Login lub e-mail Hasło   

Jak zbudować tunel foliowy?

Tunel foliowy to świetna metoda na przyspieszenie zbiorów. Rosnące pod folią warzywa mają znacznie lepsze warunki do rozwoju.
Wyświetlenia: 744 Zamieszczono 29/12/2015

Dzięki tunelom foliowym uprawy są skuteczniej chronione przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, przez co plony można zbierać nawet kilka razy w ciągu jednego roku. By jednak tak się stało, tunel foliowy musi być wybudowany według określonych zasad. Przeczytaj porady przygotowane przez producenta tuneli foliowych - FHU Farmer.

Lokalizacja tunelu

Tunel foliowy musi stać w miejscu dobrze nasłonecznionym – najczęściej tunele ustawiane są długim bokiem wzdłuż linii północ-południe. Grunt, na którym umieszcza się tunel, powinien być nieznacznie pochylony w kierunku południa, jednak niezbyt mocno, bo to utrudni podlewanie roślin. Ziemia pod tunelem musi być żyzna, wilgotna i ciepła; szczególnie cenne są grunty torfowe lub mieszanki z wysoką zawartością torfu.

Ważna jest również ochrona przed wiatrem. Tunel foliowy nie może stać w szczerym polu, bo wtedy szybko się zniszczy. Tunele ustawia się zazwyczaj dość blisko budynków gospodarczych, jednak w taki sposób, by rzucany przez budowle cień nie padał na foliową konstrukcję. Dobrym miejscem na tunel jest bliskie sąsiedztwo żywopłotu – krzewy nie zacieniają tunelu, ale zmniejszają siłę wiatru.

Tunele mają ten plus, że są lekkie, więc zawsze można zmienić ich lokalizację, jeśli w danym miejscu uprawa nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Konstrukcja tunelu

W tunelu ogrodowym folia rozkładana jest zawsze na specjalnie przygotowanym stelażu. Jego konstrukcja jest bardzo prosta – to wygięte w łuk rurki z metalu lub PVC. Pałąki podtrzymujące folię są wbijane w ziemię co kilkadziesiąt centymetrów, większe konstrukcje mogą być dodatkowo wzmocnione poprzecznymi prętami łączącymi pałąki. Rurki muszą dość głęboko wchodzić w ziemię, by konstrukcja zachowała stabilność. Folia musi szczelnie przykrywać cały stelaż tunelu. Po bokach zostawia się około 20-30 cm – nadmiar ten przysypuje się ziemią, aby folia się nie przesuwała.

Tunele ogrodowe nie muszą być wysokie. Niska konstrukcja jest tańsza i szybciej się nagrzewa, trzeba się jednak liczyć z pewną niewygodą podczas prac ogrodniczych, dlatego przy rozleglejszych uprawach zaleca się tunele na tyle duże, by dało się do nich wejść bez pochylania.

Stelaż tunelu można wykonać samemu lub zamówić gotowy produkt. Sklepowe tunele dostępne są w bardzo wielu rozmiarach, więc łatwo znaleźć coś odpowiadającego własnym potrzebom. Profesjonalne tunele są wygodne, wyposażone w drzwiczki, dostosowane do określonego typu uprawy. Przy wyborze tunelu warto zawsze sprawdzać ceny jednostkowe (cena w przeliczeniu na 1m2), bo nierzadko bardziej opłaca się kupić większą konstrukcję.

Folia

Tunel nie może istnieć bez folii, ta zaś musi spełniać określone parametry. Do budowy tunelu należy zawsze używać folii ogrodowej. Najlepiej, jeśli będzie to folia perforowana, która nie wymaga wietrzenia, czterosezonowa, dobrze przepuszczająca światło. Folia powinna być elastyczna i wytrzymała, tak by bez uszczerbku przetrwać co najmniej dwa sezony wegetacyjne. Wysokiej jakości folia może być rozłożona przez cały rok, ale nierzadko zwija się ją na czas najzimniejszych miesięcy – należy wtedy folię bardzo dokładnie osuszyć z wilgoci, starannie złożyć i schować w miejscu suchym, chłodnym i ciemnym.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1025
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 435
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1004
13
komentarze: 24 | wyświetlenia: 702
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 773
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1736
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 581
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 781
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 964
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1027
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 469
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 534
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 345
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  dzialka  (www),  09/06/2018

"Stelaż tunelu można wykonać samemu" - jak podano w artykule- polecam poradnik budowy tunelu foliowego z drewna dosłownie przez każdego: http://dzialka.bazafirmy.pl/dz(...)lce.phpDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska