Login lub e-mail Hasło   

100 lat Ogólnej Teorii Względności

Albert Einstein poszukiwał Kwantowej Teorii Grawitacji. Bezskutecznie.
Wyświetlenia: 861 Zamieszczono 05/12/2015

...

100 lat Ogólnej Teorii Względności

OTW została opublikowana podczas I Wojny Światowej. Jedną z wad współczesnej nauki i współczesnego świata jest ahistoryczne myślenie spowodowane przerostem specjalizacji.

Człowiek myślący ahistorycznie nie kojarzy współistnienia zjawisk i wydarzeń z przeszłości. Wszystko widzi osobno.

 Początek XX wieku to okres przełomu w fizyce, która kilkanaście lat wcześniej wydawała się „skończona” i wymagająca jedynie drobnych uzupełnień dotyczących niezbyt istotnych szczegółów.

 Odkrycia dokonane przez Rutheforda, małżeństwo Curie, Maxa Planka, Einsteina i innych zmieniły fizykę i równocześnie stworzyły nowy paradygmat. Paradygmat dziś już skostniały i bezpłodny, co postaram się udowodnić.

 

OTW jest teorią grawitacji, która nigdy nie zostanie „obalona”. OTW nie obaliła Mechaniki Klasycznej Newtona i następna teoria grawitacji nie obali OTW. Zarówno OTW jak i Mechanika Newtona są potwierdzone doświadczalnie. Każda w swoim zakresie stosowalności.

 Jednak

Ani jedna ani druga teoria nie wyjaśnia wszystkich zjawisk związanych z grawitacją. Dlatego kolejna teoria (nowy, następny model grawitacji) jest potrzebna.

Albert Einstein dobrze zdawał sobie z tego sprawę. Poszukiwał tego nowego modelu, który nazywał „kwantową teorią grawitacji”. Nie udało się Einsteinowi. Do dziś nikt nie opublikował teorii poszerzającej możliwości opisu grawitacji i unifikującej opis grawitacji z opisami oddziaływań elektrycznych, magnetycznych i innych.

Dlaczego?

Dlaczego OTW zamroziła rozwój fizyki?

OTW zrobiła to do spółki Teorią Kwantów. Te teorie od początku był niekompatybilne i niekompatybilnymi pozostały do dzisiaj.

Jest kilka powodów.

Początkowo. Najważniejszym była nowa i trudna matematyka wykorzystywana w Mechanice Kwantowej i Ogólnej Teorii Względności. Mało kto rozumiał o co chodzi Einsteinowi i Schrodingerowi. Równocześnie zgodność wyników z doświadczeniem była porażająca. Stąd wielka sława autorów, którzy bardzo szybko zostali autorytetami, z którymi lepiej nie dyskutować.

 Równocześnie:

1) Teorie były niemożliwe do pogodzenia ze sobą.

2) Ktoś, kto chciałby podważyć jedną z nich, musi zmierzyć się z niepodważalnymi wynikami doświadczeń potwierdzających prawdziwość zakwestionowanej teorii.

 

Stanęło na tym, że rzeczywistość jest paradoksalna.

To co prawdziwe może być fałszywe równocześnie.

Żywy kot może być martwy i na odwrót. (Tzw. Kot Schrodingera).

 Przeczytaj: >>> Najwieksza zagadka XX wieku - kot Schrodingera

 

Adam Jezierski

...

.

Podobne artykuły


33
komentarze: 17 | wyświetlenia: 4504
21
komentarze: 14 | wyświetlenia: 66132
21
komentarze: 23 | wyświetlenia: 26893
19
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2716
16
komentarze: 7 | wyświetlenia: 54196
15
komentarze: 7 | wyświetlenia: 8136
6
komentarze: 4 | wyświetlenia: 13872
58
komentarze: 20 | wyświetlenia: 80680
53
komentarze: 50 | wyświetlenia: 32013
48
komentarze: 31 | wyświetlenia: 8884
31
komentarze: 8 | wyświetlenia: 56558
 
Autor
Artykuł  nse,  05/12/2015

"To co prawdziwe może być fałszywe równocześnie." ..., bo badając pudełko, a nie kota ma się wyniki dotyczące pudełka, a na temat kota snuje dalej przypuszczenia nie do zweryfikowania bez otwarcia pudełka ;)
Przykładowo można nasłuchiwać pudełko w celu usłyszenia oznak życia, ale czy to da prawdziwy wynik ??

  gluptak,  05/12/2015

Obie teorie są produktem umysłu człowieka i obie są obrazem mechanizmu ludzkiego myślenia.

Świat opisywany przez Einsteina jest światem makro, w którym występuje ciągłość zdarzeń, opisywanych system przyczynowo-skutkowym. W miarę jak pomniejszamy świat badany, ciągłość obserwacji stopniowo przechodzi w nieciągły, skokowy świat mikro. Słowa (myśli) w świecie makro nie wpływają na przebieg z

...  wyświetl więcej

@gluptak:
Tu bym się nie zgodził.
Kwant to po polsku "porcja". Świat makro również jest skwantowany.
Choćby ten kot...-:) - On zdecydowanie nie jest ciągły !!!

  gluptak,  05/12/2015

@Adam Jezierski: Kot nie jest ciągły (jego stany), bo zależy od zjawiska kwantowego. To tak jakby efekt w świecie makro związać z efektem w świecie mikro. Jak wiemy, nikomu nie udało się jeszcze tego zrobić: nie udało się połączyć teorii względności z mechaniką kwantową. Stąd niewytłumaczalny paradoks – myślowy! (w świecie myśli).

  gluptak,  05/12/2015

@gluptak: Świat myśli jest pośrednikiem pomiędzy stanem makro i mikro. Myśli mają obraz skokowy z dokładnością do jednego skoku - słowa, ważącego o sensie wypowiedzi.
Świat makro można opisywać „malowniczo” bez wpływania na jego obraz fizyczny. W świecie mikro, ciągłe (płynne) konstrukcje zdań, przestają działać – logika się załamuje. Świat makro można opisywać jedynie z dokładnością do jed ...  wyświetl więcej

  gluptak,  05/12/2015

@gluptak: Albo jeszcze inaczej: skokowa, podzielona na słowa, konstrukcja myśli jest przyczyną paradoksów fizyki kwantowej. I jeszcze prościej: skokowy podział każdej myśli na słowa, jest przyczyną istnienia fizyki kwantowej.

  nse,  05/12/2015

@gluptak: Pewną ciągłość wydarzeń zakładamy na podstawie dostępnych nam punktów kontrolnych, przykładowo:
Biegacz pojawia się na punktach kontrolnych co pewien czas, a reszta jego biegu opiera się na przekonaniu że biegnie według wyznaczonej ( założonej trasy ) ...; choć to wcale nie musi być prawdą że tak jest pomimo że punkty kontrolne na to wskazują to na 100% to nie daje pewności że tak jest ;)

  nse,  05/12/2015

@gluptak: Można też tak to rozważyć, dwie sprzeczne ze sobą czynności wykonane po sobie, a ściśnięte ( zlane ) w jednej jednostce czasu dają iluzje jednoczesnej sprzeczności ... ??
Przykładowo szybkie machanie ręką tam i nazad w stroboskopowym świetle daje złudzenie że ręka jednocześnie znajduje się w kilku położeniach odcinka ruchu ręki ...

@Mariusz Kajstura: Problem w tym, że punkty są idealizacją, wyznaczającą jak przebiega, lub ma przebiegać realne życie. Tymczasem przestrzeń myśli wypełniają „punkty” słów, które maja strukturę. Żaden punkt przestrzeni euklidesowej jej nie ma. Są bezosobowe, anonimowe, pozbawione życia. Punkty przestrzeni słów mają strukturę – każdy z osobna inną. Ponadto tak samo jak punkty idealizowane wypełniaj ...  wyświetl więcej

@gluptak:
Twoja teoria wydaje mi się niemożliwą do zweryfikowania...-:)Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska