Login lub e-mail Hasło   

Nowe ugrupowanie na polskiej scenie politycznej

Powstało nowe, ogólnopolskie ugrupowanie
Wyświetlenia: 784 Zamieszczono 02/12/2015

W niedzielę, 29 listopada 2015 w Warszawie powstało nowe ugrupowanie, obejmujące swym działaniem teren całej Polski. Uczestnicy tego projektu politycznego wywodzą się przede wszystkim z ruchu Kukiza.

koordynatorzy

Wspólnym mianownikiem są więc dla nich eksponowane przez ten ruch punkty programowe (gruntowna reforma obecnego wymiaru niesprawiedliwości – w tym np. likwidacja irracjonalnego gorsetu biurokratycznego, hamującego rozwój gospodarki czy też absurdalnych reguł funkcjonowania samorządu, umożliwiających bezkarny rozkwit korupcji i nepotyzmu – zwłaszcza w tzw. Polsce powiatowej), urealnienie instytucji referendum czy też zmiana ordynacji wyborczej zarówno do parlamentu jak i samorządu). Istotnym, nie rozwiązanym w Polsce jak dotychczas problemem jest dla uczestników projektu katastrofalny stan systemu ochrony zdrowia, edukacji oraz brak faktycznego bezpieczeństwa państwa i bezpieczeństwa socjalnego potężnej części obywateli. W ugrupowaniu reprezentowane są środowiska samorządowców, przedsiębiorców i rzemieślników.

W ciągu zaledwie dwóch tygodni udział w tym projekcie zadeklarowało ponad 100 osób prawie ze wszystkich zakątków Polski. Dzięki temu już teraz ugrupowanie ma swą reprezentację w 80 (ze wszystkich 86) okręgów wyborczych do sejmików. Właśnie udział w zapowiadanych na przyszły rok, wcześniejszych wyborach do sejmików wojewódzkich jest obecnie celem numer jeden ugrupowania, które chciałoby - jako swego rodzaju antypartia - powtórzyć sukces wyborczy sprzed lat niezależnych list śp. Marszałka Marka Nawary do sejmiku województwa małopolskiego. Krokiem następnym będzie start w regularnych wyborach samorządowych za trzy lata oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także sejmu i senatu.

Powstały już cztery zespoły programowe: gospodarczy, samorządowy, polityczny, społeczno-edukacyjny, które do końca grudnia mają uszczegółowić program ugrupowania. W drugiej połowie stycznia odbędzie się konwencja ugrupowania z udziałem przedstawicieli (głównie kandydatów do sejmików) ze wszystkich 380 powiatów, zaś w marcu lub w kwietniu – kongres ugrupowania, w którym mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich gmin (ok.2.500) - w tym 1.116 kandydatów do sejmików wojewódzkich ze wszystkich 86 okręgów wyborczych.

Nowe ugrupowania chce działać na razie (do wyborów samorządowych) jako stowarzyszenie, nie wyklucza jednak jego przekształcenia w partię polityczną przed wyborami parlamentarnymi, będąc równocześnie zdecydowanym przeciwnikiem finansowania partii z budżetu państwa (czytaj z naszej kieszeni). Na razie – do konwencji styczniowej – ugrupowanie działać ma w oparciu o już zarejestrowane w KRS stowarzyszenie OBURZENI i posługiwać się tymczasowo tą nazwą. Ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć styczniowe zebranie przedstawicieli wszystkich 380 powiatów.

Ta antypartia jest szeroko otwarta na współpracę z podobnymi grupami (wywodzącymi się z ruchu Kukiza) – np. Wojownikami15, Jedną Polską, Bezpartyjnymi czy też stowarzyszeniem Polsko potrafisz. Nowe ugrupowanie kładzie duży nacisk na realną autonomię swych struktur w okręgach wyborczych oraz faktyczną oddolność działań.

Oprócz wspomnianych przedstawicieli ugrupowania w 80 sejmikowych okręgach wyborczych, działać zaczęli także koordynatorzy wojewódzcy:

1. woj. dolnośląskie - Ewa Gutek – b. Przewodnicząca Rady Powiatu Lubańskiego,

2. woj. opolskie - Łukasz Denys – prawnik, nauczyciel akademicki,

3. woj. śląskie – Elżbieta Kaczmarek-Huber – Dyrektor zarządzający spółki akcyjnej,
Prezes stowarzyszenia Obywatelski Ruch Obrony Mieszkańców w Zabrzu, Przewodnicząca Rady Dzielnicy w Zabrzu oraz Grzegorz Pisalski – przedsiębiorca, niezależny radny Rady Miejskiej w Sosnowcu,

4. woj. małopolskie – dr Marek Ciesielczyk – politolog, publicysta, b. prof. University of
Illinois w Chicago, radny Rady Miejskiej w Tarnowie oraz Michał Łenczyński – przedsiębiorca krakowski,

5. woj. podkarpackie – Krzysztof Czeluśniak – radny Rady Miejskiej w Jaśle oraz Ryszard
Drzał – przedsiębiorca z Rzeszowa,

6. woj. lubelskie – Janusz Denisiuk – b. Dyrektor Zarządu Drogowych Przejść Granicznych
w Białej Podlaskiej i Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego,

7. woj. świętokrzyskie – Bogdan Migas – Prezes stowarzyszenia Świętokrzyski Komitet
Obrony Społecznej i Mirosław Moskwa - rolnik, działacz stowarzyszenia NIEPOKONANI,

8. woj. łódzkie – Jarosław Brózda – politolog, b. Starosta Powiatu Bełchatowskiego

9. woj. wielkopolskie – Antoni Odzimek – v-ce Prezes Związku Rzemiosła Polskiego,

10. woj. lubuskie -Edmund Kotlarski - ekonomista, b.v-ce Starosta Powiatu Nowosolskiego,

11. woj. zachodniopomorskie – Rafał Stefanowicz – publicysta, z-ca Redaktora Naczelnego
w ScenaPolityczna.pl oraz Zbigniew Wesołowski – przedsiębiorca, wykładowca akademicki,

12.woj. pomorskie – Stefan Grabski – b. v-ce Przewodniczący Rady Miejskiej w Gdańsku
oraz Wojciech Ślepowroński – laborant, b. działacz wojowników,

13. woj. warmińsko-mazurskie – Tomasz Dudziak – politolog, informatyk, dziennikarz, redaktor naczelny tygodnika INFO-RACJE,

14. woj. podlaskie – Adam Kiełczewski – przedsiębiorca, b. Burmistrz Grajewa,

15. woj. mazowieckie – Antoni Gut – przedsiębiorca, b. v-ce Burmistrz Bielan oraz radny
warszawski, Przewodniczący Rady Koordynacyjnej stowarzyszenia OBURZENI,

16. woj. kujawsko-pomorskie – Agnieszka Wawrzyniak – przedsiębiorca, Prezes Krajowego
Forum Samorządowego we Włocławku

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1717
17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1830
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1127
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1053
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 975
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 973
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 692
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1039
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 889
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 587
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 423
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 602
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Trebor,  02/12/2015

do póki koryto pełne każdy chce się dopchać. Ciekawe co z tych wszystkich patrYotów zostanie, gdy koryto puste się stanie?

"Naprawdę cenną rzeczą w korowodzie ludzkiego życia jest dla mnie nie państwo jako twór polityczny, lecz wrażliwa,
twórcza jednostka, osoba ludzka; zdolna sama tworzyć najszlachetniejsze i najwznioślejsze rzeczy, podczas gdy
stado ludzkie w swej masie nie myśli i nie odczuwa." - Albert Einstein
Każda partia polityczna staje się tym stadem ludzkim z wszelkimi tego konsekwencjami.

  gluptak,  02/12/2015

@Hamilton Starszy: Zawsze jesteśmy w jakimś stadzie, bo zawsze nasze poglądy można zakwalifikować do pewnej grupy podobnie myślących. Stadność jest prawem przyrody. Można ją zaobserwować, gdy ptaki nagle zrywają się do lotu, gdy bakterie “wszystkie na raz” wiedzą jak postępować, gdy zwierzęta „wszystkie na raz” czują niepokój … itp. itd. Co ciekawe – stadność nie potrzebuje przywódcy – jest wspóln ...  wyświetl więcej

  Kitek,  08/12/2015

@Trebor: Moja Cheetah /Czita/, ta na zdjęciu też jest zwierzątkiem stadnym. Gdy wracam do domu całuje mnie w nos. Dawniej, kiedy była młodsza /do czasu sterylizacji/ całowała mnie w usta i oczy.

  Kitek,  08/12/2015

Byłoby wspaniale, gdyby Polską rządzili Polacy bezpartyjni, a patie polityczne dopuszczone tylko do MSZ w ograniczonej ilości członków. To moje zdanie.

@Kitek: jak zwykle bezsensowne - jakby krajem rządzili bezpartyjni, to szybko stali by się partyjni chociażby przez samą współpracę ze sobą - stworzyliby grupę, ta grupa byłaby zwyczajną jak do tej pory grupą polityczną.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska