JustPaste.it

Nauka jazdy na nartach: podstawy

Czy nauka jazdy na nartach jest możliwa, jeśli nie jest się dzieckiem ani nawet nastolatkiem tylko zupełnie dorosłą osobą?

Czy nauka jazdy na nartach jest możliwa, jeśli nie jest się dzieckiem ani nawet nastolatkiem tylko zupełnie dorosłą osobą?

 

Ależ tak, wystarczy odrobina samozaparcia i szczere chęci  by osiągnąć względne sukcesy w sporcie, który zdobył serca milionów ludzi na całym świecie. Oczywiście, wynajęcie instruktora jest najskuteczniejszym, choć jednocześnie, najprostszym rozwiązaniem. W tym artykule pokazujemy, że nauka jazdy na nartach jest możliwa nawet jeśli uczysz się sam/a!

Decyzja i przygotowania
Najważniejsze jest nastawienie i jasno ukierunkowana motywacja: chcę jeździć i zrobię wszystko, żeby tego dopiąć.  Następnie, czas zaopatrzyć się w sprzęt i akcesoria, które sprawią, że jazda będzie nie tylko wygodna, ale także bezpieczna. Narty, buty, kijki, spodnie, kask, kurtka, gogle i rękawice są do kupienia w większości sklepów sportowych lub, ewentualnie, wypożyczalniach sprzętu sportowego. Do ceny kupna/wynajmu sprzętu, dodaj ewentualnie stawkę za godzinę nauki jazdy na nartach. Jeśli rezygnujesz z instruktora, przejdź do paragrafu poniżej.

Nauka jazdy na nartach - praktyka
Jeśli masz już cały potrzebny sprzęt, rozpocznij od nauki chodzenia w butach narciarskich. W tym celu należy udać się na tzw. „oślą łączkę”, dla początkujących, założyć buty i spróbować je „rozchodzić” i przyzwyczaić się. Potem można już wczepić narty z wiązaniami i spróbować kontrolowanych upadków, które z pewnością nie raz przydadzą się podczas jazdy na stoku. W tym celu należy przykucnąć i przechylić się na lewo lub prawo, prowokując upadek na wybrany bok. Kiedy umiesz upadać, naucz się chodzić w nartach. Wyróżniamy dwa podstawowe kroki – klasyczny i łyżwowy. Ten pierwszy wymaga ustawienia nart równolegle do siebie, podczas gdy w łyżwowym narty stawia się  pod kątem 45 stopni. Opanowawszy podstawy, trzeba przejść do praktyki. Podstawowym sposoben zjeżdżania jest tzw „pług”.  Jest to ustawienie nart w odwrócone V. Przeniesienie ciężaru ciała na czubki palców umożliwia jazdę, zaś do skrętu potrzebny jest balans: raz na lewo, raz na prawo. Trudniejszą sztuką jest szusowanie. Tu trzeba ustawić narty równolegle, zginając je lekko w kolanach. O wiele trudniejsze jest zatrzymywanie i skręcanie. Tego ostatniego dokonuje się poprzez przerzucenie ciężaru na nogę, która odpowiada obranemu przez nas kierunkowi.  Kiedy opanujesz te podstawy, jesteś gotów by udać się na trudniejsze, bardziej wymagające i strome stoki. 

Na naukę jazdy na nartach możesz się też zapisać tutaj.