JustPaste.it

Fotowoltaika - koszty, dotacje i zyski

Chciałbyś mieć darmowy prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu i przyczynić się do walki o nasze środowisko, możesz zastosować ogniwa fotowoltaiczne.

Chciałbyś mieć darmowy prąd z promieniowania słonecznego we własnym domu i przyczynić się do walki o nasze środowisko, możesz zastosować ogniwa fotowoltaiczne.

 

Na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele dziedzin, które zajęły się wdrożeniem w życie pewnych systemów, mających na celu zmniejszenie kosztów energii, a tym samym polepszenie stanu środowiska naturalnego. Dobrym tego przykładem jest fotowoltaika, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną.

1e8a80b2ced6ba977ceef79559902aa3.jpg

Jaki jest koszt montażu?

Cena 1 kW instalacji wynosi około 6.000-8.000 zł netto/kW. Koszt usługi zależy w głównej mierze od typu konstrukcji montażowej tj. dach płaski, naziemna, BIPV i dach skośny. Ponadto liczy się także wymiar i grubość okablowania, wykorzystane materiały i oczywiście wielkość instalacji. Przykładowo dla 3 kW systemu na dachu skośnym potrzebny będzie metraż ok. 20 m².

Dofinansowania

Fotowoltaikę w naszym kraju czeka duży rozwój, przede wszystkim dzięki obmyślanej przez Ministerstwo Gospodarki strukturze korzystnych dopłat do wytwarzania proekologicznej energii. Założenia takiej polityki są bardzo proste i atrakcyjne. Dofinansowanie w niektórych przypadkach sięga nawet do 40 % kosztów kwalifikowanych instalacji PV. Niezłym pomysłem jest przygotowanie sobie wstępnego projektu instalacji, który będzie konieczny podczas składania wniosku – dzięki temu szybciej zbierzemy potrzebne do aplikacji dokumenty.

Jak dobrać moc?

W celu prawidłowego dobrania rozmiaru instalacji fotowoltaicznej do własnego domu należy na wstępie określić średnie zużycie energii elektrycznej na rok. Można posłużyć się wynikami niezależnych badań rynku energetycznego, z których wynika, że typowa Polska rodzina 4-osobowa zużywa średnio ok. 3 000 kWh energii rocznie – szczegółowe informacje względem zużycia energii elektrycznej w waszym domu znajdziecie na rachunku od dystrybutora. Dla wspomnianego zużycia energii elektrycznej optymalny format systemu PV powinien opiewać w system o mocy równej 3 kW.

Dlaczego warto zainwestować?

Stosunkowo wysokie nakłady pieniężne na montaż instalacji fotowoltaicznej stawia przed nami trudne pytanie – czy jest to opłacalne? W większości przypadków okazuje się, że tak. Przykładowo, jeżeli instalacja o mocy 5 kWp została zamontowana w domu, który znajduje się w okolicy dobrze oświetlonej, to wyprodukuje ona rocznie około 4750 kWh prądu. Jak ma się taki wynik w praktyce? Taki wynik jest równy przeciętnemu zapotrzebowaniu na prąd przez 4-osobową rodzinę. Pozwala to na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy, a wszelkie wydatki związane z instalacją systemu powinny się zwrócić po około 5-8 latach. Ponadto, to bardzo istotne, by zacząć dbać o środowisko naturalne, a oprócz tego nadmiar energii można także sprzedać do sieci, co niektórym umożliwi wykreowanie dodatkowego przychodu.

 

Artykuł powstał przy współpracy z http://www.on-eco.pl