Login lub e-mail Hasło   

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://archnews.pl/artykul/jak-zachecic-(...)57.html
Niestety materiał edukacyjny w Polsce jest przeładowany. Doprowadza to do tego, że sporą część wiedzy Janek czy Ania musi przyswoić w domu, a z ich chęciami do tego bywa różnie.
Wyświetlenia: 425 Zamieszczono 07/12/2015

Przedstawiamy więc kilka sposobów na to jak ułatwić dziecku proces zdobywania wiedzy.

Odpowiednie przygotowanie materiałów

Czy analizując materiał dziecko robi dodatkowe notatki, grupuje pewne informacje, zakreśla najistotniejsze rzeczy?  Lekcje przygotowane w ten sposób są znacznie łatwiejsze do nauczenia, a kolory w notatkach dodatkowo zachęcą tych najmłodszych i przykują uwagę do najistotniejszych kwestii.

Wykorzystaj do pomocy super bohatera, fiszki, kartki

Można kupić pomoce do nauki sygnowane postaciami ulubionych bohaterów lub samodzielnie przygotować takie materiały wklejając na kartki obrazki z Internetu.

W nauce słówek,  dat itp. mogą pomóc własnoręcznie robione fiszki, czy kartka  ze spisanymi najważniejszymi zagadnieniami, która będzie zawsze w zasięgu wzroku dziecka. Patrząc na nią mimochodem, szybciej utrwali pewne informacje.

Nauka to nie tylko kucie na pamięć

Warto pokazać naszemu poskramiaczowi wiedzy, że pewnych rzeczy może nauczyć się na skojarzenia.

Do wielu podręczników zwłaszcza językowych stworzono i udostępniono za darmo w Internecie gry, dopasowane do przerabianego materiału. Uczeń zamiast uczyć się słówek na pamięć może dopasowywać karty z obrazkami i słowami, słysząc dane słowo może wciskać odpowiednią kartę, czy iść przez labirynt wybierając drogę z odpowiednim słowem, które wcześniej usłyszało.

Kreatywna zabawa gwarancją sukcesu

Jeżeli nie chcecie by dziecko spędzało dużo czasu przed komputerem podobne zadania może wykonywać korzystając z własnych kart, które samodzielnie wykona. Może mieć mapę z budynkami i ulicami, którą stworzy na kartce, tablicy, starym prześcieradle, które pomaluje i będzie na nich ćwiczyć pojęcia takie jak kierunki, umiejscowienie budynków względem siebie poprzez wskazywanie i opisywanie odpowiednich rzeczy. Do nauki kolorów można wykorzystać  przedmioty znajdujące się w pokoju dziecka, wydając polecenia, aby pokazało przedmioty w odpowiednim kolorze, które ma w zasięgu wzroku.

W przypadku innych przedmiotów np. do nauki matematyki  możesz wykorzystać obrazki z ulubionymi bohaterami, klocki czy ludziki Lego. Wiedzę historyczną możesz przekazać za pomocą filmu z Internetu, odgrywając scenki lub zabierając dziecko na historyczny spacer, jeżeli akurat zagadnienie dotyczy miejsca, w którym mieszkacie, niech zasmakuje historii na własnej skórze.

Gdy dziecko nie chce przyswajać wiedzy z Tobą

Może warto wykupić mu dodatkowe lekcje? Nie jest to takie drogie jak się Wam wydaje i nie trzeba się martwić o to czy nie trafimy na przypadkowego studenta, który chce sobie dorobić, a nie ma za dużo wiedzy. Obecnie na rynku istnieją już firmy, które w przystępnych cenach np. już od 25 zł/60 minut, oferują zajęcia z danych przedmiotów dla dzieci w niewielkich grupach do maksimum 10 osób. Nad wiedzą Waszego dziecka czuwają zaś doświadczeni nauczyciele z odpowiednim wykształceniem, doświadczeniem i uprawnieniami pedagogicznymi. Uczeń oprócz przyswajania materiału z języków, matematyki, chemii, czy biologii, ćwiczy też umiejętności społeczne, takie jak praca w grupach, wspólne rozwiązywanie problemów, czy prezentowanie własnego zdania przed grupą osób, co wpływa pozytywnie na jego samoocenę i pewność siebie. Takie zajęcia są dostępne np. w Białymstoku w Centrum Wiedzy Tukan www.cwt.edu.pl.

 

Justyna Tuchlińska

Centrum Wiedzy Tukan

www.cwt.edu.pl

 

 

 

 

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 316
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 991
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1470
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 517
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 2028
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 885
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141628
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 238781
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 110462
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122019
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska