JustPaste.it

Jak przywrócić miesiączkę i owulację

Z różnych, powodów pod pojęciem „problemów z miesiączką” , coraz częściej kobiety rozumieją niemożność zajścia w ciążę wynikającą z braku owulacji.

Z różnych, powodów pod pojęciem „problemów z miesiączką” , coraz częściej kobiety rozumieją niemożność zajścia w ciążę wynikającą z braku owulacji.

 

Kobieta, aby móc pełnić przypisane jej przez naturę funkcje rozrodcze powinna spełniać pewne warunki dotyczące stanu zdrowia i trybu życia. Dawniej, przez „problemy z miesiączką” kobiety zwykle rozumiały brak miesiączki spowodowany zajściem w ciążę.

Definicja ta szczególnie używana była przez kobiety, które nie chciały mieć dziecka i zastanawiały się, jak wybrnąć z tej niewygodnej dla nich sytuacji, zanim udały się do ginekologa lub „babki” w celu usunięcia ciąży (zależnie od czasów, w których żyły oraz związanej z tym legalności lub nielegalności aborcji). Nie twierdzę, że współcześnie ten rodzaj problemów nie występuje, szczególnie wobec niemal całkowitego zakazu aborcji.

Jednak, z różnych, nie do końca znanych powodów pod pojęciem „problemów z miesiączką” , coraz częściej kobiety rozumieją niemożność zajścia w ciążę wynikającą z braku owulacji, a co za tym idzie, zanikiem miesiączki, która jest efektem końcowym owulacji, gdy do zapłodnienia w danym cyklu miesiączkowym nie doszło. To, czy będzie można przywrócić owulację w dużej mierze zależy od przyczyn, które spowodowały jej zanik. Dopóki kobieta jest jeszcze w wieku rozrodczym, powiedzmy między 17 a 45 rokiem życia, to najważniejsze dla „przywrócenia miesiączki”, jak to tu enigmatycznie nazwano, jest ustalenie przyczyny, z jakiego powodu ona zanikła.

Postawienie właściwej diagnozy to pierwszy krok w kierunku ewentualnego wyleczenia. Jeśli brak miesiączki występuje przez jeden – dwa kolejne miesiące, to już powinno się sprawdzić, czy:

• Kobieta nie jest w ciąży (pomocny jest tu test ciążowy z apteki lub badanie laboratoryjne)

• Nie zaczyna się menopauza ze względu na wiek – czasami również kobiety przed czterdziestką mogą mieć pierwsze objawy menopauzy, bo ich jajniki „odmawiają współpracy” – przydatne są tu badania poziomu hormonów zalecone przez lekarza Jeśli jednak nie jest to żaden z tych powyższych przypadków, to zwykle brak owulacji związany jest z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu, co może być spowodowane bardzo różnymi czynnikami. Można je podzielić na czynniki chorobowe albo związane z trybem życia jaki kobieta prowadzi. Do chorób upośledzających owulację zaliczamy:

• Zespół policystycznych jajników: wynika on z nadmiaru hormonów męskich wytwarzanych przez organizm kobiety. Oprócz braku miesiączki mogą się pojawić objawy bardziej charakterystyczne dla mężczyzn niż kobiet, np. owłosienie w dziwnych miejscach, np. nad górną wargą, wokół sutków, na brzuchu lub udach. Konieczne jest leczenie endokrynologiczne.

• Choroby tarczycy – wymagają interwencji endokrynologa.

• Wyniszczenie organizmu po leczeniu onkologicznym – potrzebny jest czas na regenerację organizmu. Czynniki związane z trybem życia to:

• Nadmierne odchudzanie lub przytycie

• Praca w nocy lub częste zmiany stref czasowych

• Życie w ciągłym stresie

• Zażywanie niektórych leków (antydepresanty, antykoncepcyjne)

• Sport wyczynowy lub nadmierny wysiłek fizyczny Należy wyeliminować podane przyczyny i dać sobie czas na powrót organizmu do normy.