JustPaste.it

Spawarka inwertorowa i transformatorowa

Rynek sprzętu spawalniczego opanowały w ostatnich latach spawarki inwertorowe. Czym różnią się od spawarek transformatorowych? Które z nich są lepsze?

Rynek sprzętu spawalniczego opanowały w ostatnich latach spawarki inwertorowe. Czym różnią się od spawarek transformatorowych? Które z nich są lepsze?

 

 

Zdjęcie zgodnie z licencją CC0 Public Domain, autor: natsan

Spawanie to skomplikowany proces technologiczny łączenia metali na zasadzie nadtopienia elementów w punkcie ich styku za pomocą skupionego źródła energii podczas spalania gazu, mamy wtedy do czynienia ze spawaniem gazowym. Jeśli natomiast wykorzystana jest energia łuku elektrycznego, mówimy o spawaniu elektrycznym. Potrzebna jest do tego spawarka. Wiele jest metod spawania, zatem i wiele jest rodzajów przeznaczonych do tego urządzeń. Poza tym używają jej majsterkowicze amatorzy oraz profesjonalni spawacze, a oczywistym jest przecież, że i jedni, i drudzy mają różne potrzeby, więc potrzebują  sprzętu o różnych parametrach.

Tradycyjna spawarka

wyposażona jest w transformator, służący do przekształcania energii elektrycznej. Zasila go prąd o napięciu fazowym 230V bądź z sieci trójfazowej o wartości 400V, a energia w takiej formie nie jest standardowo dostarczana do indywidualnego odbiorcy. Często konieczne staje się zastosowanie prostownika spawalniczego. Ponadto tego typu spawarki mają zazwyczaj większe gabaryty, są ciężkie, a w związku z tym trudno je przemieszczać, stosowanie długich przewodów też może być kłopotliwe, z uwagi na wysoką wrażliwość na wahania prądu z sieci. Jego wysoki pobór ze względu na przestarzałe rozwiązania techniczne w tego typu spawarkach też jest raczej mało zachęcający. Wykorzystywane są najczęściej w warsztatach jako stacjonarne stanowiska pracy, dokąd trzeba dostarczyć elementy, które mają być połączone. Kłopot w tym, że czasem są to elementy ogromnych konstrukcji, których nie można wnieść do warsztatu. Wtedy w pracy spawacza idealnie sprawdza się…

Spawarka inwertorowa

to sprzęt spawalniczy, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązanie, jakim jest energoelektryczny przekształtnik napięcia, czyli inwertor właśnie. Producenci zarzucają rozwiązania techniczne wykorzystywane w spawarkach transformatorowych na rzecz nowocześniejszych, dlatego też każde urządzenie będące współcześnie w sprzedaży to spawarka inwertorowa. Jej działanie ma charakter etapowy; na początek odbywa się prostowanie i filtrowanie napięcia przemiennego pobranego z sieci elektroenergetycznej prądu. Następnie klucz inwertora transformuje „wyprostowany” prąd z powrotem w przemienny, o wyższej jednak częstotliwości, co jest niezwykle istotne, gdyż pozwala precyzyjniej ustalić parametry prądu podczas spawania. Napięcie pobrane z klucza inwertora przesyłane jest wprost do transformatora, gdzie z kolei podlega obniżeniu do poziomu jarzenia łuku elektrycznego. Prąd, zanim dotrze do uchwytu spawalniczego, podlega parokrotnemu przekształceniu.

Zalety i wady

spawarki inwertorowej to lista niezbyt zrównoważona. Największym problemem może być to, że w razie awarii wymagają naprawy w wyspecjalizowanych serwisach z powodu bardzo skomplikowanej konstrukcji. Na korzyść tej spawarki zdecydowanie przemawia jej kompaktowa budowa. Najmniejsze z nich można spakować w poręczną walizkę, dzięki paskowi na ramię wziąć choćby i na dach, o ile spawacz ma potrzebę lub życzenie pracować właśnie tam. Zasilana jest prądem o napięciu 230V , więc podłączyć ją można do każdego gniazda w sieci, przy czym podkreślić należy, że pobór prądu w przypadku spawarek inwertorowych jest stosunkowo niski.