Login lub e-mail Hasło   

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia do legalnego wykorzystania?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://ideative.pl/blog/skad-brac-darmow(...)-vol-1/
Dobrze dobrany obraz na stronie internetowej lub w kampanii social media potrafi wzbudzić w odbiorcy emocje i skłonić go do określonego działania.
Wyświetlenia: 1.127 Zamieszczono 25/11/2015

Zdjęcia wykorzystywane są nie tylko przy redagowaniu bloga, tworzeniu wpisów w social media, ale również na stronach internetowych. Obraz mówi przecież więcej niż tysiąc słów, jest więc niejako dopełnieniem treści, którą chcemy przekazać. 

Bolączką twórców treści, redaktorów, czy właścicieli stron www jest obecnie pozyskiwanie wysokiej jakości zdjęć, które mogą wykorzystać do swoich celów. Legalnie zdjęcia można pozyskiwać na trzy sposoby. Pierwszy to taki, gdy wykonujemy je samodzielnie lub zlecamy to profesjonalnemu fotografowi. Drugi sposób polega na zakupie fotografii w płatnych bankach zdjęć. Trzeci z nich to korzystanie z darmowych banków zdjęć, w których fotografie udostępniane są na specjalnych licencjach. Warto wiedzieć, że „darmowe” wcale nie znaczą gorsze.

Obecnie w tego rodzaju serwisach znajdziemy mnóstwo ciekawych i oryginalnych zdjęć w wysokiej jakości. Wystarczy wiedzieć gdzie szukać i poświęcić trochę czasu na znalezienie fotografii, która będzie odpowiadała naszym wymaganiom. Serwisy oferujące darmowe zdjęcia udostępnione na odpowiedniej licencji posiadają obecnie szerokie zbiory, w których można znaleźć prawdziwe perełki.

Do czego można wykorzystać zdjęcia z darmowych banków?

  • Wpisy na blogu
  • Aktualności na stronie www
  • Posty w social media
  • Strony internetowe
  • Materiały promocyjne i reklamowe
  • Prezentacje i materiały szkoleniowe
  • Oferta firmy

Licencja Creative Commons

To tylko kilka przykładów, ale zdjęcia pozyskane na odpowiedniej licencji możemy wykorzystać na wiele sposobów. Licencją, która umożliwia dowolne rozporządzanie pobranym zdjęciem – tj. jego wykorzystaniem w celach komercyjnych oraz niekomercyjnych, bez konieczności podawania autora fotografii jest CC0. Fotografie pobrane na tej licencji możemy także dowolnie przerabiać i modyfikować.

Kolejną dość popularną licencją jest CC-BY, zezwala ona swobodne kopiowanie zdjęć, modyfikowanie ich i rozpowszechnianie (także w celach komercyjnych), ale konieczne jest uznanie autorstwa zdjęcia. Oznacza to, że każdorazowo należy zaznaczyć, kto daną fotografię wykonał.

Darmowe banki zdjęć

Wymienione powyżej licencje są to dwie najbardziej liberalne licencje, na których udostępniane są zdjęcia w darmowych bankach zdjęć. Jednak fotografie zamieszczone w takich serwisach możemy pobrać także na innych licencjach. Zanim więc pobierzemy zdjęcie z banku, musimy koniecznie zapoznać się z licencją, na której zostało ono udostępnione.

Poniżej znajdziecie 10 stron, które udostępniają darmowe zdjęcia, wysokiej jakości na licencji CC0.

http://jaymantri.com/

https://foodiesfeed.com/ - zdjęcia jedzenia

https://pixabay.com/

http://deathtothestockphoto.com/ - konieczna rejestracja

http://kaboompics.com/

http://www.lifeofpix.com/

http://magdeleine.co/ - zdjęcia można filtrować po dominujących kolorach

https://www.pexels.com/

https://unsplash.com/

http://littlevisuals.co/

Jak widać, nie trzeba mieć dużego budżetu na zakup zdjęć, szczególnie jeśli pobrane zdjęcia wykorzystujemy do wpisów na blogu, czy social media. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli zależy nam na zdjęciach, które nie są nigdzie dostępne musimy zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową.

Jeśli potrzebujecie większej liczby źródeł, oto pełna lista 60 darmowych banków zdjęć (udostępnionych na licencji CC0, CC-BY lub CC-NC): „Skąd brać darmowe i legalne zdjęcia w dobrej jakości?”

Podobne artykuły


208
komentarze: 65 | wyświetlenia: 108568
31
komentarze: 16 | wyświetlenia: 2204
15
komentarze: 4 | wyświetlenia: 2928
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 4590
13
komentarze: 42 | wyświetlenia: 2606
39
komentarze: 22 | wyświetlenia: 4790
29
komentarze: 11 | wyświetlenia: 16633
27
komentarze: 24 | wyświetlenia: 4186
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 8921
23
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8019
22
komentarze: 10 | wyświetlenia: 49379
19
komentarze: 11 | wyświetlenia: 3081
21
komentarze: 15 | wyświetlenia: 53330
 
Autor
ArtykułWarto zaznaczyć w tekście, które serwisy udostępniają zdjęcia bezpłatnie do celów nie komercyjnych. Wszedłem na jedną z tych stron, wpisałem Cat i widzę piękne zdjęcia. Czy ot tak można je umieścić w nie komercyjnym tekście?
Np. takie zdjęcie. Opis jeśli rozumiem go właściwie, umożliwia zamieszczenie zdjęcia nawet na stronach komercyjnych i bezpłatnie.
https://www.pexels.com/photo/a(...)t-7517/

  ideative  (www),  16/12/2015

W tekście jest wyraźnie zaznaczone, że wszystkie podane serwisy udostępniają zdjęcia na licencji CC0. Jest to licencja, która umożliwia dowolne rozporządzanie pobranym zdjęciem – tj. jego wykorzystanie w celach komercyjnych oraz niekomercyjnych, bez konieczności podawania autora fotografii.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska