Login lub e-mail Hasło   

Bóg nie gra w kości! (Albert Einstein)

Teoria Słowa
Wyświetlenia: 1.924 Zamieszczono 07/12/2015

Obie teorie – względności i kwantowa - są produktem umysłu człowieka i obie są obrazem mechanizmu ludzkiego myślenia.
Świat opisywany przez Einsteina jest światem makro, w którym występuje ciągłość zdarzeń, opisywanych systemem przyczynowo-skutkowym. W miarę jak pomniejszamy świat badany, ciągłość obserwacji stopniowo przechodzi w nieciągły, skokowy świat mikro.

Słowa (myśli) w świecie makro nie wpływają na przebieg zdarzeń. W miarę zmniejszania wymiarów obiektu badanego, dochodzimy do sytuacji, gdy słowa (myśli) zaczynają wpływać na to, co badamy. Dochodzimy do zasady Heisenberga, w której słownie (myślowo) nie da się twierdzić jednoczesności dwóch zdarzeń, np. prędkości i położenia.

Co ciekawe, o kwantowości świata mikro decydują liczby naturalne, a nie ich ułamki. Tak jak w myślach nie decydują ułamki słów, ale pełne ich znaczenia.

Zatem to, co człowiek odkrył, wynika ze struktury jego myśli, a nie z obiektywności świata istniejącej od myśli ludzkiej niezależnie. Innymi słowy istoty obdarzone innym sposobem „myślenia” będą odkrywały świat zupełnie inaczej, dochodząc do zupełnie innych odkryć. Innymi słowy odkrycia Einsteina, czy Bohra (Schroedingera) mają charakter względny.

* * *

Kot Schroedingera nie jest ciągły (jego stany), bo zależy od zjawiska kwantowego. To tak jakby efekt w świecie makro związać z efektem w świecie mikro. Jak wiemy, nikomu nie udało się jeszcze tego zrobić: nie udało się połączyć teorii względności z mechaniką kwantową. Stąd niewytłumaczalny paradoks kota Sz. – myślowy! (w świecie myśli).

Świat myśli jest pośrednikiem pomiędzy stanem makro i mikro. Myśli mają obraz skokowy z dokładnością do jednego słowa, ważącego o sensie wypowiedzi. 
Świat makro można opisywać „malowniczo” bez wpływania na jego obraz fizyczny. W świecie mikro, ciągłe (płynne) konstrukcje zdań, przestają działać – logika się załamuje. Świat mikro można opisywać jedynie z dokładnością do jednego słowa – jednej prawdy: albo potwierdzającej albo negującej. Obie prawdy są wzajemnie sprzeczne i występujące jednocześnie - ale tylko taki opis jest możliwy, gdy masa obiektu zbliża się do zera.

Albo jeszcze inaczej: skokowa, podzielona na słowa, konstrukcja myśli jest przyczyną paradoksów fizyki kwantowej. I jeszcze prościej: skokowy podział każdej myśli na słowa, jest przyczyną istnienia fizyki kwantowej!!!


* * *

Punkty przestrzeni euklidesowej są idealizacją, wyznaczającą jak przebiega, lub ma przebiegać realne życie. Tymczasem przestrzeń myśli wypełniają „punkty” słów, które maja strukturę ściśle z życiem związaną. Żaden punkt przestrzeni euklidesowej jej nie ma. Są bezosobowe, anonimowe, pozbawione życia. Punkty przestrzeni słów mają strukturę – każdy z osobna inną. Ponadto tak samo jak punkty idealizowane wypełniają przestrzeń „szczelnie”.

W przestrzeni słów, zjawiska obserwowane w laboratoriach, są od nich zależne. Badając obiekty mikro – o znikomej masie – natrafiamy na barierę poznawalności wyznaczoną przez punkty przestrzeni słów.

* * *

Einstein zatem, odczuwał ciągłość świata, jako coś naturalnego. A „skoki” Bohra – jako paradoks – który można wytłumaczyć „skokową” ograniczonością ludzkiej myśli.


Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1574
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 656
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1140
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 761
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 925
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1015
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 647
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 721
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 473
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 512
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 464
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 387
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 621
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 956
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Najbardziej zainteresował mnie passus dotyczący słów: "Konstrukcja myśli jest przyczyną paradoksów fizyki kwantowej". Jak niegdyś na tym forum opublikowałem tekst zatytułowany "Falowa energia słowa".
Tekst bardzo dobry!

  katha,  08/12/2015

atom, wszechświat...

  Hamilton,  08/12/2015

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dzieci­na - ale nadal jest to najcenniejsza
rzecz, jaką posiadamy."
"Im bardziej dana cywilizacja zrozumie, że jej obraz świata jest fikcją tym wyższy jest jej poziom nauki."

Albert Einstein.

To zamiast komentarza.

  Trebor,  08/12/2015

@Hamilton Starszy: i wystarczy :-)

  Kitek,  12/12/2015

Bóg gra w kości z Allachem. W niebie kości, na ziemi wojny. O wygranych zawsze przesądza góra. Oficjalnie Jahwe się nie wtrąca.

A. Einstein twardo opowiadał się po stronie determinizmu.
Sformułowanie "Bóg nie gra w kości" było skierowane do Nielsa Bohra, E Schrodingera i innych zwolenników indeterministycznej, tzw. "interpretacji kopenhaskiej" w mechanice kwantowej.
A. Einstein nie znał dzisiejszych osiągnięć Teorii Gier. :>>> http://eiba.pl/4

  gluptak,  12/12/2015

@Adam Jezierski: Właśnie! Świat jest “ciągły” – nie ma w nim “przerw skokowych”, jak to sugerowane jest w fizyce kwantowej.

Świat jest ciągły, zmienia się proporcjonalnie - od wielkościach dużych, do nieskończenie małych. W rzeczywistości nie istnieje punkt – ponieważ od każdej wielkości małej, można znaleźć wielkość jeszcze mniejszą. Pojęcie punktu jest ideą – abstrakcyjną nieistniejącą p

...  wyświetl więcej

  nse,  12/12/2015

@gluptak: Komputery też informacje przetwarzają skokowo, w interwale czasowym wyznaczanym częstotliwością zegara taktującego procesor ..., można nawet się pokusić o próbę modelowania "kwantowego zegara rzeczywistości" na podstawie klasycznego zegarka ręcznego ..., ale to inna historia czau ;)

@gluptak:
Einstein był deterministą. Ja jestem indeterministą.
Wynik gry jest niepewny. Wynik gry jest także trudny do przewidzenia.
Punkt jest idealnym modelem. Tu zgoda.
Przestrzeń i czas nie są ciągłe tylko dyskretne. Taka jest moja opinia.

  nse,  12/12/2015

@Adam Jezierski: "Przestrzeń i czas nie są ciągłe tylko dyskretne. Taka jest moja opinia. " ... są zdyskretyzowane, zaś gęstość dyskretyzacji jest zależna od możliwości przetwarzania naszego umysłu ... , a taka jest moja opina ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)tyka%29
...  wyświetl więcej

@Mariusz Kajstura:
Moja opinia jest taka, że przestrzeń i czas nie są ciągłe.
Możemy zrobić protokoł rozbieżności...-:)

  nse,  12/12/2015

@Adam Jezierski: https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)Plancka .. ta stała opiera się na stałej grawitacyjnej i stałej prędkości światła w próżni, zostało też udowodnione że pole grawitacyjne wpływa na rozchodzenie się światła czyli mamy korelacje pomiędzy światłem , a grawitacją htt ...  wyświetl więcej

  gluptak,  15/12/2015

@Mariusz Kajstura:

No - też postrzegam tak nierzeczywistą – rzeczywistość. Żadne stwierdzenie na tej Ziemi nie jest dokładne! Żadne! Gdy mówimy, że coś ma długość 1 metr – mówimy to z dokładnością do wzorca w Sevres pod Paryżem - który też nie jest dokładny, bo zmienia się z czasem.

Gdy mówimy, że jest godzina 12 – mówimy to co najwyżej z dokładnością do emisji cezu 133 – które też

...  wyświetl więcej

  nse,  16/12/2015

@gluptak: ... jesteśmy tak dokładni ja wzorce które przyjmujemy ;)

  Kitek,  12/12/2015

Einstein to największy złodziej teorii fizycznych. Równie wielkim złodziejem jak on tylko teorii filozoficznych był Tomasz z Akwinu.

  android  (www),  13/12/2015

teoria strun próbuje ładnie opisać wszystko w skali od mikro do makro. Zobaczymy jak to się rozwinie.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska