Login lub e-mail Hasło   

Jak zmienić trawnik w kwitnącą łąkę?

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://aleja-ogrodowa.pl/jak-zmienic-tra(...)ca-lake
Łąka to marzenie wielu właścicieli ogrodów – i nie ma w tym nic dziwnego. Przez większość roku może zachwycać nas bogactwem barw i zapachów.
Wyświetlenia: 507 Zamieszczono 22/12/2015

W dawnych czasach łąki utrzymywały przy życiu nie tylko ludzi, ale i hodowane przez nich bydło. Łąki, o które starannie dbano często przechodziły w spadku z ojca na syna. Szacuje się, że pierwsze łąki na północy Europy zostały utworzone przez człowieka ok. 500 lat p.n.e., podczas gdy tereny te zaatakowała sroga zima, a ludzie zostali zmuszeni by trzymać zwierzęta w zamknięciu. Wtedy też siano pozyskiwane z łąk stało się zimowym pokarmem zwierząt. Stopniowo zaczęto zakładać łąki na coraz większych terenach i ich uprawa stała się z czasem warunkiem przetrwania zimy.

Jak zmienić trawnik w łąkę?

Uprawiając łąki człowiek stworzył piękny krajobraz, któremu charakter nadawały rozległe połacie kwitnących traw, kwiatów oraz ciągnące się po horyzont pastwiska. Prawdopodobnie ówcześni ludzie nie dostrzegali piękna tego krajobrazu. Były to przecież czasy, w których człowiek walczył o przetrwanie w trudzie i znoju. Jeśli łąka dawała dużo siana oraz pogoda była przychylna, życie stawało się trochę lżejsze. Uprawa łąk na wielką skalę przetrwała prawie do końca XIX wieku i wówczas jeszcze stanowiła ważną gałąź rolnictwa.

Jak zmienić trawnik w łąkę?

Jeśli zależy nam na tym, aby zamienić łąkę w miejscu, w którym aktualnie znajduje się trawnik należy w kilku miejscach usunąć darń o wymiarach około 50 x 50 cm. Dobrze jest rozmieścić te obszary w miarę równomiernie. Odsłonięte miejsca należy uzupełnić zmienią, ubić, a następnie solidnie podlać.

Następnie powinniśmy zabrać się za wysianie w tych miejscach mieszanki nasion roślin łąkowych. Ich ilość jest zależna od rodzaju, najlepiej kierować się wskazówkami, które są zawarte na opakowaniu. Nasiona wykiełkują szybko, jeśli będziemy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Nie można dopuścić, aby wyschły.

Miejsca po usuniętej darni można również uzupełnić kawałkami darni pochodzącymi z dzikiej łąki, w której rosną wybrane przez Ciebie kwiaty. Należy jednak pamiętać, że jest to zajęcie dość pracochłonne, przy którym należy również zwrócić uwagę na gatunki roślin będących pod ochroną. Trzeba też zapytać właściciela łąki o pozwolenie na wykopanie darni.

Kiedy zakładamy łąkę, musimy mieć w pamięci, że jest to fragment ogrodu, który nie będzie mógł być użytkowany w ten sam sposób, co trawnik. Trawnik to powierzchnia przeznaczona do użytku, oznaczającego częste deptanie. Łąka z kolei ma być częścią chronioną, w której poszczególne rośliny same się rozsiewają. Nie należy jej deptać. W związku z tym, najlepiej jest założyć ją tam, gdzie znajdują się drzewa. Dadzą one cień tym roślinom i kwiatom, które nie lubią stać w pełnym słońcu, a do tego razem stworzą kawałek pięknego, tradycyjnego krajobrazu.

Pielęgnacja założonej łąki

Źródło: greensolutions.com.pl

Pielęgnacja założonej łąki

Wraz z nadejściem wiosny obowiązkowo trzeba bardzo starannie i ostrożnie uprzątnąć powierzchnię łąki. Tym sposobem uda nam się usunąć resztki suchych gałązek i liści, które zostawia po sobie roztapiający się śnieg. Gdy ziemia wystarczająco się ogrzeje, kwiaty, trawy i zioła porastające łąkę zaczną się zielenić, a kiedy nadejdzie lato osiągną pełnię kwitnienia.

Po przekwitnięciu kwiatów, łąkę należy skosić, najlepiej tradycyjną kosą. Dobrze jest kosić łąkę wcześnie rano, przed zniknięciem rosy. Należy pamiętać, aby dać skoszonej trawie poleżeć przez kilka tygodni. Tym sposobem zapewnimy roślinom czas niezbędny na wysianie wszystkich nasion. Następnie należy zebrać siano i przeznaczyć je na kompost.

W zależności od właściwości gleby, na której znajduje się nasza łąka, niektóre rośliny stają się z czasami dominujące. Jeśli zależy nam, aby zrobić miejsce dla innych, trzeba skosić dominującą roślinę zanim zdąży przekwitnąć. Tym oto sposobem zapobiegniemy rozsianiu jej nasion, co ułatwi rozwój pozostałym gatunkom w przyszłości.

Gatunki, które warte są polecenia to łubin, trybula leśna, różne gatunki przytulii, podagrycznik pospolity, lepiężnik różowy i dzwonek jednostronny.

Należy również pamiętać, że łąki nie należy nawozić, ponieważ sprzyja to przede wszystkim wzrostowi trawy. Jeśli okaże się, że liczba kwiatów i ziół zaczyna się zmniejszać, można zastosować odrobinę nawozu PK.

Podsumowując

Pięknie kwitnąca Łąka to marzenie wielu właścicieli ogrodów – i nie ma w tym nic dziwnego. Przez większość roku zachwyca nas swym bogactwem barw i zapachów, a także naturalnością. Dodatkowo stosunkowo łatwo jest ją założyć oraz pielęgnować. Jednak, aby móc cieszyć się własnym kawałkiem łąki, musimy mieć spory kawałek ziemi – chyba każdy się zgodzi, że niezbyt dobrze wyglądałaby łąka na małej działce przed domkiem szeregowym..

Podobne artykuły


27
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1567
33
komentarze: 65 | wyświetlenia: 2891
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 72881
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 3897
19
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2001
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1332
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 39640
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 34068
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53254
3
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3095
37
komentarze: 12 | wyświetlenia: 60623
35
komentarze: 17 | wyświetlenia: 19353
33
komentarze: 11 | wyświetlenia: 8684
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska