Login lub e-mail Hasło   

Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://www.mt.gpch.pl/mapa
Dlaczego chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną? Gdzie są najbardziej prześladowani? O tym jest ten artykuł...
Wyświetlenia: 4.400 Zamieszczono 21/12/2015

Do prześladowania chrześcijan dochodzi głównie w kręgu oddziaływania trzech wielkich religii (islamu, hinduizmu i buddyzmy) oraz na obszarach kontrolowanych przez partie lub partyzantki komunistyczne.

Ortodoksyjny islam stawia żydów i chrześcijan w roli obywateli drugiej kategorii i nie zezwala na porzucenia islamu. W pastwach komunistycznych powszechną praktyką jest budowanie fasady wolności religijnej w celu utrzymania dobrych więzi ekonomicznych i handlowych z Zachodem.

Z kolei w krajach hinduistycznych i buddyjskich elity religijne i polityczne oskarżają chrześcijan o stwarzanie zagrożenia dla tożsamości narodowej.

ŚWIAT ISLAMU

W krajach islamskich chrześcijanie są z różnym nasileniem prześladowani od ponad 1300 lat, a za swą wierność Chrystusowi płacą często wolnością lub życiem. Obserwujemy obecnie nasilenie ekspansji radykalnego islamu, której celem jest rozszerzenie granic islamskiego świata i wprowadzenie na opanowanych terenach prawa szariatu. Rewolucyjne ruchy, które zmiotły autorytarne reżimy w Egipcie, Tunezji i Libii oraz wstrząsają fundamentami innych świeckich państw muzułmańskich, otwierają drogę do władzy islamskim radykałom, takim np. jak członkowie Bractwa Muzułmańskiego. Z kolei na obrzeżach muzułmańskiego świata miejscowi i najemni „wojownicy dżihadu” inicjują konflikty o charakterze religijnym w celu poddania nie-muzułmańskiej ludności islamskiej dominacji i ustanowienia islamskiego ładu, którego podwaliny dał w VII wieku Muhammad. Klinicznym przykładem tej ekspansji jest Nigeria. W 12 północnych stanach tego kraju, gdzie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią muzułmanie, wprowadzono już prawo szariatu. Kolejnym celem islamistów jest obecnie stan Plateau, gdzie każdego miesiąca dochodzi do kilku napadów na chrześcijańskie wioski.

ŚWIAT KOMUNIZMU

Ideologia komunistyczna od samego początku jawiła się jako wróg wszelkiej religijności. Od czasu rozprawy bolszewików z cerkwią prawosławną w 1922 r. prześladowania chrześcijan i przedstawicieli innych religii przez komunistyczne reżimy mają charakter systematycznych i planowych działań. Obecnie ponad 20% ludności świata nadal żyje pod komunistycznymi rządami w takich krajach jak Chiny, Wietnam, Korea Północna, Białoruś, Laos i Kuba. Władze Laosu i Korei Północnej dążą nadal do eliminacji chrześcijaństwa. Z kolei w krajach takich jak Kuba, Chiny i Wietnam, przyjęto zasadę, że skoro chrześcijaństwa nie da się wykorzenić, to najlepszym wyjściem jest sprawowanie nad nim kontroli. Jej narzędziem są uznane i infiltrowane przez komunistyczne państwo „oficjalne kościoły”, które pozwalają komunistycznym rządom na prezentowanie światu fasady wolności religijnej. Jednakże sprawowanie kultu i składanie świadectwa poza wyznaczonymi budynkami kościelnymi i usankcjonowanym przez komunistów systemem jest nielegalne. Miliony ludzi ryzykują więc życie i wolność, aby swobodnie czcić Boga.

ŚWIAT HINDUIZMU I BUDDYZMU

W krajach hinduistycznych i buddyjskich rozwój Kościoła napotyka na opór przywódców religijnych, którzy w obawie o utratę wpływów stają na czele prześladowców Kościoła. Głoszą oni, że chrześcijanie zniszczą jedność i tożsamość narodu, które to wartości, jak twierdzą, mają swe korzenie w rodzimej „kulturze” (czytaj: religii). Prawda jest natomiast taka, że chrześcijanie, których prześladują, to tubylczy wierzący z tubylczych kościołów, prowadzących tubylcze misje i powodowanych głębokim pragnieniem niesienia błogosławieństwa swemu umiłowanemu narodowi. W różnych indyjskich stanach oraz na Sri Lance religijni nacjonaliści prą do ustanowienia prawa zabraniającego zmiany religii. Skutkiem ustanowienia tego prawa jest zwykle zakaz oficjalnego prowadzenia pracy ewangelizacyjnej, a nawrócenia są możliwe tylko na religię panującą. Bojówki religijne stale dokonują aktów przemocy względem chrześcijan, jednak urzędnicy rządowi, policja i sędziowie starają się raczej zadowolić prześladowców niż bronić praw chrześcijańskiej mniejszości.

http://www.mt.gpch.pl/mapa  - na tej stronie więcej wiadomości i z niej pochodzi powyższy tekst.

https://www.opendoors.pl/  - inna strona opisująca sytuację prześladowanych chrześcijan.

Podobne artykuły


13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 956
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1103
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1006
12
komentarze: 283 | wyświetlenia: 635
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1844
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 693
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 844
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 544
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 988
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 637
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 502
 
Autor
ArtykułChrześcijanie od samego początku chrześcijaństwa byli prześladowani. W czasach pogańskiego Rzymu, na skutek prześladowań zginęło około 3 milionów chrześcijan. Następnie, w okresie ciemnego średniowiecza, na skutek prześladowań papieskich, z rąk pseudochrześcijańskich oprawców zginęło ponad 50 milionów chrześcijan (tzw. heretyków). Dzisiaj giną najczęściej z rąk muzułmanów.
Ale mimo tak cięż ...  wyświetl więcej

  mojra  (www),  22/12/2015

@Adam Szczepański: Ciało mozna zabić w dowolnym wyrafinowany czy bestialski sposób. Najgorsi są ci co zabijają Ducha podważając autorytet Papieża.

  Zbyszekg4  (www),  22/12/2015

@mojra:
W mocy tegoż papieskiego autorytetu, kiedyś zabijano chrześcijan!.. "Piękny" wzór podajesz...

@Adam Szczepański: Naprawde nic o tym nie wiesz ?
----------
IV w. - Początek okresu mordowania pogan i plądrowania ich świątyń przez chrześcijan podjudzanych przez biskupów, opatów i mnichów. W 347 r. Ojciec Kościoła Firmicus Maternus zachęca władców: "Niechaj ogień mennicy albo płomień pieca hutniczego roztopi posągi owych bożków, obróćcie wszystkie dary wotywne na swój pożytek i p ...  wyświetl więcej

@zakrawarski:
Czy na pewno uważnie przeczytałeś mój komentarz? Może przeczytaj jeszcze raz, bo mylisz prawdziwych chrześcijan z tymi, którzy tylko się za nich podają.

@Adam Szczepański: mylisz prawdziwych chrześcijan z tymi, którzy tylko się za nich podają.
----------
A tych jednych od drugich rozrozni tylko bog... po smierci !?

  Zbyszekg4  (www),  22/12/2015

W sprawie prześladowania chrześcijan, mnie oburza fakt prawie że milczenia mediów na ten temat. Z jakichś powodów (poprawność polityczna?) nie mówi się głośno o tym, że wręcz regularna wojna została wypowiedziana chrześcijanom - tylko dlatego, że są nimi.
:(

  lewi,  22/12/2015

Co potwierdza historia? Prawdziwi chrześcijanie /uczniowie Jezusa/ nie krzywdzili fizycznie ani słownie ludzi z innych religii. Byli pokojowo usposobionymi głosicielami, prowadzącymi rozmowy na temat Królestwa Bożego. Nie brali udziału w zabijaniu innowierców, ponieważ byli neutralni w sprawach politycznych i militarnych

Pewna encyklopedia informuje: „Pierwsi naśladowcy Jezusa nie brali ud

...  wyświetl więcej

@lewi: 10 przykazań, niby taki obowiązujący przekaz od Boga dla wierzących. Tam jest - nie zabijaj. A pierwsza i druga wojna światowa i kościół nie przeszkadzał w walce o... katolików z katolikami. A wcześniej rzezie Indian, niewolnictwo czarnych i podbój innych narodów /tu zagłodzenie milionów hindusów/, tu nie dopatrywano się w tych ludziach /biskupi i papież nie dopatrywali się w tych ludziach, ich dzieciach - ludzi/.

@Janusz Nitkiewicz:
Często religie nie widzą w tych drugich żyjących w innych miejscach ludziach, ludzi - to jest najgorsze, widzą niebezpieczny islam, jako niebezpieczną całość. To można mordować wroga. Czy widzą innowierców, to... można mordować. Czy widzą ateistów, to najgorsze zło. A ludzie są różni i jak mówi Franciszek: niewierzący przestrzegający 10 przykazań jest bliższy Bogu, niż wierzący, ale przestrzegający wybiórczo tych 10 przykazań.

  Zbyszekg4  (www),  22/12/2015

@Janusz Nitkiewicz:
Trzeba jednego być świadomym: To, że ktoś się zwie chrześcijaninem nie równa się temu, że na pewno nim jest! Ci, co mordowali, aby szerzyć wiarę, nie zrozumieli sensu Ewangelii - i trudno ich zrównywać z tymi, co ją rozumieją i nikogo nie prześladują, sami zaś często prześladowań doświadczając.

Mój artykuł traktuje o współczesnych prześladowaniach chrześcijan - n

...  wyświetl więcej

@Zbyszekg4:
Piszesz o komunizmie i historii prześladowań chrześcijan. To pierwsza i druga wojna światowa to ten sam okres w dziejach. To sami „chrześcijanie” bardziej się w tym okresie narżnęli i warto zastanowić się dlaczego.
Mogą być prawdziwi chrześcijanie i nieprawdziwi. Ja myślę, że mogą być dobrzy ludzie i źli, i to w każdej nacji. Skąd wiadomo, że ci prześladowani są prawdziwy ...  wyświetl więcej

@Janusz Nitkiewicz: A ludzie są różni i jak mówi Franciszek: niewierzący przestrzegający 10 przykazań jest bliższy Bogu, niż wierzący, ale przestrzegający wybiórczo tych 10 przykazań.
----------
A skad wytrzasnal Franciszek ta informacje ?
Blizej boga tzn. Gdzie ?...U Rydzyka ? Nazbieral mase forsy na ten cel !
Powolujac sie na boga ludzie wypowiadaja najbardziej bezsensowne frazy....jak powyzsza !

  lewi,  23/12/2015

@_serpico_: Jest dzisiaj religia, której członkowie pokonali bariery narodowościowe,etniczne i plemienne. Na kongresach obok siebie siedzą Izraelici z arabami. Ci chrześcijanie są neutralni w sprawach politycznych i militarnych, są pokojowo usposobieni i nie biorą udziału w konfliktach zbrojnych. Dlaczego potrafili dokonać tego cudu w dzisiejszym podzielonym i wojującym świecie? Dlatego że stosują się do nakazów i nauk Jezusa Chrystusa, który nigdy za pomocą siły nie nawracał innych

  lewi,  24/12/2015

@_serpico_:

Dlaczego twierdzisz że to nie jest religia?
A co nazwałbyś religią?

Definicja: Forma wielbienia. Składa się na nią system poglądów, wierzeń i praktyk uznawanych za słuszne przez jednostkę albo przez społeczność. Religia wiąże się zwykle z wiarą w jednego Boga lub wiele bóstw; cześć boską oddaje się też ludziom, przedmiotom, żądzom lub siłom natury. Wiele religii

...  wyświetl więcej

  lewi,  24/12/2015

@_serpico_: Z ulg się przyjemnie korzysta , natomiast obowiązki obywatela , a obowiązkiem jest bronić kraj przy jego zagrożeniu , się omija, następnie tworzy się wewnętrzne struktury sądownicze.

Pasożytami SJ nie są, raczej najbardziej sumiennymi obywatelami w płaceniu podatków. Państwo nie musi ich utrzymywać w więzieniach za łamanie prawa. Nie ponosi kosztów z powodu nagminnego powodowan

...  wyświetl więcej

@_serpico_: Kieruje pytanie do ciebie.
Wiem jak umiescic lub zlikwidowac artykul na forum, ale nie wim czy jest mozliwe
zlikwidowac przez siebie napisnany komentarz ?
Jesli tak....to jak ?....Jesli wiesz to lap za mysz.....i pisz !

  lewi,  25/12/2015

@_serpico_: Gdyby ludzie nie protestowali przeciw komunizmowi , także "aktywnie" , żyłbyś w kraju komunistycznym , gdzie rejestracja i bytność ŚJ i każdego innego związku wyznaniowego , stanęłaby pod znakiem zapytania.

ipn.gov.pl/publikacje/biuletyn-instytutu-pamieci-narodowej/nr-32004

NAJDŁUŻSZA KONSPIRACJA PRL?
Prześladowania religijne podejmowane są zwykle tuż po zajęciu

...  wyświetl więcej

  lewi,  25/12/2015

@_serpico_: Ja Cię nie rozbawiam, tylko udowadniam że działalność SJ, nie jest uzależniona od takich czynników jak rejestracja czy prześladowania.

  lewi,  25/12/2015

@_serpico_: Wikipedia to nie jest poważne źródło, nie bądź zabawny.

@_serpico_: Juz tylko dla zabawy dodam ze:
Art W Dajacza (Wsrod nocnej ciszy) przeszedl z oczekujacych do popularnych po 4 glosach
Contry (O Ukrainie) po 7-u, a twoj (jak zykle) komentarz dnia za jeden plus (moj)
dowodzi bez watpienia, ze tego dokonuje "zlota raczka" mimo, ze czasami ta posluguje sie automatyka.
Automat sam takich "wyborow"dokonywac nie jest w stanie.....Bywaj

@_serpico_: Dodatek....a moj "Kto co, komu czemu...tylko jemu jedynemu"
zniknal z oczekujacych mimo ze... Zamieszczono 2 dni temu
Ktos sie tam fajnie bawi....moze rzuca siekiera w tarcze ...dart....pamietasz ?

@_serpico_: Moze byc tak, ze temat jest swiety i aniolowie wzmogli swoja dzialalnosc !!Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska