Login lub e-mail Hasło   

Problemy z mówieniem w języku obcym

Kiedy zamierzasz nauczyć się mówić w dowolnym języku, masz do wyboru dwa sposoby: naturalny i nienaturalny, ale stosowany powszechnie w tradycyjnych metodach.
Wyświetlenia: 662 Zamieszczono 04/01/2016

Na czym polega nienaturalny sposób mówienia? Na tłumaczeniu w myślach słów, zwrotów i zdań. Zanim je wypowiesz, jesteś zmuszony przetłumaczyć je w myślach. Ten sposób polega na świadomym mówieniu, ponieważ musisz cały czas być skupiony na słowach jako symbolach. To bardzo męczące i zniechęcające do nauki mówienia i używania języka w mowie.

Przebiega to według schematu, jaki zaobserwowałem: przywołuję z pamięci słowo: niebieski – tłumaczę w myślach na słowo: „blue” – wypowiadam – „blue”.

Drugim sposobem mówienia, znanym nam z dzieciństwa, jest decydowanie bardziej naturalny sposób.

Na czym polega ten sposób nauki mówienia?

Nie na bezpośredniej a pośredniej nauce mówienia czyli poprzez skupieniu na coraz głębszym odczuwaniu słów by stopniowo, mimowolnie i podświadomie używać je w mowie.

Nauka mówienia to nie powtarzanie za lektorem. W ten sposób nie nauczysz się mówić, a jedynie z fonetyczną poprawnością wypowiadać zdania. Do wyjątków należy moment, kiedy słyszymy własny głos, to doświadczenie umysł przyswaja jako nowe uczucie. Metody tradycyjne chętnie stosują system powtórek, ale ten sposób skutecznie osłabia siłę skupienia i niekorzystnie wpływa na świadomość, która jest odpowiedzialna za przyswajanie języka.

Przykład naturalnej nauki mówienia

Spójrz na słowo: „mujer” czyli „kobieta”, w j. hiszpańskim. Przypomnij sobie ostatnio widzianą kobietę. Spójrz ponownie na słowo; „mujer” i postaraj przypomnieć sobie jakiś szczegół z nią związany np. włosy. Znowu spójrz na to słowo przypominając sobie to, jak była ubrana.

Kiedy będziesz się uczył tym sposobem, przy najbliższej okazji kiedy pomyślisz o tej kobiecie, Twój umysł przywoła także słowo: „mujer”. Zauważ, że gdy przypominasz sobie to słowo, umysł Twój najpierw odwołuje się do uczuć. Teraz jeszcze na poziomie świadomym, jednak kiedy trochę potrenujesz będziesz robił to podświadomie, odczuwał i wypowiadał słowa powiązane z uczuciami. To naturalny sposób, który doskonale opanowaliśmy w dzieciństwie podczas nauki języka ojczystego. Takim sposobem możesz także z dużym powodzeniem nauczyć się mowy w dowolnym, jaki Ci się tylko zamarzy, języku.

Artykuł jest przedrukiem ze strony: http://metoda5s.pl/jak-uczyc-sie-mowic-w-jezyku-obcym/

Podobne artykuły


11
komentarze: 172 | wyświetlenia: 732
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 663
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 772
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 467
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 920
5
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1273
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142099
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 241799
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 111984
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122478
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska