JustPaste.it

Organizacja imprez dla dzieci

Dzieci uwielbiają się bawić. Urodziny, Dzień Dziecka, mikołajki, andrzejki - każda okazja jest dobra, by zorganizować fantastyczne przyjęcie.

Dzieci uwielbiają się bawić. Urodziny, Dzień Dziecka, mikołajki, andrzejki - każda okazja jest dobra, by zorganizować fantastyczne przyjęcie.

 

Jak zorganizować imprezę dla dzieci?

Imprezy dla dzieci są szczególnie wymagające, bo nie wystarczy kupić tort i rozrzucić zabawki, trzeba jeszcze przygotować jakieś atrakcje. Oraz zdecydować, czy bawimy się w domu, w wynajętym lokalu czy na dworze. 

Co podoba się dzieciom?

Pani Małgorzata z Agencji Eventowej IKI STUDIO w rozmowie z nami powiedziała: „impreza dla dzieci jest dla dzieci”. To niby oczywistość, ale dorośli często zdają się o tym zapominać. Maluchom podobają się zupełnie inne rzeczy niż ich rodzicom, więc nie ma sensu organizowanie przyjęcia, które wprawdzie zdaniem mamy czy taty byłoby interesujące, ale z perspektywy dziecka jest po prostu nudne.

Imprezy dla dzieci nie mają być eleganckie, tylko wesołe i kolorowe. Najprościej jest wybrać jakiś motyw przewodni i pod tym kątem przygotować przebrania, jedzenie, zabawki i gry. Może to być na przykład zabawa w piratów, wieczór z grami planszowymi czy nawiązanie do popularnej bajki – najprościej jest spytać głównych bohaterów dnia o ich preferencje i na tej podstawie zaplanować imprezę. Dzieci nie potrzebują szczegółowego planu zabaw, a jedynie zachęty i pomysłu. Jeśli któraś z propozycji ewidentnie je nudzi, wymyślamy coś innego, nie przerywamy też ciekawej gry tylko dlatego, że w grafiku jest pora na kolejną wymyśloną wcześniej atrakcję.

Urodziny

Na przyjęcie urodzinowe zapraszamy z około miesięcznym wyprzedzeniem, tak by rodzice małych gości na spokojnie mogli zaplanować wyjście swojej pociechy. Jeśli impreza będzie wymagała dodatkowych przygotowań, np. kostiumu, również należy o tym wspomnieć w zaproszeniu. Pokój, w którym odbędzie się bal, należy maksymalnie opróżnić – usuwamy zbędne meble i dekoracje, stół z poczęstunkiem ustawiamy w kącie pod ścianą, do siedzenia rozrzucamy wygodne poduchy. Nie oszczędzamy za to na urodzinowych dekoracjach – im bardziej pstrokato, tym większy zachwyt dzieci.

Przy większej liczbie gości warto rozważyć wynajęcie sali, zwłaszcza gdy planujemy huczne tańce albo kreatywne zabawy w rodzaju malowania farbami. Można też pomyśleć o profesjonalnym animatorze, który rozkręci imprezę i będzie prowadził konkursy dla dzieci. Tort urodzinowy powinien pojawić się na samym początku przyjęcia, podobnie jak największe atrakcje wieczoru (np. wizyta magika) – jeśli jakieś dziecko będzie musiało wyjść do domu wcześniej, nie będzie rozczarowane, że ominęła je najprzyjemniejsza część zabawy.

Bale przebierańców

Duże imprezy dla dzieci, np. z okazji andrzejek, Halloween albo karnawału, zazwyczaj związane są z przebierankami. Kostium może być dowolny bądź związany z określonym motywem przewodnim, również dekoracje sali muszą tworzyć klimat stosowny do okazji. Na dużym balu przebierańców niezbędny będzie wodzirej, który ujarzmi rozbrykany tłum i sprawi, że każde dziecko włączy się do zabawy. W przerwie pomiędzy tańcami warto zorganizować niespodziankę związaną tematycznie z balem, np. przyjście Mikołaja, lanie wosku, konkurs piosenek.

Przekąski na balu powinny być podane w atrakcyjnej formie, np. w kształcie postaci z kreskówek, nie mogą to być jednak rzeczy, które trzeba jeść widelcem czy łyżką – maluchy podczas zabawy nie mają ochoty na siadanie przy stole, tylko chcą coś szybko wziąć do ręki i od razu wrócić do ciekawych zajęć. W menu mogą się pojawić np. czekoladowe ciasteczka, paróweczki w cieście francuskim, paluszki z kurczaka, kanapki, owoce, ważne tylko, by nie wyglądały one jak zwykłe jedzenie, ale były fantazyjnie udekorowane.

Pod gołym niebem

Imprezy przypadające na ciepłe miesiące, jak Dzień Dziecka, dobrze jest zorganizować w plenerze. Idealnym wypełnieniem dnia będą zawody sportowe, np. mecz siatkarski, konkursy w bieganiu, przeciąganie liny, rzuty piłką do celu. Zajęcia ruchowe także mogą się wiązać z jakimś tematem przewodnim – można zorganizować np. tory przeszkód dla średniowiecznych rycerzy. Mniejszym dzieciom przygotowujemy atrakcyjny plac zabaw: dmuchany zamek, „morze” z piłeczek, trampoliny, drabinki. Obok zajęć ruchowych w planie dnia powinny się pojawić także zabawy trochę spokojniejsze, np. malowanie kredą po asfalcie, wspólne wyklejanie wielkiego obrazu czy nauka robienia zwierzątek z baloników.