JustPaste.it

Sposoby na kominek

Większość ludzi budujących nowe domy od początku rezerwuje centralne miejsce w salonie na kominek.

Większość ludzi budujących nowe domy od początku rezerwuje centralne miejsce w salonie na kominek.

 


Po co nam kominek?

Jeśli kominek ma pełnić tylko funkcję ozdobną, wprowadzającą element ognia do domowego zacisza, to pozwolić sobie można na kominek otwarty, w którym całe drzewo spalane jest szybko, a dym ucieka kominem lub też bardzo nowoczesny biokominek, który zamontować można nawet w mieszkaniu, bo palące się w nim płynne paliwo nie generuje nawet żadnego dymu.
Coraz częściej jednak pomysł na kominek jest zintegrowany z systemem ogrzewania całego domu, zaś ciepło powstałe w procesie spalania paliwa częściowo zastępuje działanie kaloryferów elektrycznych czy kotła gazowego. Technologia kominków zamkniętych, w których ogień ukrywa się za szybą, polega na instalacji wkładu grzewczego, który generuje ciepło i rozprowadza je w pomieszczeniach poprzez specjalne kraty, rury albo wentylatory nadmuchowe. Istnieje też system tzw. płaszcza wodnego, który wysyła ogrzaną w kominku wodę rurami prosto do grzejników… Nie dość, że w domu robi się więc przytulnie to jeszcze bardzo ciepło!

Gdzie postawić kominek?

Okazuje się, że nie ograniczają nas wcale ściany salonu czy jadalni! Szczególnie modne w Skandynawii są kominki wolnostojące, które ustawić można gdziekolwiek w pomieszczeniu, ciesząc się ogniem ze wszystkich czterech stron. To awangardowe rozwiązanie ma jeden minus – taki kominek ogrzewać może jedynie pomieszczenie, w którym stoi, gdy nie da się odprowadzić z niego ciepła do innych pokoi. Ale efekt designerski może być wart świeczki!
Bardziej tradycyjne ustawienia to ściany, w których ukryć można sam przewód kominowy oraz rury wykorzystywane do dystrybucji ciepła. Dwa podstawowe warianty to wbudowanie kominka w głąb ściany, co pozwala zaoszczędzić miejsce, lub wysunięcie go naprzód i otoczenie szybą z trzech stron, co z kolei dodaje przytulności i pozwala dosłownie siedzieć z lampką wina „wokół” ognia. Ale to nie wszystko! Projektanci wnętrz nie mają problemu z zaaranżowaniem kominka narożnego czy półokrągłego, a nawet podwieszonego pod sufitem, o zupełnie najwymyślniejszych kształtach. Wystarczy zapłacić!


Sposoby na kominek
Fot. 2 – decoist.com

Style kominkowe

Kominki mogą być bardzo różne, nawiązując do licznych stylów w aranżacji wnętrz. Ten najbardziej klasyczny, będący częścią ściany i okaflowany dokoła pasuje praktycznie wszędzie, ale też sprawia dość oszczędne wrażenie. A przecież z ogniem da się zaszaleć!
Już sam kamienny gzyms nad kominkiem dodaje całości wspaniałego, tradycyjnego charakteru, zaś jeśli zdecydujemy się na zdobny marmur całe wnętrze nabiera natychmiast wyjątkowego splendoru. 


Sposoby na kominek

Fot. 1 – houzz.com



Do rustykalnego domu pasować będą kominki z drewnianym gzymsem oraz kamienne, które same w sobie, nawet bez buchającego ognia, przywołują na myśl domowe ciepło i swojskość. Budowa kominka z kamienia to zresztą pole do popisu dla wyobraźni i rzemieślniczych talentów, bo ten niezwykły budulec pozwala stworzyć wręcz bajkowe cuda. 


Sposoby na kominek
Fot. 3 – houzz.com

Sposoby na kominek

Fot 4 – estatechimney.com

Sposoby na kominek

Fot. 5 – minimalisti.com

Sposoby na kominek

Fot. 6 – nilebliss.com

Zwolennicy niepowtarzalnego designu mogą też postawić na kominek kaflowy, który choć kojarzy się z minionymi stuleciami, potrafi wspaniale wpasować się w nowocześniejsze, eklektyczne wnętrza. Wybór kafli jest naprawdę szeroki i nie trzeba już myśleć o folklorystycznych wzorach, choć i one mają swój urok i z pewnością przyozdobią np. wiejski dom. Z gatunku oryginalnych kominków są też dzieła artystyczne, które korzystają z różnych materiałów, łącznie z techniką witrażu do zasłaniania ognia. 


Sposoby na kominek


Fot. 7 – haosit.com

Sposoby na kominek
Fot. 8 – sanmiguelgringo.com


Sposoby na kominek
Fot. 9 – powyou.net


Wreszcie, najbardziej rozwijającym się segmentem rynku są awangardowe kominki nowoczesne ze szkła, stali czy żeliwa, które przybierają najróżniejsze kształty, zaś dzięki możliwości opalania gazowego mogą stać praktycznie wszędzie. Szczególnie popularne stają się kominki wbudowane w ścianę, tak aby ogień widać było na przestrzał w dwóch sąsiadujących pokojach. 

Sposoby na kominek
Fot. 10 – allfireplaceideas.com

Sposoby na kominek

Fot. 11 – lotus-taichi.com

Sposoby na kominek

Fot. 12 – simplideas.com

Sposoby na kominek

Fot. 13 – inhomeservice.com


Akcesoria do kominka

Jeśli kominek opalany jest paliwem stałym, czyli drewnem lub brykietami, szczęśliwy właściciel musi się dodatkowo zaopatrzyć w zestaw akcesoriów, które umożliwią komfortową i bezpieczną obsługę. Mowa tu przede wszystkim o pogrzebaczu, miotełce i szufelce, które powieszone na eleganckim stojaku są same w sobie ozdobą salonu. W rozszerzonej wersji zestawów kominkowych znajdziemy także wygodne szczypce do przekładania rozżarzonych szczap, zaś wszystko to da się kupić w atrakcyjnych odcieniach popularnych metali, ze złotem i patyną włącznie. Przydać może się także ozdobny kosz na drewno, który stojąc obok kominka pełni rolę przechowalni, zaś dzięki ergonomicznej rączce pozwala przynosić drzewo z zewnątrz bez niepotrzebnego bałaganu. Modnym dodatkiem kominkowym jest także parawan, wykonany ze szkła lub metaplastyki, który pozwala odizolować ogień i zasłonić wnętrze kominka, co jest przydatne zwłaszcza, jeśli w domu są małe dzieci. 


Akcesoria kominkowe
Fot. -  http://decoart24.pl/zestaw-kominkowy-akcesoria-kominkowe


Akcesoria kominkowe
Fot. - http://decoart24.pl/parawan-do-kominka




Akcesoria kominkowe

Fot. - http://decoart24.pl/zestaw-do-kominka




 

Źródło: http://decoart24.pl/_blog/49-Sposoby_na_kominek_.html

Licencja: Creative Commons - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych