Login lub e-mail Hasło   

Służba Celna może stać się silną formacja mundurową.

Służba Celna może stać się silną formacją dobrze przygotowana do walki z przestępczością zorganizowaną,mafią narkotykową,i paliwową, przemytem broni ,papierosów i alkoholu .
Wyświetlenia: 2.871 Zamieszczono 03/12/2015

We wczorajszym głosowaniu w Sejmie po burzliwej debacie nad powołaniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego , kiedy większość posłów opuściła obrady Sejmu, zaczęto procedować nad obywatelskim projektem ustawy o służbie celnej. 

Służba Celna może wreszcie stać się silną formacja mundurową zdolną i dobrze przygotowana do walki z przestępczością zorganizowaną,mafią narkotykową,i paliwową, przemytem broni , papierosów i alkoholu .Najważniejsza kwestia jest udzielenie jej przez Sejm uprawnień operacyjno-rozpoznawczych, ponieważ bez tego nie da się skutecznie walczyć z przestępczością. Wszystko zależy teraz od posłów obecnego Sejmu.

Po I czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o służbie celnej pod którym złożyło swoje poparcie prawie 200 tys obywateli mamy wstępne głosy poparcia ze strony klubu parlamentarnego PIS-u ,PO oraz PSL-u. Ruch Kukiza pomimo wcześniejszych zapewnień ,że będzie działał w kierunku wzmocnienia osłabionych przez poprzednie rządy służb w naszym kraju wycofał się ze swoich obietnic sprzeciwiając się razem z Nowoczesną planom wzmocnieniu służby celnej.

 

Posłowie Nowoczesnej oraz ruchu Kukiz zabetonowali swoje stanowisko przeciwko wzmocnienia służby celnej walczącej z rozrastającym się przemytem, biznesem narkotykowym, nielegalnym hazardem, lewym alkoholem, mafią paliwową i z wieloma innymi grupami przestępczymi żerującymi od lat na słabości państwa polskiego.

Posłowie Nowoczesnej oraz ruchu Kukiza zignorowali wszystkie merytoryczne argumenty przedstawione przez przedmówce pana Sławomira Siwego, który w sposób prosty i rzeczowy przedstawił sytuację pogłębiającej się patologii w służbie celnej skutecznie demontowanej przez ostatnie lata rządów PO, która z wiceministrem Jackiem Kapicą na czele dążyła do jej osłabienia z totalnie niezrozumiałych względów.

Przedmówca ujawnił min., że w ostatnich latach nastąpił olbrzymi rozrost szarej strefy w sferze hazardu, paliw, wyrobów spirytusowych i tytoniowych. Natomiast w Służbie Celnej nastąpiło „uwłaszczenie stanowisk i degradacja wiedzy i umiejętności”Przerażająco brzmi stwierdzenie, że rząd PO ukierunkował działania Służby Celnej na małe polskie firmy z jednoczesnym zapewnieniem pełnej swobody firmom z udziałem kapitału zagranicznego oraz osobom działającym w szarej strefie

Chcemy, żeby priorytetem stało się ściganie rzeczywistej przestępczości, a nie zwykłych Bogu ducha winnych podatników. W pełni sprawna Służba Celna i zmiany prawa dot. tej sfery działalności wygenerowałyby do budżetu państwa dodatkowe miliardy złotych, które przydadzą się nam wszystkim.

W ostatnich latach nastąpił min. olbrzymi wzrost szarej strefy w sferze najcięższej przestępczości, a straty skarbu państwa tym spowodowane, bardzo ostrożnie szacujemy na około 15 miliardów zł rocznie! Nie liczymy tu nadużyć w podatku VAT, które liczone są w dziesiątkach miliardów.

Następna sprawa to hazard jest on szkodliwy i uzależnia, ale trudno z nim wygrać. Trzeba się zastanowić co zrobić, żeby państwo miało nad nim kontrolę. Dzisiaj jest on bez jakiejkolwiek kontroli i choć jest nielegalny, to nic się z tym nie robi. Są kraje jak Niemcy, gdzie automaty stoją na stacjach benzynowych i rząd niemiecki jakoś nie martwi się o uzależnienie swoich obywateli, za to ma z tego podatki. W Polsce mogłoby z tego być nawet 3 mld zł. Inne kraje jak Dania uregulowały rynek zakładów bukmacherskich i także czerpią z tego podatki. W Polsce z tego tytułu tracimy kolejne 0,5 mld zł.

Na rynku paliw dosłownie pączkuje zorganizowana przestępczość, a procedury i przepisy nie dają służbom możliwości skutecznego zwalczania procederu. Ścigamy tylko małych przedsiębiorców, właścicieli rodzinnych firm, które działają od lat. Tak nas kierunkuje Ministerstwo Fin. nastąpił min. olbrzymi wzrost szarej strefy w sferze najcięższej przestępczości, a straty skarbu państwa tym spowodowane, bardzo ostrożnie szacujemy na około 15 miliardów zł rocznie!że hazard był legalny w naszym kraju a został zlikwidowany ustawą, która jest niezgodna z prawem UE ,a my czepiamy się niuansów, czepiamy się jakichś formalnych spraw. Dostajemy takie wytyczne, to nie jest złośliwość celników, tylko odgórny nakaz.

 

Kiedy my zajmujemy się drobnicą, to zorganizowana przestępczość ma eldorado. W paliwach są gigantyczne zyski, a straty budżetu szacowane są nawet na 6 mld zł. Najczęściej powstają firmy słupy, które korzystają z odroczenia terminu płatności podatku, a potem znikają. VAT to ich zysk. A to tylko jeden z mechanizmów, najprostszy.

Państwo znów jest bezradne, ale tak być nie musi. - Alarmujecie też, że do nadużyć dochodzi na rynku alkoholu. - Szara strefa tylko się powiększa. Wzrósł przemyt i nielegalna produkcja. To nie jest tak, że tylko na melinach sprzedaje się alkohol niewiadomego pochodzenia, ale też w normalnych sklepach. Wg danych, którymi dysponujemy, co czwarty litr wypitego alkoholu pochodzi z nielegalnego źródła! Nawet duże sieci handlowe nieświadomie kupowały nielegalną wódkę, bo była tańsza od ceny producenta! Tutaj straty skarbu państwa z tytułu nielegalnego obrotu sięgają 2 mld zł. -

Kolejny temat, to papierosy... - Nielegalne wyroby tytoniowe, to kolejne co najmniej 5 mld strat dla skarbu państwa. Wynikają one nie tylko z przemytu, ale też z produkcji papierosów z tytoniu niewiadomego pochodzenia. Skalę zjawiska badają sami producenci, kontrolując wyciągane z koszy niedopałki. Są miejsca, szczególnie w pasie przygranicznym, gdzie 90% papierosów jest nielegalnych. Istnieje też mnóstwo fabryczek, które produkują lewe papierosy, pakując je do podrobionych opakowań. Jest tego dużo. Służba Celna zatrzymuje ogromne ilości papierosów i tytoniu, likwiduje kolejne fabryki, ale mając dzisiejsze uprawnienia, nie jest w stanie skutecznie z tym walczyć. Wszystkie te zjawiska się rozrastają, a państwowe służby nie mogą być skuteczne -

Potrzebna jest gruntowna reforma Służby Celnej, ale najpierw trzeba zacząć od zmiany prawa i procedur. Bez tego nie da się dziś skutecznie ścigać przestępczości zorganizowanej. Mamy na to pomysły i gwarantujemy, że około 15 mld zł tylko z samej akcyzy można odzyskać dla Kraju! I nie będą to pieniądze z kieszeni podatnika w formie kolejnych obciążeń. - 

Podobne artykuły


42
komentarze: 17 | wyświetlenia: 6526
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21324
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17930
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22355
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 22926
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 22671
19
komentarze: 12 | wyświetlenia: 21522
17
komentarze: 16 | wyświetlenia: 19138
17
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4737
17
komentarze: 6 | wyświetlenia: 10740
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Kitek,  03/12/2015

„Przerażająco brzmi stwierdzenie, że rząd PO ukierunkował działania Służby Celnej na małe polskie firmy z jednoczesnym zapewnieniem pełnej swobody firmom z udziałem kapitału zagranicznego oraz osobom działającym w szarej strefie.” Tak właśnie działało PO i ci, którzy je popierają to zwyczajni zdrajcy kraju. Inne fragmenty artykułu też o tym mówią. Jak zatem taki Tusk dostał się do Unii Europejskiej? Czyżby tak bardzo zasłużył się zachodniej „demokracji”.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska