Login lub e-mail Hasło   

Polska branża elektroniczna liczy na KE w sprawie reformy w opłatach autorskich

Konieczna jest reforma modelu pobierania tzw. opłaty reprograficznej - apelują producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Wyświetlenia: 278 Zamieszczono 11/12/2015

Konieczna jest reforma modelu pobierania tzw. opłaty reprograficznej i dostosowanie jego do specyfiki cyfrowego rynku - apelują do polskich oraz unijnych władz producenci i importerzy sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zmiany w unijnych przepisach dot. opłat z tytułu praw autorskich obiecała wypracować Komisja Europejska. Przedsiębiorcy z branży elektronicznej liczą, że prace KE doprowadzą do unowocześnienia i ujednolicenia tego prawa w całej UE, co spowodowałoby jego gruntowną przebudowę w Polsce.

Opłata reprograficzna to nic innego jak rekompensata dla artystów za to, że kopiujemy do użytku własnego ich utwory. Płacimy ją, kupując czyste płyty CD, odtwarzacze DVD, kopiarkę czy inne urządzenie elektryczne, które potencjalnie możemy wykorzystać, gdybyśmy chcieli skopiować nabyty legalnie utwór muzyczny czy film (opłata jest wliczona w cenę produktu
i podwyższa w ten sposób jego wartość). 

Apel w sprawie reformy modelu pobierania opłaty z tytułu praw autorskich na początku grudnia br. wystosowali m.in. przedstawiciele Związku Importerów Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego RTV i IT - ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Pod stanowiskiem podpisały się również inne podobne europejskie izby branżowe - z Portugalii, Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji oraz Holandii. 

Ich zdaniem funkcjonująca niemal od lat 60. opłata reprograficzna jest przestarzała - odpowiada zapotrzebowaniom rynku analogowego, ale już nie cyfrowego, gdzie większość dzieł twórców użytkownicy pozyskują z internetu. Co więcej - coraz więcej europejskich krajów wycofuje się z tego modelu i wprowadza własne rozwiązania, np. w Hiszpanii i Norwegii twórcy otrzymują rekompensatę wprost z budżetu państwa, a w Wielkiej Brytanii taki system w ogóle nie funkcjonuje. - To oczywiście powoduje komplikacje dla importerów i eksporterów sprzętu elektronicznego w rozliczaniu się z tej opłaty - zauważa Michał Kanownik, prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, która zwraca uwagę na ten problem już od kilku lat. Jego zdaniem konieczne jest wypracowanie alternatywnego do opłaty reprograficznej rozwiązania, jednakowego dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. 

Wobec oczekiwaniom europejskich producentów sprzętu elektronicznego i elektrycznego wychodzi Komisja Europejska. W środę, 9 grudnia br. KE w swoim komunikacie zapowiedziała prace nad zmianami w opłatach za prawa autorskie. Zdaniem Michała Kanownika to pozytywny sygnał, który może doprowadzić do przełomu w dyskusji na temat opłaty reprograficznej. - Dotychczas ten problem nie był właściwie dostrzegany nie tylko przez krajowych, ale i przez unijnych polityków. Cieszymy się, że w końcu w Brukseli dostrzeżono, że ten model, który ma w teorii rekompensować starty ponoszone przez twórców w związku z dozwolonym przez prawo kopiowaniem ich na własny użytek, nie jest idealny i nie przystaje do rzeczywistości. Komisja Europejska mówi wprost o potrzebie sprawiedliwego podziału należnych opłat licencyjnych. A opłata reprograficzna, która funkcjonuje w części krajach UE, w tym w Polsce, tego nie zapewnia - twierdzi prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. 

Michał Kanownik liczy, że prace podjęte w Brukseli przyczynią się również do aktywnego udziału w dyskusji polskiej strony rządowej i rozpoczęcia prac nad uporządkowaniem tej kwestii w Polsce. 

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1153
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60727
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32590
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31293
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63525
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 64976
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23278
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28845
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28519
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23498
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26317
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26675
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska