Login lub e-mail Hasło   

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech, fakty warte poznania!

W związku z pojawieniem się wielu nieprawdziwych opinii w branży opiekuńczej chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka faktów dotyczące opieki nad osobami starszymi w Niemczech!
Wyświetlenia: 599 Zamieszczono 30/11/2015

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Wraz ze wstąpieniem Polski do wspólnoty krajów europejskich i pogorszeniem sytuacji gospodarczej naszego kraju opieka nad osobami starszymi w Niemczech urosła do miary zajęcia bardzo popularnego i dochodowego. Warto także dodać, że jest to praca wokół, której krąży wiele różnych opinii. Niektóre z nich są prawdziwe, a inne, choć nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością, błędnie są za takie uważane. W tym artykule chcielibyśmy określić, które z tych społecznych opinii warto uznać za prawdę, a które tylko za mit.

Zarobki opiekunki seniora w Niemczech

Wiele opiekunek zwraca uwagę na rozbieżność swoich zarobków z wynagrodzeniami koleżanek po fachu. Osoby zarabiające mniej często uważają to za niesprawiedliwość. Mało kto jednak wie, że zarobki opiekunek nigdy nie są równe i jak w każdej branży zależą od wielu czynników takich jak doświadczenie, ukończone szkoły i kursy zawodowe oraz dobra znajomość niemieckiego. Kandydaci posiadający ukończoną szkołę pielęgniarską, staż zawodowy, dodatkowe kursy medyczne i komunikujące się w języku niemieckim mogą liczyć na wysokie zarobki w wysokości około 1450 €, czyli nawet do 5000 zł miesięcznie w zależności od kursu Euro. Osoby o mniejszym doświadczeniu otrzymują trochę mniejsze, ale równie atrakcyjne stawki.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to zajęcie dla każdego

Przyjęło się, że w branży opiekuńczej najlepiej sprawdzają się zawodowe pielęgniarki. Nie jest to jednak do końca prawda. Ponieważ opieka seniora to zajęcie o szerokim stopniu skomplikowania to pracować może tu tak naprawdę każdy, kto ma choćby minimalne doświadczenie przy opiece nad bliskimi oraz chęć niesienia pomocy innym. Małe kwalifikacje zawsze można uzupełnić, uczęszczając na różnorodne kursy i szkolenia medyczne.

Znajomość języka niemieckiego

Wiele osób uważa, że nie ma szans na podjęcie pracy w roli opiekunki seniora, ponieważ nie zna dobrze niemieckiego. Oczywiście znajomość języka jest konieczna choćby po to, aby poznać potrzeby podopiecznego. Aczkolwiek mało kto wie, że wystarczy już komunikatywna znajomość niemieckiego, aby poważnie kandydować na to stanowisko. Szczególnie zaleca się poznawanie tego języka właśnie pod kątem opieki, co ułatwia komunikację podczas wykonywania obowiązków.

Mężczyzna także może pracować jako opiekun

W naszym społeczeństwie przyjęło się, że opieka nad osobami starszymi to zajęcie tylko dla kobiet. Jest to błędny stereotyp zasługujący na szczególne sprostowanie. Mężczyźni zdobyli w opiece swoje zasłużone miejsce i choć jest ich niewielu, bo zaledwie 5% personelu to ich obecność jest znacząca. Panowie szczególnie mile widziani są przy podopiecznych tej samej płci lub tych, którzy mają problemy z poruszaniem i muszą być przenoszeni.

Stopień skomplikowania zlecenia

Często nasi kandydaci wyrażają obawę związaną z obowiązkami będącymi ponad ich możliwości. Jest to jak najbardziej szczere i zalecane podejście. Dzięki naszemu doświadczeniu możemy jasno określić możliwości kandydata i wybrać dla niego odpowiednie zlecenie. Często osoby o mniejszych umiejętnościach rozpoczynają współpracę od lżejszych zleceń, stopniowo podnosząc poprzeczkę. Zmniejsza to występowanie niepożądanego stresu oraz stymuluje rozwój zawodowy opiekuna.

Mamy nadzieję, że te kilka faktów dotyczących opieki nad osobami starszymi pomoże Państwu poznać branżę opiekuńczą i podjąć realną decyzję dotyczącą podjęcia pracy w tym zawodzie.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1718
17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1833
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1129
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1053
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 975
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 973
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 693
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1041
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 889
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 588
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 423
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 604
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska