JustPaste.it

Muzułmanie, Mahomet i ukryty dwunasty Imam

Napięcie na Bliskim Wschodzie. Przywódca Iranu zapowiada, że USA i Izrael będą zmiecione z powierzchni ziemi. Pojawiają się pogłoski o Dwunastym Imamie. Misja - zapobiec wojnie.

Napięcie na Bliskim Wschodzie. Przywódca Iranu zapowiada, że USA i Izrael będą zmiecione z powierzchni ziemi. Pojawiają się pogłoski o Dwunastym Imamie. Misja - zapobiec wojnie.

 

Napięcie na Bliskim Wschodzie narasta. Przywódca Iranu zapowiada, że Stany Zjednoczone i Izrael zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Pojawiają się pogłoski o Dwunastym Imamie - tajemniczym duchownym występującym w roli islamskiego proroka. Dla świata pozostaje jedna misja - udaremnić rozpoczęcie apokaliptycznej wojny.

Tak w kilku najbardziej ogólnikowych zdaniach, można zachęcić do przeczytania książki "Dwunasty Imam", która jest pierwszą częścią serii zapierających dech w piersiach thrillerów politycznych z odrobiną metafizyki autorstwa Joela C. Rosenberga. Zwróciłem na nią uwagę czytając ranking - najlepsze książki o terroryzmie.

Fabuła rozgrywa się głównie w Teheranie. W tle toczy się konflikt, działania zbrojne, bratobójcza wojna z udziałem agentów obcych imperiów. Miłość, osobiste dramaty bohaterów, zwyczajne ludzkie dylematy i wartka akcja przybliżają czytelnika do innych ważnych spraw, o których jako europejczycy, wychowani w innej kulturze nie wiemy. Bo co wiemy o islamie, muzułmanach i Mahomecie więcej niż tylko to co usłyszeliśmy w kontekście terroryzmu, świętej wojny i marszu uciekinierów z krajów islamskich? Aby jednak jasno wyjaśnić kim jest IMAM, i jaka jest jego rola w muzułmańskim postrzeganiu świata należałoby przytoczyć choć kilka faktów dotyczących społeczności na ziemiach, której rozgrywa się akcja książki Dwunasty Imam.

Muzułmanie

Muzułmanie są wyznawcami Islamu. Jest to religia monoteistyczna, zajmująca na świecie drugie miejsce pod względem liczby wyznawców. Najświętszą księgą islamu jest Koran. Muzułmanie uznają zawarte w nim objawienie jako ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Allahowi i bywa również odnoszony do mahometanizmu. Ortodoksyjny islam dzieli się na 3 główne odłamy: sunnicki, szyicki i charydżycki.

Mahomet

Muzułmanie wierzą, że wersety Koranu zostały stopniowo objawione Mahometowi poprzez Archanioła Gabriela w VI wieku naszej ery.  W zgodzie z nauką Mahometa objawienie przekazane Żydom i chrześcijanom przez Abrahama, Mojżesza i Jezusa ma być ponowione i uzupełnione o nową treść. Za ostatniego proroka islam uznaje Mahometa, a za ostatnią objawioną księgę – Koran. Przesłanie Mahometa początkowo głoszone było wśród przedstawicieli plemion arabskich, z czasem jednak rozpowszechniło się na całym świecie. Muzułmańskich przywódców religijnych nazywa się imamami.

Imam w dosłownym tłumaczeniu z arabskiego oznacza przywódcę. Mianem imama może być nawet określany władca państwa czy regionu, jednak słowo to odwołuje się zwyczajowo do przywódcy religijnego. W tradycyjnym znaczeniu,  najczęściej pojęciem imam jest określana osoba, która przewodniczy salatowi czyli muzułmańskiej rytualnej modlitwie. Jest to zazwyczaj przełożony meczetu, choć prawo dopuszcza wybór do tej funkcji nawet osoby świeckiej o odpowiedniej relacji z Bogiem.

Ukryty imam

Imam oznacza boski autorytet, którego rolą jest kierowanie ludzkością. W szyickim Iranie słowo „imam” ma dodatkowe znaczenie. Szyici nazywają imamami nie tylko prowadzących modły w meczetach, ale także, właściwie przede wszystkim, następców proroka Mahometa, których uważają za prawowitych spadkobierców jego posłannictwa. Tych Imamów traktuje się jak świętych, przypisując im nadludzkie atrybuty. Zgodnie z tradycyjnym przekazem ludności szyickiej, na naszej planecie zawsze jest jeden z imamów, jako wysłannik Boga. W czasach współczesnych ma nim być dwunasty z nich – Mahdi - który jest obecnie całkowicie niedostępny dla ludźmi, czyli ukryty imam, aby chronić jego życie i utrzymać niezależność od niesprawiedliwych doczesnych władz.

Rola imama w książce "Dwunasty Imam"

"Dwunasty Imam"  przenosi czytelników w świat galopujących emocji w czasie narastającego napięcia i konfliktów na Bliskim Wschodzie. Pojawiają się wtedy mniej lub  bardziej wiarygodne informacje o powrocie Dwunastego Imama. Postacią tą jest  tajemniczy duchowny podający się za islamskiego proroka. Błyskawicznie rozchodzą się wśród ludzi wieści o cudach, znakach i uzdrowieniach. Budzi się wielki duch w ludziach. Wszystko to jest wplątane w występujące na Bliskim Wschodzie niepokoje, w czasie kiedy Irański przywódca zapowiada, że Stany Zjednoczone i Izrael zostaną zmiecione z powierzchni ziemi. Agent CIA Davida Shirazi, które przybywa specjalnie do Teheranu ma za zadanie uchronić świat przed apokaliptyczną wojną. Tak więc spotyka się na jednej drodze żołnierz jako przedstawiciel amerykańskiej kultury ze światem muzułmańskim, gdzie Mahomet odcisnął swój znak na losach mieszkańców świata arabskiego w postaci imama.