JustPaste.it

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka dla osób starszych

Bezpieczeństwo opiekunek osób starszych to problem wielowarstwowy i dość złożony.

Bezpieczeństwo opiekunek osób starszych to problem wielowarstwowy i dość złożony.

 

Trudno jest bowiem jednoznacznie zdefiniować, co ma oznaczać pojęcie bezpieczeństwa, ale są pewne elementy, które we wszystkich niemal definicjach się powtarzają.

Bezpieczna, pewna praca

Od tego wypada zacząć. Żadna opiekunka nie będzie wyjeżdżała do Niemiec tylko po to, aby dowiedzieć się, że w międzyczasie na jej stanowisko przyjęto już kogoś innego. Takie sytuacje zdarzają się dość często w przypadku opiekunek, które szukają sobie same podopiecznych. O wiele mniejsze ryzyko jest przy współpracy z agencją opiekunek, ponieważ tutaj o pewność ofert dba sama agencja i opiekunka nie musi skupiać się na kwestiach formalnych.

Prywatność

To również bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa. Każda opiekunka ma do dyspozycji pewną ilość czasu tylko dla siebie. Wymiar tego „wolnego” zależy od wielu czynników i może być niekiedy ograniczony, jednak nie chodzi nawet o konkretne wielkości, tylko o sam fakt pozostawienia opiekunce odrobiny prywatności na załatwienie własnych spraw. Dokładnie w tym samym wymiarze należy oceniać pozostawienie do dyspozycji opiekunki pokoju w domu podopiecznego. Fakt posiadania „własnego kąta” znacznie podnosi poczucie bezpieczeństwa i komfort pracy.

Informacja

Bez przepływu informacji nie ma mowy o bezpieczeństwie. Obejmuje to przede wszystkim kwestie czysto medyczne, a więc swego rodzaju „technikalia” pracy opiekunki. Znajomość chorób podopiecznego pozwala bowiem opiekunce zająć się nim w najlepszy możliwy sposób, a zapewnienie profesjonalnej opieki jest najlepszym zabezpieczeniem na wypadek śmierci pacjenta lub pogorszenia jego stanu – gdyby zaś opiekunka nie wiedziała o pewnych jednostkach chorobowych pacjenta i nie dostosowałaby form opieki do jego specyficznych potrzeb, mogłaby – nawet jeśli nie z punktu widzenia prawa, to na pewno sumienia – poczuwać się do odpowiedzialności za taki obrót sprawy.

Kwestie finansowe

Opiekunki, które same zajmują się wyszukiwaniem pacjentów, czasem spotykają się z odmową wypłaty świadczeń. Takiego problemu nie mają opiekunki współpracujące z agencjami, ponieważ de iure pracodawcą odpowiedzialnym za wypłatę wynagrodzenia jest agencja, która musi we własnym zakresie egzekwować płatności od swoich klientów, czyli pacjentów opiekunek i ich rodzin. Jest to więc swego rodzaju gwarancja finansowa – nie ma jej, jeśli opiekunka pracuje na czarno u znalezionego dla siebie pacjenta.

Kolejna ważna rzecz to zabezpieczenie prawne. Niektóre agencje są ubezpieczone od OC, więc opiekunki, jeśli wykonują swoją pracę poprawnie, nie będą musiały z własnej kieszeni wypłacać ewentualnych odszkodowań dla rodziny. Takie sytuacje wprawdzie zdarzają się rzadko, niemniej jednak warto sprawdzić i ten aspekt bezpieczeństwa pracy na stanowisku opiekunki w Niemczech.

Należy przede wszystkim pamiętać, że praca opiekunki jest szalenie odpowiedzialna i wiąże się ze sporą ilością specyficznych ryzyk. Nigdy nie jest się w pełni zabezpieczonym na każdą ewentualność, bo to po prostu niemożliwe, ale im lepiej przygotuje się do pracy w tym zawodzie, tym bezpieczniej można się czuć.