Login lub e-mail Hasło   

Muralowe Rewolucje

Coraz bardziej popularna i lubiana forma sztuki ulicznej - murale, bo o nich dziś mowa zdobią ściany i mury wielu polskich budynków.
Wyświetlenia: 360 Zamieszczono 27/11/2015

Murale to coraz częstszy widok w polskich miastach. Powstają one z reguły na elewacjach starych budynków czy specjalnie wydzielonej na nie przestrzeni w otoczeniu. Murale mają za zadanie zastąpienie nieciekawych, często zniszczonych elewacji i fasad budynków, nową warstwą często kolorowych i monumentalnych malowideł.

Na muralach często uwieczniane są zarówno postacie historyczne, wybitni muzycy czy fikcyjne twory nowoczesnej pop-kultury. Często murale stanowią także formę reklamy instytucji, firm czy a nawet miast.

Samo słowo mural pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza „dekoracyjne dzieło malarstwa ściennego”. Ogromne znaczenie w tworzeniu muralu ma jego skala, bowiem tworzenie dzieła na powierzchni sięgającej 100m² wymagają nie tylko perspektywicznego spojrzenia na projekt, ale i sporego przedsięwzięcie logistyczne.

W Polsce murale znane są już od czasów PRL-u, które prezentowały malowidła poświęcone wtedy monopolistom na runku. Chodzi tutaj między innymi o Pewex, PZU czy PKO, które mimo że dużej reklamy nie potrzebowały to można je było znaleźć w niemal każdym polskim mieście.

Obecnie murale tworzone są najczęściej na zlecenie mieszkańców konkretnego bloku, urzędów miejskich czy przedsiębiorstw, które chcą nieco ożywić swoje otoczenie, wyróżnić się na tle innych i zwrócić na siebie uwagę. Często z promocji związanej z tworzeniem murali korzystają także szkoły czy uczelnie, a nawet przedszkola, które dzięki nim dopasowują się do obecnych czasów i młodzieży uczącej się i wychowującej w tak ozdobionych murach.

Mówiąc o muralach należy także definitywnie rozgraniczyć je od graffiti czy nawet namiastki graffiti prezentujące niezgrabne bohomazy wykonane na szybko sprayem czy markerami do graffiti. Mural to przedsięwzięcie zaplanowane na kilka dni a nawet tygodni pracy, w zależności od jego skali, do którego wykorzystywane są bardzo wysokiej jakości farby akrylowe, odporne na zniszczenia oraz warunki atmosferyczne.

Ogromną akcję muralową od wielu już lat w naszym kraju prowadzą Farby Kabe, których dzieła można podziwiać w wielu polskich miastach.

W Andrychowie dla Nadleśnictwa powstał mural przedstawiający zwierzęta żyjące w okolicznych lasach.

Mural w Nadleśnictwie andrychowa

W Opolu na osiedlu Zawadzkie ze względu na pobliskie baseny powstał mural przedstawiający podwodny świat roślin oraz zwierząt.

Ponadto murale objęte patronatem Farby Kabe zdobią szkoły, uczelnie i osiedla wielu innych miejscowości, gdzie nadają budynkom nieprzeciętnego i wyjątkowego charakteru.

Patronatem akcji muralowej jest producent farb - Farby Kabe: https://farbykabe.pl/

Podobne artykuły


30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 4450
25
komentarze: 18 | wyświetlenia: 4145
23
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2403
23
komentarze: 42 | wyświetlenia: 3370
22
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1325
18
komentarze: 13 | wyświetlenia: 1842
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1714
18
komentarze: 30 | wyświetlenia: 62356
17
komentarze: 4 | wyświetlenia: 8980
17
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2167
17
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1361
16
komentarze: 8 | wyświetlenia: 3296
16
komentarze: 27 | wyświetlenia: 1579
17
komentarze: 19 | wyświetlenia: 4173
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska