Login lub e-mail Hasło   

Bądź wydajny każdego dnia

Pytanie, które nurtuje wielu ludzi, to jak podnieść swoją wydajność? Co zrobić, aby wieczorem, po całym wyczerpującym dniu nie mieć do siebie pretensji, że się go zmarnowało.
Wyświetlenia: 505 Zamieszczono 01/12/2015
Zgłoszony przez 2 użytkowników jako niskiej jakości

W obecnej sytuacji, która panuje na rynku jest to niezwykle ważna kwestia. Każdy pędzi do sukcesu. Ludzie prześcigają się w realizacji zadań. Każdy chce być jeszcze lepszym od innych. Pęd życia, coraz większe wymagania, coraz większa ilość zadań powodują, że ludzie skracają sen do minimum. Praca odbija się na czasie, jaki kiedyś był przeznaczany dla rodziny, czy przyjaciół.

Skąd wynikła taka sytuacja. Jeżeli dłużej się temu przyjrzymy, można postawić kilka tez. Teza pierwsza to brak planu działania. Ludzie działają w chaosie, bo nie mają jasno zaplanowanego, co, ile ma trwać, na co jeszcze mam poświęcić czas. Teza druga, to zajmowanie się niepotrzebnymi rzeczami, a później w czasie dla rodziny nadrabianie tych naprawdę ważnych kwestii. Skąd to się bierze, z braku planowania i kategoryzowania ważności zadań. Teza trzecia, my potrafimy wszystko najlepiej, inni tego nie zrobią tak dobrze jak my. Czyli nieumiejętność delegowania zadań. Tracimy za dużo czasu na zadania, które przecież może, a wręcz powinien wykonać ktoś inny. 

Kilka razy zostało to podkreślone, że słaba wydajność wynika właśnie z braku dobrego planu dnia. Wydaje nam się, że mamy miliony zadań każdego dnia do wykonania. Kiedy jednak usiądziemy i je spiszemy, okazuje się, że wiele z nich wcale nie jest ważnych, że wiele możemy oddać do wykonania innym.

Jak zatem zabrać się do planowania?

Pierwsza zasada. Każdy dzień planujemy w wieczór go poprzedzający. Siadamy wygodnie, tak, aby nikt nam nie przeszkadzał bierzemy czysta kartkę papieru, najlepszy będzie papier ksero i spisujemy nasze zadania na kolejny dzień. Przy każdym z tych zadań zastanów się, dlaczego jest ono ważne, co ono wnosi do mojego życia, w jaki sposób przybliża mnie do mojego celu. Zastanów się też czy dana czynność naprawdę jest konieczna do wykonania. Zapytaj siebie, czy nie oddala cię ona od twojego celu.

Po spisaniu całej listy czynności, które masz na jutro do wykonania, dodaj im kategorie ważności. Na przykład, kategoria a – zadania ważne, istotne dla mojego celu, pilne; kategoria b – zadania ważne istotne dla mojego celu, ale nie są pilne, kategoria c – zadania, które możesz delegować, które może wykonać ktoś inny, kategoria d – złodzieje czasu, zadania niepotrzebne, które można wyrzucić z kalendarza. Dokładnie przejrzyj zadanie po zadaniu i nadaj im kategorie ważności.

Następnie, kiedy już wiesz, co jest ważne, nadaj tym zadaniom ramy czasowe. Ile czasu, ile minut, godzin chcesz poświęcić danej czynności. Uwzględnij przerwy. Pamiętaj również tworząc swój plan, aby uwzględnić w nim sytuacje niezaplanowane, np. telefon w ciągu pracy, pilne nagłe spotkanie. Ty sam najlepiej wiesz, co to może być.

Gdy naprawdę rzetelnie podejdziesz do tematu i spiszesz plan dnia własnoręcznie, na papierze będziesz zaskoczony jak skutecznie go realizujesz. To pozwoli Ci być wydajnym i przybliży cię do osiągnięcia twoich celów. Pamiętaj, że plan musi zostać spisany własnoręcznie, ponieważ to już będzie pierwszy krok do jego skutecznej realizacji. Powodzenia!

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1436
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1099
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 799
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1054
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 367
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 476
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1117
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 856
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 645
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 659
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1002
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 448
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1470
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 708
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Gdy naprawdę rzetelnie podejdziesz do tematu i spiszesz plan dnia własnoręcznie, na papierze będziesz zaskoczony jak skutecznie go realizujesz." i jak skutecznie spalił na panewce, gdy nagle coś nieplanowanego ci wypadło.

Zaplanować można to, czego jesteśmy świadomi. Ale niezależnie od tego jak dobrze zrobiony będzie taki plan, nie skrócimy drogi powrotnej z pracy do domu (zakładając, że

...  wyświetl więcej

  nse,  01/12/2015

Zwiększ wydajność, bo pasożyty są coraz żarłoczniejsze ... ??
"Czas planowania" , jaki to właściwie czas ?? ;)
Artykuł zawiera lokowanie produktu:
" Każdy dzień planujemy w wieczór go poprzedzający. Siadamy wygodnie, tak, aby nikt nam nie przeszkadzał bierzemy czysta kartkę papieru, najlepszy będzie papier ksero ( http://eofficemedia.pl/papier-(...)_1.html ) i spisujemy nasze zadania na kolejny dzień."

@Mariusz Kajstura: to tylko takie delikatne określenie zwrotu "zapier**laj do usranej śmierci" ;-)

P.S. to tylko kiepska forma reklamy

  nse,  01/12/2015

@Trebor:" P.S. to tylko kiepska forma reklamy " ... nie dość że niska jakość, to jeszcze spam ;)

@Mariusz Kajstura: tak to jest, jak ktoś za reklamę się bierze, kto nie ma o tym pojęcia :-)
Moim zdaniem lepsza otwarta forma reklamy niż sztuczne maskowanie przez liczenie na to, że trafi się na mało inteligentna osobę, która to łyknie

  nse,  01/12/2015

@Trebor: Gdy się swoją rzetelnością wypracuje grono klientów, wtedy te wszystkie reklamy stają się zbyteczne ... nawet jak jakiś klient odejdzie zanęcony błyskotliwą reklamą to po nabytych doświadczeniach z reguły wraca :) ... dlatego zalecam, by osoby pracowite i twórcze wypracowywały sobie swoją pozycje na rynku, zamiast wypracowywać tą pozycje dla korporacji która i tak po katach da kopa w 4 litery ...

@Mariusz Kajstura: najpierw jednak trzeba zachęcić klienta do skorzystania z danej usługi czy produktu ;-)
W obecnych czasach niestety ludziom wmawia się by posiadali jak najwięcej i sami chcą posiadać jak najwięcej ale nikt nie wie co tak naprawdę chce posiadać. Ogłupianie ludzi pod kątem wmawiania im potrzeb to jedno a wmawianie konkretnego produktu to drugie ;-)

  nse,  01/12/2015

@Trebor: Jedno drugie napędza, ludzie zapomnieli o swoich potrzebach na rzecz tych wmawianych stereotypów ...
Jeśli ktoś zamiast iść za stereotypami szukał i nabywał umiejętności potrzebnych ludziom z najbliższego otoczenia, to o reklamę nie musi się martwić, gorzej sytuacja wygląda z obroną przed "życzliwymi inaczej" :(

@Mariusz Kajstura: ja usłyszałem, że gdyby więcej osób prezentowało taką postawę jak ja, gospodarka by się zawaliła. może i to prawda ale co mnie to interesuje?
Sęk w tym, że pewnie niczym nie różnię się od Ciebie w tym zakresie, a chodzi o nabywanie tych rzeczy, które zwyczajnie są nam potrzebne a gdy mowa o rzeczach na lata, rzeczach o różnych parametrach, najczęściej zakup dokonuje się na podstawie analizy własnych uświadomionych sobie potrzeb.

  nse,  01/12/2015

@Trebor: "ja usłyszałem, że gdyby więcej osób prezentowało taką postawę jak ja, gospodarka by się zawaliła. może i to prawda ale co mnie to interesuje? " ..., a może zaczęłaby funkcjonować NORMALNIE ??
Przykładowo, po co na rynku pracy magistrowie oparci na plagiatach ?? , ... bo ktoś wprowadził stereotyp że jak nie masz magistra to nie jesteś godny szacunku i niczego nie dokonasz ??

@Mariusz Kajstura: raczej nie.
rozwój gospodarki polega na ciągłej produkcji i coraz większej sprzedaży. Wtedy w obrocie jest pieniądz a ludzie mają pracę.
Jaką mieli by pracę, ludzie z Samsunga, gdyby człowiek zdał sobie sprawę, że telefon powinien być tylko do smsowania i dzwonienia?

Taka postawa konsumpcyjna napędza też w jakimś stopniu rozwój techniczny.

  nse,  01/12/2015

@Trebor: ... i niszczy fundamenty naszego życia :( ... jak piwo będziesz miksował to go przybędzie ?? ... zaspokoisz pragnienie pijąc pianę z piwa ??
Wolę napić się szklankę dobrego piwa, niż skrzynkę byle jakiego,a potem cierpieć kaca i na pustki w portfelu ;)
" Taka postawa konsumpcyjna napędza też w jakimś stopniu rozwój techniczny. "
... ten rozwój skończy się tym że władz ...  wyświetl więcej

  nse,  01/12/2015

@Trebor: Czy rozwój cywilizacji należy mierzyć ilością wypijanego piwa, albo ilością zakupionych w życiu telewizorów, samochodów, itp ... ??

"Bądź wydajny każdego dnia" - i znów tekst o seksie... Świstaku!!! Przybieżaj, bo jesteśmy w obieży... :))

  nse,  02/12/2015

@Janusz Dąbrowski: ... :D ... mam nadzieje że to wyostrzenie poczucia humoru u Ciebie, to oznaka poprawy stanu zdrowia ... ;)

@Janusz Dąbrowski: Ty to chłopie masz potrzeby :-DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska