Login lub e-mail Hasło   

Historia lubi się powtarzać...

"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie (...)" Józef Cyran...
Wyświetlenia: 2.704 Zamieszczono 06/12/2015

"Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie (...)"

Józef Cyrankiewicz 29.06.1956 w Polskim Radio w Poznaniu

"każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę."

Jarosław Kaczyński 05.12.2015 na 24. Urodzinach Radia Maryja w Toruniu

– To co? Emigrujemy, czy schodzimy do podziemia? – spytał retorycznie mój całkiem dorosły syn, na wieść o wygraniu przez Dudę wyborów prezydenckich.

Niestety, po wyborach parlamentarnych musiał pytanie powtórzyć. I znów mu nie odpowiedziałem... Bo co niby miałem powiedzieć: Sorry synku, ale chyba, że sam wyemigrujesz. Ja już na to za stary jestem. Wiesz – starych drzew się nie przesadza. A w podziemiu już działałem. Za komuny. Wtedy to ja byłem młody. Pisałem w podziemnych gazetkach o wolności, pozbyciu się cenzury, solidarności między ludźmi... A przede wszystkim o przerażającym życiu w policyjnym państwie totalitarnym.

Minęło ćwierć wieku.

Wicepremier, a zarazem minister kultury, na spółkę z Kościołem powołuje do życia nową cenzurę.

Polacy rozdarci są między katolicką prawicą, a narodowo-katolicką prawicą. Takie słowa, jak solidarność budzą śmiech...

Nowa władza zaczyna rządy od podporządkowania sobie wszystkich służb specjalnych. Kto wierzy, że nie po to, aby wsadzać do więzienia przeciwników, których sprowokują albo wrobią w oszukańcze afery?

Od końca wojny do końca stanu wojennego konstytucja była tylko kawałkiem papieru. Wygląda na to, że prezydent i jego pan znowu do tego doprowadzą.

Mieliśmy kacyków partyjnych. Mamy nowych – kościelnych.

Historia lubi się powtarzać...

dalbert

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1374
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1234
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 663
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 780
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 817
8
komentarze: 20 | wyświetlenia: 520
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 490
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Henear,  06/12/2015

Alternatywą jest rewolucja, Polacy to pojmą jak przestaną się oszukiwać że ktoś za nich może zrobić cokolwiek.

  dalbert,  06/12/2015

@Henear: Zgadzam się. Tylko jakie będą koszty?

  Henear,  06/12/2015

@dalbert: Koszty to utrata złudnego poczucia bezpieczeństwa jakie daje wiara KK.
Skonfrontowanie się ze swoimi słabościami, ujrzenie brzydkiej prawdy i pogodzenie się z nią - to konieczny warunek by iść naprzód i zacząć wspólnie budować nową przyszłość dla tego kraju.
Polska potrzebuje silnego przewodnika, lidera który przegna precz robaki pożerające zasoby.
Potrzebujemy wzaje ...  wyświetl więcej

  dalbert,  06/12/2015

@Henear: Ba! Ale gdzie znaleźć takiego przywódcę? Przy wódce? Bo ja gdzieś w ohydnym świecie polityków nie dostrzegam jakoś kandydatów. Bardzo się boję, że rzeczywiście Utopia nie istnieje, a w społeczeństwie ludzkim najlepiej mają się hieny i sępy.
Ale jeśli znajdziesz takiego - wartego, by za nim iść - lidera, to koniecznie daj mi znać, dobrze? Może jeszcze i moja publicystyka przyda się na coś...

  Henear,  06/12/2015

@dalbert: Nie utopia, wystarczy by człowiek taki rozumiał przyczynę i skutek, to już bardzo dużo.
Miałby doradców, specjalistów w swoich dziedzinach.Gdzie szukać?
W ludziach którzy doświadczyli niesprawiedliwości od państwa, potrafiących zrozumieć nienawiść i wyjść poza nią.
Świat polityków jest zgniły, niczego się tam nie znajdzie.Powinien to być człowiek obyty ze światem, co ...  wyświetl więcej

  nse,  07/12/2015

@Henear: "By zwiększyć na to szansę należy w międzyczasie usprawnić system edukacji, by inspirowała a nie zniechęcała." ... ba musiała by powstać niezależna wolna od populistki edukacja podziemna, a czy to wśród polaków możliwe ??

  Henear,  07/12/2015

@Mariusz Kajstura: http://eiba.pl/2khyq
To już się dzieje

  jotko49,  06/12/2015

Nie pierwszy w historii kurdupel co po władzę sięga, skończy tak jak każdy pyszny niedołęga. Zawłaszcza historię i serca Narodu, zostawi nam zgliszcza i co nieco smrodu.W ukłonach z uśmiechem cwanego bazyliszka, winien wspomnieć koniec bliżniaka-braciszka. Choć jak wszyscy wiedzą pięt mu nie dosięga, zrywa się jak orzeł lecz drepcze i gęga.

Dalbercie, Polska staje sie kuriozalnym watykanskim skansenem miedzy Wschodem i Zachodem.
Dopiero teraz podziwiam dalekwzrocznosc Juliusza Machulskiego autora sztuki: "19 Poludnik"
O zwiazkach katoprawicy i islamofaszyzmu z innymi systemami totalitarnymi traktuje moj Eiobowy tekst:
"O brunatno-czerwono- czarnych odcieniach totalitaryzmu"

  Noemi*,  06/12/2015

Uważam za prawdziwe stwierdzenie, że polityka to bagno.Chyba tylko sami politycy uważają, że jest inaczej, tkwią w tym bagnie i się do niego przyzwyczajają jak złodziej do kradzieży, a prostytutka do seksu za pieniądze. Mamy już stada takich polityków, których skóra przypomina skórę nosorożca i którzy im większy gnój poczują tym lepiej się czują.:(

  mojra  (www),  06/12/2015
  Hamilton,  06/12/2015

@mojra: jeśli Kaczorek wygra następne wybory dopiero zrówna się z PO. Na razie niczego jeszze nie zrobili, poza tym, że nadęci jak pawie czekają na oklaski i owacje.

  swistak  (www),  06/12/2015

dalbert! Konstytucję napisał lewak pod dyktando towarzyszy z Moskwy. Nadaje się tylko do permanentnego blokowania wszelkich reform. Literalne prawo bez ducha miłości i miłosierdzia to państwo bez Kościoła Katolickiego, który lewacy chcą zastąpić szariatem. Lepiej zmień idola z Cyrankiewicza na Allacha!

  jotko49,  06/12/2015

@swistak: No i pojawił się duet, by odwalić rytualny piruet. Gdy jeden jęczy i kwęka, druga prorokuje i klęka. Odwaliwszy zaś niedzielny taniec św. Wita, ruszyli na kolanach do Tadzia rzucić na tacę by z Bogiem być kwita...Takich Bóg kocha niemal do szaleństwa, gdyż są to barany boże i daleko im do człowieczeństwa. ;-)

  Hamilton,  06/12/2015

@swistak: nie wal tak łbem przed prorokiem Jarosławem. Nie szkoda ci posadzki. Prorok gotów poranić swe boskie stopy. Poczekaj przynajmniej aż kolejki do chirurga się zmiejszą.

"Kaczyński na urodzinach Radia Maryja: Każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę"!
Ciekawe, kto ma uciąć rękę Kaczyńskiemu, Rydzykowi i Dziwiszowi.
Ci szubrawcy, moim zdaniem agenci FSB, niszczą zarówno Kościół, jak i Polskę.
Chrześcijaństwo powstało na bazie judaizmu. Najważniejszą różnicą jest to, że podobny zestaw norm moralnych, Jezus Chrystus przekaz ...  wyświetl więcej

  KoLo,  06/12/2015

I zaraz przegłosują ustawę za karą za masturbacje i bzykanie się nie po "bożemu". No jak mi do łóżka zaczną wchodzić, to zatłuke, bo nie lubie seksu grupowego. :))

  Hamilton,  06/12/2015

@kolo: powinny być kary grzywny za brak sakramentów, wody święconej, świętych obrazków, gromnic, kadzideł i różańca. Kk dostanie nakaz kolendy w każdy piątek. Prezydent Duda ma zostać drugim zastępcą ojca dyrektora, pierwszym prorok Jarosław. Za środki antykoncepcyjne stos, za bluźnierstwo - biczowanie. Wreszcie będziemy wolni, weseli, zdrowi, młodzi i bogaci w duchu.

  KoLo,  06/12/2015

@Hamilton Starszy: Nosz kuwa! Emerytury nie starczy na to "cołaska"!

To już jest patologia ale tak chciał lud i teraz ma. Lud głosuje

  Henear,  06/12/2015

@xabramczukxdoris: dlatego właśnie demokracja się nie sprawdza, zwykły obywatel nie myśli o polityce, nie interesuje się nią, jest zajęty pracą mało płatną, przeżyciem oraz wychowywaniem dzieci, milionem własnych spraw - nie ma czasu na myślenie o interesach państwa, w mediach pokazują uproszczony czarno- biały obraz, politykom jest na rękę brak uwagi ze strony obywatela, jego naiwność, mogą wtedy ...  wyświetl więcej

  dalbert,  07/12/2015

@Henear: A jednak widzę to trochę inaczej. Ta ułomna demokracja, jaką teraz mamy (mieliśmy?) ma się tak do "prawdziwej" jak lansowany kilkadziesiąt lat temu socjalizm miał się do komunizmu. Dlatego pisałem wcześniej o Utopii, bycie państwowym istniejącym zasadniczo tylko w filozofii. Zarówno komunizm jak demokracja (oczywiście uwzględniając znaczące różnice ideologiczne) są systemami utopijnymi. A ...  wyświetl więcej

@dalbert: Masz rację.Trzeba więc cofnąć się do źródła, odkryć przyczynę i zatamować ją.
Polacy są nieprzygotowani do demokracji, lata zaborów zrobiły krzywdę zbiorowej mentalnośći, sprawiły że staliśmy się zrezygnowani...tak jak mówiłem - potrzeba lidera, który przygotuje grunt, ukształtuje formę pod "zasiew".
Z tego co widzę i nastrojów jakie wyczuwam - Polacy desperacko potrzebują ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  07/12/2015

@Henear: zgadzam się. Istnieje potrzeba wielkiego wyzwania, które by nas Polaków zjednoczyło. Ani PIS, ani PO, ani Kukiz nie są w stanie odegrać takiej roli.Kościół też nie, bo nie jest to jego rolą. Pogrążymy się w kopaniu po kostkach, wzajemnych oskarżeniach, milionach zupełnie niepotrzebnych nikomu rzeczach. Cztery lata przeciągania liny.

  nse,  07/12/2015

@Henear: Potrzebują kolejnych "baranków" które wezmą na siebie ich przewinienia :(

  nse,  07/12/2015

@dalbert: Na czym polega ta utopia ideologiczna ??

@Mariusz Kajstura: Zakładam, że pytasz o utopię demokracji? - Jak mówią to system ideologiczny najlepszy ze złych. Niestety, wykorzystywany, jak każda inna utopia przez część społeczeństwa, a już szczególnie przez ośrodki władzy dla realizacji własnych celów, a nie większości - czemu miał z założenia służyć. I dlatego włączam go do systemów utopijnych: pięknych z założenia, ale zupełnie nieodporny ...  wyświetl więcej

  nse,  09/12/2015

@dalbert: Myślałem że chodzi Ci o utopie w samym założeniu demokracji w której większość ma racje, tylko że z statystyk co wynika, jakich ludzi więcej rozsądnych czy nierozsądnych ?? ... umiejących myśleć perspektywicznie w oparciu o znajomość funkcjonowania rzeczywistości, czy takich nie umiejących myśleć ??

  *Karo*  (www),  07/12/2015

nigdy nie byłam za PIS, a reszta ma niepowetowana okazję dojść sama do tej konstruktywnej myśli;)


System zarzadzania kosciolem to dyktatora, co czyni, ze dzialalnosci kk nie da sie nigdy pogodzic
z demokratycznym panstwem.
Kaczynski chce miec dyktatore i dlatego jego "reka w reke" z kosciolem dziala !
Nie jest mozliwe pogodzic problemy Polski d e m o k r a t y c z n e j z celami koscielnej dyktatory.
W kraju w ktorym kk dominuje i decyduje moze panowac tylko ...  wyświetl więcej

Historia uczy, że historia nas niczego nie uczy - taka prawda.
Jeszcze na początku lat 90-tych ub. stulecia twierdziłem, że ogromna większość ludzi z Porozumienia Centrum, obecnego PiS, to neobolszewia. Z każdym rokiem utwierdzałem się w tym stwierdzeniu.
Pamiętam jeszcze te okrzyki: "Wiesław! Wiesław!" Teraz - "Jarosław!", "Jarosław!" I te gadki o "podniesionych rekach na..."

...  wyświetl więcej

@Janusz Dąbrowski:
Januszu, mozna do Twojego w/w artykulu dodac moj Eiobowy tekst:
"Jeden dzien z zycia Pana Y"
Strach sie bac!

@Janusz Dąbrowski: Sam PiS nie miał by takiej siły oddziaływania. Kaczyzm jest wykreowany i napędzany przez KGB-FS

Kaczyzm jest azjatycką kiłą wstrzykniętą Polsce przez służby Putina. Obecnie rządzący to wyprysk tej kiły. Ich zadaniem jest niszczenie, spłaszczanie, degradacja wszystkich czynników, które zbiorowisku ludzi mówiących tym samym językiem, pozwalają nazywać się narodem, posiadaj

...  wyświetl więcej

  android  (www),  07/12/2015

Za kilak miesięcy emocje opadną i zobaczymy co nowy rząd zrobi. Obietnic było dużo, ale pewnie do wiosny para ujdzie.

  nse,  07/12/2015

@android: Jesteśmy robieni w zabawę "dobrego i złego polityka", jeden obiecuje drugi atakuje i jakoś ten polityczny interesik się kręci ...

„Nieważne, czy Polska będzie bogata czy biedna, ważne, żeby była katolicka.”

@Robert M.: niedaleko mnie stoi nowy kościółek. Niewielki, ale na plebani o powierzchni ok. 400 m2 musi się gnieździć aż dwóch księży. Jak dobrze, że nie zakładają rodzin i się nie rozmnażają.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska