykański reporter. Sposób, w jaki opisuje Bałkany, wskazuje na to, że jest zafascynowany tym regionem i ludźmi, że pr ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
W Rosji zawsze panował zamordyzm i niestety wygląda na to, że to część ich kultury. Tam część zawsze kochała dyktatorów (sporo Rosjan naprawdę uważało Stalina za wspaniałego przywódcę), a pozostała część nie wychylała się. W przeciwnym razie ryzykowali utratą wolności albo życia. Nie ulega wątpliwości, że poparcie dla Putina jest też efektem wszechobecnej propagandy, którą znamy ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
USA albo ma jakiś interes w istnieniu ISIS albo po prostu nie potrafią się przyznać, że dali plamę i idą w zaparte. Uzbroili tę organizację i to był błąd, ale przecież tam jest dzielna syryjska opozycja, która walczy ze zbrodniczym reżimem Asada. Jaka jest ta opozycja? Czy po zwycięstwie nie okażą się takimi samymi terrorystami? Tego nie wiem i nie dowiemy się tego z mediów, bo ...  wyświetl więcej

@_serpico_:
Trudno powiedzieć, co jest prawdą, a co tylko propagandą. My żyjemy a zachodniej strefie wpływów, więc media są przeciw Rosji i przeciw Asadowi. Dlatego przypuszczam, że wcale nie jest taki zły, jak się go opisuje. W sumie to poznałem kiedyś pewną kobietę, która była w Syrii jeszcze przed tym, zanim zaczęły się jakiekolwiek zamieszki. Była zachwycona. Ludzie byli bardzo przyjaźn ...  wyświetl więcej

Great "M"..... On Her Majestety´s Secret Service !
Czytam i czytam i tak w kolko z ktorego nie widze logicznego wyjscia mimo, ze bardzo bym chcial.
Bo jak wychodzac pominac fakty pozorowanych atakow na Szwecje, Kanade, Anglie, kraje Baltyckie,
i wiele innych przez Rosyjskie samoloty bojowe.
W kilku nieodleglych przypadkach te samoloty byly bardzo blisko zderzenia z samo ...  wyświetl więcej

@youngcontrarian: Masz ku temu zagwarantowane prawo, ale szkoda, za milczysz.
Przypomne. ze lotnictwo Rosji ma niechlubny rekord w zestrzeliwaniu cywilnych samolotow pasazerskich.
1) Przed kilkadziesieciu laty Pasazerski samolot z Korei poludniowej na dalekim wschodzie.
2) Przed c:a 20.tu laty pasazerski samolot lecacy nad morzem Czarnym (chyba Rosyjski)
3) W ubieglym r ...  wyświetl więcej

Nie mogę pojąć czemu Turcja zestrzeliła ten samolot. Takie działanie nie ma żadnego sensu jej z punktu widzenia. Natomiast dla Putina to był prezent, który pozwoli zmobilizować społeczeństwo rosyjskie, które nie garnie się do wojny w Syrii.
Jeśli Rosji uda się ocalić Asada, potem go umocnić, i przy okazji otworzyć dużą bazę wojskową w tej części świata to będzie mieć to wpływ na na dalsze d ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska