Login lub e-mail Hasło   

Tylko to, co masz w sobie

Teoria Słowa
Wyświetlenia: 941 Zamieszczono 15/01/2016

W małym, cichym pokoju przy oknie
Wciąż marzę roztargniony
I patrząc w obłoki wędrujące po niebie
Jeszcze widzę ten obraz upragniony …


* * *


Czy twór jakim jest wiersz poezji, nie ma związku z zachowaniem społecznym zamieszkujących nas bakterii?

Aby odpowiedź na to pytanie, posłużę się analogią pomiędzy matematycznym modelem automatów komórkowych a zbiorowym działaniem bakterii w zjawisku quorum sensing:

Czy bakterie działają jak automaty komórkowe?

Jeśli przyjąć za prawdę zasadę, że człowiek nie może wymyślić nic ponad to, co ma w sobie, to wynalezienie automatów komórkowych (matematyka) również tę regułę powinno spełniać.

Przykładem może być istnienie zjawiska quorum sensing, polegającego na podejmowaniu jednoczesnej reakcji przez wszystkich uczestników społeczności bakterii tworzących biofilm. (w człowieku jest 10 razy więcej bakterii niż jego własnych komórek - 10 do potęgi 14 - przy czym w każdej komórce człowieka znajdują się mitochondria – źródło energii - które również od bakterii pochodzą)

Podobnie jak w przypadku automatów komórkowych w dużym przybliżeniu można przyjąć, że każda bakteria otoczona jest przez tę samą liczbę bakterii o tym samym kształcie. Przekazywanie informacji jest dyskretne i automatycznie zmienia stan całej społeczności – przy czym nie istnieje żaden środek spełniający rolę „centrum dowodzenia”.

Zatem, czy pojedyncza komórka bakterii nie jest jedynie graficznym obrazem (wzorem) ziarnistej – matematycznie modelowanej - przestrzeni? 

Warto dodać, że bakterie – podobnie jak człowiek, potrafią przekazywać informację złożoną, która nie jest zwykłą sumą informacji prostych (tzw. combinatorial communication). Dla przykładu znaczenie pojęcia „królewna śnieżka”, jest inne niż osobne pojęcie „królewna” i osobne ”śnieżka”. Pojęcie „królewna śnieżka” nie jest więc, zwykłą sumą pojęć prostych. Do tej pory sądzono, że taką właściwość ma jedynie umysł człowieka – najbardziej rozwiniętej formy istnienia. Badania pokazują jednak, że taką właściwość odbierania i przekazywania informacji (myślenia?) mają również bakterie*.

Biorąc powyższe pod rozwagę można zaryzykować stwierdzenie, że automat komórkowy formy abstrakcyjnej jaką jest matematyka, ma dużo wspólnego z „fizycznym” tworzeniem wiersza poezji – a więc jest powtarzalną, rytmiczną strukturą, powstająca z pozoru chaotycznej (przypadkowej) struktury zachowań identycznie komunikujących się komórek bakterii.

http://sciblogs.co.nz/tag/combinatorial-communication/* * *

Dzień piękny, ziemia słońcem zalana
Przez ulicę przechodzi dziewczyna
Piękna, kochana …
Z miłym na ustach uśmiechem


Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 1826
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 560
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 743
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1317
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 746
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1156
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 837
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 594
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 562
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 519
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 581
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 818
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 505
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 885
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  nse,  15/01/2016

Czyli my i nasze, Bakterie podążamy za Muzyką któremu jest podporządkowana Natura Życia ??

Tak jak fraktal być może, może my też jesteśmy jak bakterie na ciele matki ziemi.

  nse,  16/01/2016

@Henear: Znasz ten fraktal ?? https://pl.wikipedia.org/wiki/(...)4skiego ... z tego wynika że regularne fraktale powstają z dodania zasad do chaosu ;)

@Mariusz Kajstura: chaos przecież z zasady zasad nie ma.

  nse,  16/01/2016

@Henear: ... bo chaos zasadami jest porządkowany ;)

  nse,  17/01/2016

Wyłowiłeś już czynnik porządkujący zachowanie tych bakterii ?? ..., mi się to kojarzy z salą wypełnioną ludźmi i takim "barowym szumem" ... w pewnej chwili ktoś włącza muzykę ( lub zamiast muzyki ktoś zaczyna recytować wiersz https://www.youtube.com/watch?(...)lS9MPjk ) i osoby znajdujące na sali zmieniają swoje zachowanie zaczynają się kiwać w takt puszczonej muzyki ...

@Mariusz Kajstura: przeczytaj sobie "komórkę" Stephena Kinga

  nse,  17/01/2016

@Henear: poczytam jak znajdę ;) .. opis ciekawy, w pewnym sensie coś podobnego się dzieje ... patrząc na ludzkie reakcje :(Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska