JustPaste.it

Osiem wskazówek jak efektywniej pracować w domu

Często wykonanie zadania w domu zajmuje nam więcej czasu niż w biurze.Jak zatem poprawić efektywność swojej pracy w domu?

Często wykonanie zadania w domu zajmuje nam więcej czasu niż w biurze.Jak zatem poprawić efektywność swojej pracy w domu?

 

To wydaje się całkiem proste. Siadasz do komputera i zaczynasz pracować.

Niestety w praktyce nie jest to tak oczywiste, i często wykonanie zadania w domu zajmuje nam więcej czasu niż w biurze.

98a25c354f3426f2335867c462a62c68.png

Po pierwsze: Umyj się! Zjedzenie śniadania i odzienie się również nie zaszkodzi


Wstajesz rano i jedną z pierwszych rzeczy jest włączenie komputera i sprawdzenie maili. Właściwie należałoby też od razu na nie odpowiedzieć. Przy okazji ogarniasz jeszcze kilka spraw związanych z projektem, sprawdzasz Facebooka (oczywiście!)... I tak z godziny 10 nagle robi się 12, 13...

Nie będę hipokrytką - też zdarza mi się przochodzić większość dnia (lub cały,ale ciii..) w pidżamie. Niestety moje własne doświadczenie oraz badania Northwestern University z 2012 roku wskazują, że produktywność naszej pracy wzrasta kiedy jesteśmy odpowiednio ubrani.
Niekoniecznie więc należy snuć się dzień cały w dresie lub jakimś innym gieźle, a raczej narzucić na siebie strój bardziej odpowiedni. Nie popadałabym tutaj w skrajności typu garnitury lub kostiumy (nie, drodzy Panowie, nie chodzi o kostiumy kąpielowe), ale jeansy i koszula wydają się być jak najbardziej na miejscu.

Jeśli już zamierzamy poczynić ten wydatek kaloryczny i ubrać się, należałoby również troszeczkę się odświeżyć a następnie wydatek ten uzupełnić zjadąc śniadanie. Według WHO prawidłowe odżywianie może podnieść wydajność pracy aż o 20%! Nie krępuj się więc - niech będzie obfite i zdrowe!


Po drugie: Wydziel przestrzeń do pracy


Pracowanie w kuchni, salonie lub przedpokoju nie sprzyja dobrej koncentracji. Wydziel w domu przestrzeń, która będzie dedykowana tylko do pracy. Nie powinno to być miejsce, gdzie co chwila ktoś się kręci. 

Jeśli nie masz w domu oddzielnego pokoju, który możesz wykorzystać, możesz oddzielić przestrzeń do pracy np. parawanem lub nowoczesną meblościanką.

Po trzecie: Trzymaj się planu


Bycie spontanicznym sprawdza się w niektórych aspektach życia, ale na pewno nie należy do nich praca. Aby wykonywać swoje zadania efektywnie, powinniśmy mieć jej plan - ja tworzę plany w ujęciu dziennym, tygodnionym oraz miesięcznym. 

Jest to o tyle istotne, że pozwala nam "zapomnieć" o rzeczach które powinniśmy zrobić w przyszłości i zająć się bierzącymi zadaniami. Dzięki temu możemy skupić się tylko i wyłącznie na nich, co podnosi naszą skuteczność.

Gorąco polecam zapoznanie się z elastycznymi metodami zarządzania czasem i projektami np. Getting Things Done. W internecie znajdziemy też mnóstwo aplikacji do zarządzania zadaniami np. RememberTheMilk, Todoist, Wunderlist i wiele innych.

Po czwarte: Wyznacz granice


Nie musisz pracować codziennie od 9:00 do 17:00. Wszakże nie jesteśmy na etacie :)
Dobrze jest jednak wyznaczyć godziny, które w trakcie dnia przeznaczymy na pracę. Pomoże to nam w lepszym rozplanowaniu pracy.

Jeśli często kontaktujesz się z klientami telefonicznie lub mailowo, powinieneś poinformować ich w jakich godzinach najłatwiej będzie im się z Tobą skontaktować.

Po piąte: Ogranicz czynniki rozpraszające


Jeśli pracujesz nad ważnym zadaniem lub projektem, które wymaga od Ciebie maksymalnego skupienia, najlepiej ograniczyć do minimum czynniki które mogą Cię rozpraszać.

Warto na czas takiej pracy wyciszyć telefon, zamknąć strony społecznościowe, wylogować się z komunikatorów. Jeśli nie jesteśmy zami w domu, możemy zamknąć drzwi i wywiesić kartkę "Nie przeszkadzać". Dzięki temu będzimy mogli w pełni oddać się pracy i wykonać ją szybciej.

Po szóste: Rób przerwy


Nasz mózg nie jest przystosowany do intensywnej i nieprzerwanej pracy przez klilka godzin. Wyniki badań są tu różne, ale można założyć, że efektywność jest najwyższa przez 45-90 minut, a później znacząco spada. Oczywiście ten czas zależy od konkretnej osoby.

Pracuję interwałowo od naprawdę długiego czasu i najlepiej sprawdza się dla mnie schemat 45-50 minut pracy - 10 minut przerwy. Co trzy interwały robię dłuższą przerwę, ok. 20-30 minut.

Przerwy poświęcam zazwyczaj na zrobienie herbaty, przegryzienie czegoś, wstawienie prania albo pooglądanie wiadomości. Nieważne, co robicie - istotne jest psychiczne oderwanie się od pracy.

Po siódme: Ćwicz i odetchnij świeżym powietrzem


Nie siedź w domu cały dzień! Ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu dotlenią Twój organizm, co zwiększy efektywność pracy oraz sprawi że będziesz mniej śpiący i bardziej wypoczęty.

Dodatkowo rozruszają zdrętwiałe mięśnie, co pomoże w redukowaniu i zapobieganiu np. bólom pleców, które są tak powszechne przy siedzącym trybie pracy.

Po ósme: Drzemka


To nie żart! Już 20-minutowa drzemka w trakcie pracy znacząco poprawia naszą koncentrację, sprawność umysłową i fizyczną.

Nie krępuj się zatem i utnij sobie  komara!

Coś jeszcze?


Jeśli macie swoje metody na zwiększenie produktywności pracy w domu, podzielcie się nimi w komentarzu.

 

Źródło: http://www.freelancerpolski.pl/2015/12/osiem-wskazowek-jak-efektywniej.html

Licencja: Creative Commons - bez utworów zależnych