JustPaste.it

Czy od naszego DNA zależy, czy będziemy zdrowi na starość?

Badania przeprowadzone na Amiszach ujawniły związek pomiędzy rzadkim wzorem genetycznym a stanem zdrowia w podeszłym wieku.

Badania przeprowadzone na Amiszach ujawniły związek pomiędzy rzadkim wzorem genetycznym a stanem zdrowia w podeszłym wieku.

 

Większość naukowców zajmujących się problemem długowieczności człowieka, skupia się na genach, które uprawdopodabniają dożycie wieku 100 lat. Na Uniwersytecie w Miami naukowcy podeszli do tematu w inny sposób: skupili się na genach pozwalających zachować zdrowie pomimo podeszłego wieku.

Skupiając się na przedstawicielach wspólnoty Amiszów, którzy przekroczyli wiek 80 lat, mają nadzieję odkryć geny promujące „pomyślne starzenie się” - życie bez chorób, depresji, ułomności czy utraty niezależności przez okres dłuższy niż średnia dla innych przedstawicieli społeczeństwa. „Szukamy nie tylko możliwości przewidzenia jak długo będziesz żył ale też czy będziesz zdrowy na starość” - mówi William K. Scott, profesor Katedry Genetyki Człowieka na uniwersyteckiej szkole medycznej. Scott i jego koledzy, badacze zaangażowani w projekt, są przekonani, że mogą odszukać klucz do zdrowego starzenia się. Przedstawili wyniki, które pokazują istnienie 15%-owej grupy zdrowych 80-latków pośród społeczności amiszów, która posiada tzw. haplogrupę X w mitochondriach, regionach komórek wytwarzających energię i odpowiadających za ochronę przed degeneracją. Dla porównania tylko 2% populacji Europy, z której Amisze się wywodzą (mennonici), posiada haplogrupę X. W przeprowadzonym na Uniwersytecie Miami badaniach tylko 3% grupy kontrolnej Amiszów powyżej 80 (a więc także i tych chorujących), posiadało odkryty wariant genetyczny.

 

Naukowcy badający proces starzenia się, od dawna podejrzewali, że mitochondria odgrywają znaczącą rolę w procesach starzenia się. Mitochondria są odpowiedzialne za przetwarzanie zmetabolizowanych cząsteczek żywności w ATP komórki, które jest niezbędnym paliwem procesów komórkowych. Zaangażowane są także w procesy wzrostu komórek i ich różnicowanie. Zaobserwowano, iż ich zdolność do prawidłowego funkcjonowania spada wraz z wiekiem.

Izolowane społeczności ostatnio stały się „popularne” pośród naukowców zajmujących się problemami starzenia się i długowieczności. Oprócz Wiliama K. Scotta, który pracuje pośród Amiszów s tanach Indiana i Ohio (USA), wyróżnić można jeszcze: grupę Uniwersytetu z Maryland badającą Amiszów z Pensylwanii oraz Michaela H. Crawforda, dyrektora Laboratorium Antropologii Biologicznej na Uniwersytecie z Kansas, który spędził lata na badaniach pośród Mennonitów środkowego-zachodu (Midwest).

„ Zaletą badań jednorodnych, homologicznych populacji jest zmniejszenie wariacji czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego – mówi Crowford – Mennonici i Amisze nie piją alkoholu, nie palą. Większość podejmuje umiarkowaną aktywność fizyczną. Nie prowadzą siedzącego trybu życia np.: siedząc w pracy przez cały czas przed monitorem komputera.”

Niemniej na badaczy czekają też pułapki takiego podejścia. Crowford twierdzi, że trudno jest analizować środowisko i styl życia pod kątem zdrowia w podeszłym wieku gdy grupa kontrolna pochodzi z tej samej społeczności co badani. Co więcej, zamknięta społeczność może nie być wystarczająco liczna a więc wystarczająco zróżnicowana genetycznie aby odkryć takie wariacje jak haplogrupy. Tak więc są badania, w których nie udało się prześledzić zależności między długim życiam a mitochondriami. Nir Barzilai, dyrektor Instytutu Badań Nad Starzeniem z Albert Einstein College of Medicine prowadził badania pośród aszkenazyjskich Żydów, którzy przekroczyli 95 rok swego życia. Opublikował dwie prace na temat haplogrup nie ujawniające związków tychże z procesem starzenia się. „ Teoria mitochondrialna w procesach starzenia się jest niezwykle istotna; zabrakło mi istotnych dowodów na jej poparcie” - mówi Barzilai, i dodaje, że znalazł peptyd w mitochondriach, który może być powiązany z procesem starzenia. Jest to kolejne odkrycie ukazujące jak złożonym i niełatwym polem jest genetyka.

Ogólna rola genetyki i jej wpływ na zdrowie w zaawansowanym wieku ciągle pozostaje zagadnieniem budzącym wiele kontrowersji w świecie naukowym. Linda Fried, dziekan Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia wskazuje na szwedzkie badania bliźniaków przeprowadzone w 1990 roku przez Fundację MacArthur, które to spopularyzowały termin „zdrowe starzenie się” - tylko 30% sprawności fizycznych i 50% poznawczych podlegało dziedziczeniu.

Wiliam K Scott zaznacza, że jego badania są tylko punktem wyjścia. Ma nadzieję na powtórzenie badania na innych populacjach Europy w celu ustalenia czy jak można wyniki przełożyć na większą liczbę ludzi. Dodatkowo planuje dokładniejszą analizę DNA osób z haplogrupą X aby udtalić jak dokładnie ten wariant wpływa na funkcjonowanie mitochondriów.

W dalszych badaniach trzeba przeanalizować cechy środowiska i stylu życia Amiszów, którzy odżywiają się zdrowo, mają silne przekonania religijne, które wpływają na nawyki, zachowanie, nawet na sposób pracy na roli – nie korzystają z nowoczesnych maszyn więc siłą rzeczy intensywniej pracują fizycznie. „Musimy postarać się o zdobycie wskazówek jak te wszystkie czynniki oddziałują na mitochondria”. - mówi Scott.

Źródło : http://www.testy-nietolerancja-pokarmowa.pl/sklep/wiedza/46-od-dna-zalezy-czy-bedziemy-cieszyc-sie-zdrowiem-w-podeszlym-wieku.html