JustPaste.it

Masło ghee w kosmetyce i kuchni jako panaceum na różne dolegliwości

W medycynie ajurwedyjskiej ghee jest składnikiem leczniczej mieszanki, która korzystnie działa w przypadku paradontozy oraz problemów z dziąsłami.

W medycynie ajurwedyjskiej ghee jest składnikiem leczniczej mieszanki, która korzystnie działa w przypadku paradontozy oraz problemów z dziąsłami.

 

maslo-klarowane-i-ghee_small.jpg

Ghee, czyli sklarowane masło, jest cenionym produktem w kuchni i medycynie ajurwedyjskiej – wzmacnia organizm, ma właściwości regenerujące, poprawia trawienie. Świetnie podkręca smak potraw. Jest też znakomitym naturalnym kosmetykiem. Sprawdź jego właściwości.

 Masło ghee w diecie

Masło ghee może być wspaniałym dodatkiem do odżywczych i tonizujących napojów.

Wypróbuj przepis na tonizujący napój, który działa relaksująco i zapewnia dobry sen. Weź jeden kubek świeżego mleka (może być sojowe, migdałowe, ryżowe), dodaj jedną łyżeczkę ghee i pół łyżeczki ulubionych ziół (na przykład kopru) – gotuj przez chwilę. Taki ciepły napój wspaniale zregeneruje organizm po ciężkim dniu i przyniesie ukojenie.

Możesz przyrządzić wzmacniający i odżywczy napój – gorące mleko z dodatkiem jednej łyżeczki ghee, imbiru i odrobiny miodu.

Pół szklanki mleka z dodatkiem szczypty kardamonu, szczypty gałki muszkatołowej oraz 1 łyżeczki ghee – to znakomity napój na poprawienie witalności i wzmocnienie energii.

Odrobina ghee dodana do potraw ułatwia trawienie i korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Jeśli masz problem z trawieniem, przyrządzaj ciepłe, gotowane zboża (na przykład ryż lub kaszę) polane niewielką ilością stopionego ghee – taka potrawa szczególnie dobrze wpływa na doszę wata.

Pyszną potrawą, która działa stabilizująco na doszę wata, są pieczone ziemniaki polane ghee. Możesz przyrządzić naleśniki z mąki owsianej z dodatkiem ghee. Masło ghee dobrze komponuje się jako dodatek do gotowanej fasoli mung oraz soczewicy.

Jeśli chcesz ustabilizować doszę pitta, zjedz na śniadanie gotowane płatki owsiane z dodatkiem ghee. Przed snem pij gorące mleko migdałowe z dodatkiem ghee i kurkumą – taki napój wspaniale relaksuje.

Ghee można dodawać do zup, które zyskają ciekawy smak i aromat. Zupa z kukurydzy, zupa jarzynowa, zupa szpinakowa czy pomidorowa – dodaj 2 łyżki ghee do potrawy, aby wzmocnić ogień trawienny. Możesz polewać stopionym ghee gotowane lub duszone warzywa.

Ghee świetnie komponuje się z takimi przyprawami, jak kmin, kolendra, kurkuma, gorczyca czy asafetyda. Dodawane do wypieków z powodzeniem może zastąpić zwykłe masło. Ciasto migdałowe, makowiec, deser daktylowy, domowa chałwa – dodaj do tych słodkości masło ghee, a zyskają one ciekawy, intrygujący smak.  

Ghee poprawia trawienie, a także procesy wchłaniania i przyswajania składników pokarmowych. Odżywia, poprawia pamięć, ma działanie nawilżające. W niewielkich ilościach równoważy wszystkie trzy dosze.

 

Masło ghee w kosmetyce

Olej sezamowy czy ghee to znakomite naturalne kosmetyki, które korzystnie działają na skórę. Bardzo często używa się ich w masażach ajurwedyjskich. Nie tylko nawilżają i odżywiają skórę, ale też leczą drobne skaleczenia i napięcia mięśniowe.

Ghee jest bardzo cenione w Indiach ze względu na swoje wszechstronne działanie lecznicze. Poniżej podajemy kilka przepisów na naturalne kosmetyki z dodatkiem ghee.

 Mieszanka na bolące i krwawiące dziąsła Oto prosty, ale skuteczny przepis na mieszankę do masażu dziąseł: 5 części sproszkowanego ałunu (wzmacnia dziąsła), 2 części soli kamiennej (ma działanie łagodzące), 3 części czarnego pieprzu (dezynfekuje), 1 część kurkumy (wzmacnia dziąsła). Dodaj trochę ghee, tak aby mieszanka miała konsystencję pasty. Wcieraj w bolące i krwawiące dziąsła.

 Odżywczy balsam do dłoni

Jeśli masz suchą lub zniszczoną skórę na dłoniach, wypróbuj balsam, który ma działanie odżywcze. Weź 3 łyżki lanoliny, 1 łyżkę ghee, 6 łyżek oleju sezamowego, 10 kropli esencji rumiankowej. Zmieszaj wszystkie składniki. Balsam jest dość gęsty. Regeneruje i odżywia skórę dłoni.

 Krem nawilżający i odżywczy

Możesz samodzielnie zrobić domowy kosmetyk o działaniu nawilżającym. Ghee znakomicie nadaje się jako składnik kremów do cery dojrzałej. Weź 2 łyżki żelu z aloesu, 1 łyżkę ghee, oraz 50 mililitrów wody różanej. Zmieszaj podane składniki. Nakładaj na twarz wieczorem, po myciu. Mieszanka ma działanie odżywcze.

Ghee sprawdzi się też w przypadku masażu twarzy. W przypadku suchej skóry lub jeśli dominuje u ciebie dosza wata – możesz użyć do masażu twarzy następujących składników: olej sezamowy, olej z awokado lub ghee.

 więcej na www.zielonysklep.com