JustPaste.it

100 lat Ogólnej Teorii Względności

Albert Einstein poszukiwał Kwantowej Teorii Grawitacji. Bezskutecznie.

Albert Einstein poszukiwał Kwantowej Teorii Grawitacji. Bezskutecznie.

 

...

100 lat Ogólnej Teorii Względności

OTW została opublikowana podczas I Wojny Światowej. Jedną z wad współczesnej nauki i współczesnego świata jest ahistoryczne myślenie spowodowane przerostem specjalizacji.

Człowiek myślący ahistorycznie nie kojarzy współistnienia zjawisk i wydarzeń z przeszłości. Wszystko widzi osobno.

 Początek XX wieku to okres przełomu w fizyce, która kilkanaście lat wcześniej wydawała się „skończona” i wymagająca jedynie drobnych uzupełnień dotyczących niezbyt istotnych szczegółów.

 Odkrycia dokonane przez Rutheforda, małżeństwo Curie, Maxa Planka, Einsteina i innych zmieniły fizykę i równocześnie stworzyły nowy paradygmat. Paradygmat dziś już skostniały i bezpłodny, co postaram się udowodnić.

 

OTW jest teorią grawitacji, która nigdy nie zostanie „obalona”. OTW nie obaliła Mechaniki Klasycznej Newtona i następna teoria grawitacji nie obali OTW. Zarówno OTW jak i Mechanika Newtona są potwierdzone doświadczalnie. Każda w swoim zakresie stosowalności.

 Jednak

Ani jedna ani druga teoria nie wyjaśnia wszystkich zjawisk związanych z grawitacją. Dlatego kolejna teoria (nowy, następny model grawitacji) jest potrzebna.

Albert Einstein dobrze zdawał sobie z tego sprawę. Poszukiwał tego nowego modelu, który nazywał „kwantową teorią grawitacji”. Nie udało się Einsteinowi. Do dziś nikt nie opublikował teorii poszerzającej możliwości opisu grawitacji i unifikującej opis grawitacji z opisami oddziaływań elektrycznych, magnetycznych i innych.

Dlaczego?

Dlaczego OTW zamroziła rozwój fizyki?

OTW zrobiła to do spółki Teorią Kwantów. Te teorie od początku był niekompatybilne i niekompatybilnymi pozostały do dzisiaj.

Jest kilka powodów.

Początkowo. Najważniejszym była nowa i trudna matematyka wykorzystywana w Mechanice Kwantowej i Ogólnej Teorii Względności. Mało kto rozumiał o co chodzi Einsteinowi i Schrodingerowi. Równocześnie zgodność wyników z doświadczeniem była porażająca. Stąd wielka sława autorów, którzy bardzo szybko zostali autorytetami, z którymi lepiej nie dyskutować.

 Równocześnie:

1) Teorie były niemożliwe do pogodzenia ze sobą.

2) Ktoś, kto chciałby podważyć jedną z nich, musi zmierzyć się z niepodważalnymi wynikami doświadczeń potwierdzających prawdziwość zakwestionowanej teorii.

 

Stanęło na tym, że rzeczywistość jest paradoksalna.

To co prawdziwe może być fałszywe równocześnie.

Żywy kot może być martwy i na odwrót. (Tzw. Kot Schrodingera).

 Przeczytaj: >>> Najwieksza zagadka XX wieku - kot Schrodingera

 

Adam Jezierski

...

.