Login lub e-mail Hasło   

Jak uchronić szkliwo przed ścieraniem?

Szkliwo jest najtwardszą i jednocześnie najskuteczniejszą ochroną zęba przed bakteriami i próchnicą. Istnieją sposoby, które pomogą nam wzmocnić szkliwo.
Wyświetlenia: 320 Zamieszczono 09/12/2015

Jeśli więc powstaną nawet mikroskopijne uszkodzenia szkliwa, bakterie w łatwy sposób będą mogły kontynuować penetrację zęba i proces próchniczy będzie postępował.


Zacznijmy od wzmocnienia szkliwa. W tym momencie powinniśmy przede wszystkim przeanalizować swój jadłospis: czy dostarczamy naszym zębom odpowiednie substancje? Dla naszego szkliwa najbardziej potrzebny jest wapń (mleko i przetwory mleczne, szpinak), fosfor, cynk (orzechy, soja), potas (pomidory, zielone warzywa liściaste) i fluor (owoce morza, ryby, herbata). Jeśli organizm otrzyma te składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach, zęby staną się mocniejsze, a szkliwo wytrzyma niejedną próbę. Warto również zwrócić uwagę, czy nie spożywamy zbyt wielu pokarmów bogatych w węglowodany i cukier. Ten ostatni możemy zastąpić w diecie ksylitolem – naturalnym słodzikiem pozyskiwanym z drewna brzozy. Ksylitol ma działanie antybakteryjne, wspomaga mineralizację, czyli wzmacnianie szkliwa oraz nie stanowi pożywki dla bakterii atakujących nasze zęby (w przeciwieństwie do cukru).

Kolejną kwestią jest dbałość o higienę jamy ustnej: codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie przy użyciu specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. Ważne jest, aby preparaty do codziennej higieny zawierały fluor. Szczoteczka nie powinna być zbyt twarda i należy utrzymywać ją w czystości oraz wymieniać co trzy miesiące. Przy stosowaniu szczoteczki elektrycznej lub szczoteczka soniczna warto dobierać miękkie i delikatne końcówki. Jeśli stosujemy pasty wybielające, powinniśmy zwrócić uwagę na wartość współczynnika ścieralności. Im wyższy jest ten współczynnik, tym gorzej dla naszego szkliwa. Działanie past wybielających polega głównie na ścieraniu, więc wysoki współczynnik ścieralności oznacza, że nasze szkliwo zostanie wypolerowane przy użyciu dużej i dość agresywnej siły. Podczas stosowania past wybielających pamiętajmy również o przeplataniu ich stosowania ze zwykłymi pastami zawierającymi fluor i działającymi bardziej kompleksowo na zęby (pasta wybielająca nie zapewnia odpowiedniej ochrony zębom).

Jeśli spożywamy dużo produktów o dużym współczynniku kwasowości, np. sok z cytryny, wino, słodkie napoje, to narażamy szkliwo na erozję, czyli swego rodzaju zmiękczanie szkliwa, które staje się podatniejsze chociażby na ścieranie szczoteczką lub pastą wybielającą.

 Warto zainwestować w profilaktykę (http://internetowystomatolog.pl)

Podobne artykuły


14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 286
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 827
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 885
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 894
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 654
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1328
12
komentarze: 2 | wyświetlenia: 703
12
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1589
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1501
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 348
11
komentarze: 165 | wyświetlenia: 276
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 930
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 839
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 668
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Kitek,  10/12/2015

Słyszałem, że fluor jest szkodliwy.

@Kitek: dobrze słyszałeś - a właściwie czytałeś - to lipski wkleił tekst o zatruwaniu dzieci w zachodniopomorskim fluorem. Nawet plusa dałeś mimo, że to wierutne bzdury

A gdybyś trochę - TROCHĘ - wysiłku włożył, wpisał w google.pl "fluor" szybko byś odnalazł informacje na temat tego pierwiastka, jego zastosowań, jego dobrych i złych stron.

ale jak żeś leń jak lipski, będziesz bazował TYLKO NA TYM czym lipski cie karmi.

  Kitek,  11/12/2015

@Trebor: Akurat wiem to już od lat 30-tu od sąsiadki dentystki.

@Kitek: to lepiej przestań korzystać z usług tego dentystyDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska