JustPaste.it

Zabory Polski i rewolucja rosyjska a zmiany klimatu w Rosji-wersja robocza

Przyszła zmiana klimatu zmniejszy opady na wschodzie co może grozić agresywnym zachowaniem Rosji wobec sąsiadów. Aby uspokoić rosyjskie mocarstwo trzeba dostarczyć mu żywności.

Przyszła zmiana klimatu zmniejszy opady na wschodzie co może grozić agresywnym zachowaniem Rosji wobec sąsiadów. Aby uspokoić rosyjskie mocarstwo trzeba dostarczyć mu żywności.

 

6553ffe16a4d33ff97a0ed8edcec41c7.jpg

 

c6e6660260267497f4e214f368eb44a7.jpg

 

Wykresy sporządził Bogdan Góralski na podstawie danych z tabel 4.1,5.1 i 8.5 zawartych w książce Borisa Mironova (2014), The standard of living and Revolutions in Russia, 1700-1917, Routledge, London-New York.

Przyczyny rozbiorów Polski

 

Po okresie wysokich cen na zboże w Europie Zachodniej w XV i XVI wiekach w których polska szlachta i chłopi z mieszczanami  zanotowali  okres rozwoju i prosperity, przyszedł kryzys niskich cen eksportu polskiego  zboża i innych produktów. Było to spowodowane optymalnymi dla uprawy zbóż opadami deszczu w obszarze na zachód od Łaby, które spowodowały samowystarczalność żywnościową zachodu Europy. Jednocześnie w Polsce w dorzeczu Wisły zanotowano w okresie 1700-1780 minimalne opady które spowodowały prawdopodobnie gorsze zbiory i utrudnienia w spławie zboża polskimi rzekami.

 

Kurczenie się rynków zbytu dla eksportu i obniżenie cen na zboże rozpoczęło  w Polsce procesy koncentracji własności rolnej, które doprowadziły do upadku drobne szlacheckie, chłopskie gospodarstwa, a do rozwoju fortuny magnackie. Do koncentracji własności rolnej dochodzi podczas długotrwałego spadku cen produktów rolnych, a do dekoncentracji podczas zwyżki cen. Zmalała rola polityczna zubożałej szlachty polskiej, a wzrosły niebotycznie wraz z bogactwem wpływy magnatów. Wraz ze zubożeniem szlachty wynaturzeniu i upadkowi podlegała demokracja szlachecka co wzmogło władzę magnatów.

 

Równocześnie z wyludnianiem wsi rosły miasta do których chroniła się zubożała ludność wiejska zasilając proletariat miejski oraz rosły zastępy dzierżawców gospodarstw rolnych w majątkach magnatów. W okresie XVII-XVIII wieku Polska i polska wieś zubożała i wyludniła się, kultura polska obniżyła loty, a za to wzrosły w siłę mocarstwa ościenne przekupujące łapówkami i przywilejami polskich możnowładców i blokujące przez to reformy w Polsce, co doprowadziło do rozbiorów. Jest prawdopodobne, że ten stan był spowodowany przez niekorzystne dla Polski regionalne zmiany klimatyczne w Europie zachodniej, centralnej i wschodniej.

W wyniku długotrwałej dekoniunktury gospodarczej 1655-1760 wynikającej z negatywnych warunków klimatycznych  szczytu Małej Epoki Lodowej oraz wojen, Rzeczpospolita wyludniła się, co uniemożliwiało odzyskanie siły gospodarczej w warunkach poprawiającej się pod koniec XVIII wieku koniunktury gospodarczej związanej ze znaczną zwyżką cen żywności w Europie. Znalazło to wyraz w regulacjach Konstytucji 3 Maja wzywających obcokrajowców do osiedlania się w Rzeczypospolitej. Kryzys wewnętrzny państwa i demokracji szlacheckiej wywołany brakiem eksportu i siły roboczej w Rzeczypospolitej trwał. Rosła w Polsce magnacka anarchia wraz z ich majątkami co było wynikiem procesów ekonomicznych XVII i XVIII wieku. Rosły populacje dobrze zorganizowanych wrogich monarchii absolutnych Prus i Rosji. Powoli rosły ceny zbóż w Europie. Spowodowało to nierównowagę sił na niekorzyść Polski, popyt na nowe ziemie i kolejne rozbiory Polski. W 1788-1790 Polska wydała na wojsko 30 mln zł, Rosja 250, Austria 180, Prusy 70 mln zł.

Widoczne na rysunku ( Rys. 14 i 15 )  w książce pt. Człowiek i klimat, zmiany wielkości opadów atmosferycznych pokazują, że w Rosji trwał długi spadek produkcji  zbożowej w latach 1850-1870 wynikający z ogromnej suszy. Trwała ona w Rosji prawdopodobnie cały XVIII wiek. Jest prawdopodobne, że susze zaczęły się w 1750 roku co być może zmusiło władze carskie do najazdu na niezaludnioną Polskę i zaborów. Zbadanie historii wielkości opadów na ziemiach Europy i Azji pozwoli stwierdzić czy regionalne zmiany klimatu i długotrwałe zmniejszenie opadów atmosferycznych  wymuszały na władzach carskich decyzje o ekspansji na zachód, na Polskę, na sąsiednie ziemie w celach aprowizacyjnych umożliwiających utrzymanie armii i zwiększenie dochodów caratu. Pozwoliłoby  także rozstrzygnąć czy to długotrwały brak opadów osłabił polskie rolnictwo a przez to gospodarkę i Państwo Polskie?

Potwierdzenie powyższej koncepcji przynosi praca analizująca opady atmosferyczne w dorzeczu Morza Aralskiego. Zmiany zasolenia wód Morza Aralskiego odczytane z dennych osadów wskazują na znaczne zmiany poziomu morza, który zależał od wielkości opadów atmosferycznych na terenie południa azjatyckiej Rosji. Praca ta wskazuje, że w okresie lat 1600-1750 na terenach zlewni rzek zasilających Morze Aralskie opady były wiele bardziej obfite (Patrz Fig 5 w pracy: Variability in precipitation, temperature and river runoff in W Central Asia during the past ~2000 yrs, Hedi Oberhänsli, Kateřina Novotná, Anna Píšková, Sabine Chabrillat, Danis K. Nourgaliev, Abilgazy K. Kurbaniyazov, Tomáš Matys Grygar), niż w latach 1750-1795, co zapewniało dostatek pokarmu i umożliwiało przyrost populacji. Obfitość pokarmu powodowała zwiększenie w Rosji azjatyckiej ( a prawdopodobnie także w europejskiej) populacji męskich noworodków, co 20 lat później owocowało zwiększeniem liczebności wojska, które rosło przez 150 lat wraz z przyrostem populacji rosyjskiej. Mechanizm wzrostu męskiej populacji opisuję w tekście zatytułowanym Sex ratio- współczynnik maskulinizacji a społeczne nastroje w Polsce, link: http://www.eioba.pl/a/5094/sex-ratio-wspolczynnik-maskulinizacji-a-spoleczne-nastroje-w-polsce .

Od 1750-do 1880 ilość opadów w zlewni Morza Aralskiego systematycznie malała ( sugeruje to brak opadów na terenie na wschód od Łaby) co pogarszało warunki żyjących w Rosji populacji i władze carskie wykorzystały dużą liczebność wojsk podczas rozbioru Polski i ekspansji terytorialnej na południowe rejony Azji Centralnej. Decyzja o ekspansji terytorialnej była podyktowana prawdopodobnie trudną sytuacją wewnętrzną spowodowaną brakiem żywności oraz rosnącym poziomem agresji  poddanych. Ekspansja terytorialna spowodowała rozładowanie nastrojów społecznych i korzyści finansowe dla caratu. Jest prawdopodobny brak wystarczającej ilości opadów atmosferycznych na terenach na wschód od Łaby, które malały się sukcesywnie w kierunku wschodnim aż do Azji centralnej. Spowodował on decyzję carycy o ataku na zachód, na Polskę dysponującą dużymi nadwyżkami żywności potrzebnej do wyżywienia nadmiernej w czasach kryzysu klimatycznego liczby rosyjskich poddanych.

Wykres zmian wzrostu rekrutów - poborowych rosyjskich odniesiony do roku ich urodzenia potwierdza powyższy tok rozumowania. Od 1750 roku do 1795 malał wzrost poborowych wynikający z rosnącego niedożywienia populacji rosyjskiej.

Zapewne rosła z tego powodu agresja społeczna Rosjan, która spowodowała decyzję carycy o ataku na Polskę zasobną w żywność i inne bogactwa. Od  1800 roku wzrost poborowych systematycznie rósł co wskazuje na dostatek żywności w cesarstwie rosyjskim, wynikający z rosnących opadów deszczu. Współczynnik maskulinizacji rósł aż do rewolucji rosyjskiej, bowiem dobre wyżywienie populacji sprzyja urodzeniom chłopców. Populacja rosyjska w której przeważali młodzi mężczyźni stawała się wskutek tego coraz bardziej agresywna (testosteron u mężczyzn) co przyczyniało

się do wzrostu nastrojów rewolucyjnych w społeczeństwie rosyjskim, którego populacja gwałtownie rosła aż do rewolucji.

I wojna światowa i działalność rewolucjonistów, w tym bolszewików, spowodowały wybuch rewolucji i wojnę domową.

Rządy Stalina wyniszczyły najlepszych rosyjskich rolników, co do dzisiaj wywołuję klęskę braku żywności w Rosji. Powoduje to wynędznienie rosyjskiej populacji, która współcześnie charakteryzuje się najniższym na świecie współczynnikiem maskulinizacji wskazującym na niedożywienie i na przewagę kobiet w populacji rosyjskiej- patrz link  (.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_sex_ratio). Wynika z tego, że żywność jest towarem strategicznym dla Rosji zapewniającym spokój wewnętrzny. Nadchodzącą zmiana klimatu zmniejszy opady na terenie Rosji co może grozić wewnętrznym niepokojem i agresywnym zachowaniem Rosji wobec sąsiadów. Aby uspokoić rosyjskie mocarstwo trzeba dostarczyć mu żywności do czego np. Polska nie jest gotowa. Rosja co roku importuje żywność wartości około 50 mld dolarów i prawdopodobnie jest to daleko za mało aby zaspokoić potrzeby żywieniowe Rosjan. Rosyjskie rolnictwo wobec wyniszczenia warstwy rolników jest zmechanizowane i produkuje tylko żywność, której uprawa poddaje się mechanizacji. W czasie PRL Rosja importowała z Polski ogromne ilości warzyw ale ten import był nadmierny i zubażał w żywność rynek Polski. Stalin wymordował polską przedwojenna inteligencję (Katyń i terror powojenny) w tym polskich ziemian. Było to przygotowaniem pola dla rządów tzw. Żydokomuny. Przedwojenne polskie elity nie zgodziłyby się na nieopłacalny dla Polski eksport żywności do Rosji i prawdopodobnie dlatego zostały wyniszczone przez Stalina. Produkcja żywnościowa PRL według GUS była co najwyżej równa przedwojennej produkcji rolnej i była nie wystarczająca aby zapewnić odpowiednią wielkość eksportu do Rosji. Niszczono prywatne rolnictwo i dotowano państwowe niewydajne PGR i spółdzielnie. Związek Radziecki podciął sam gałąź na której siedział, bowiem gdy przyszedł kryzys klimatyczny lat 70-80. XX wieku i spadła ogromnie produkcja rolna, żywności nie wystarczyło dla Polaków I Rosjan i zaczęła się rewolucja Solidarności, która spowodowała upadek bloku komunistycznego.

Współcześnie Polska eksportuje żywność głownie do UE i jest to opłacalny eksport. Odzyskanie rynku rosyjskiego jest jednak obecnie nie możliwe z uwagi na zbyt małą produkcję rolną Polski. Zwiększenie eksportu żywności do Rosji  spowodowałoby wzrost cen artykułów rolnych na rynku polskim. Tylko powrót do systemu feudalnego i uczynienie go humanitarnym przyczyni się do intensywnego wykorzystania potencjału rolnego Polski i zwiększenia produkcji polskiej żywności. Można to osiągnąć jedynie przez rehabilitację szlachty i ziemian polskich, którym Stalin i żydokomuna odebrali ziemię w tzw. reformie rolnej. Tak więc widzimy paradoks dziejowy, bo w interesie współczesnych elit rosyjskich leży odrestaurowanie porządku Polski przedwojennej. Zbliżający się szybko kryzys klimatyczny zmniejszy produkcję rolną Rosji i zaczną się wewnętrzne niepokoje. Wyjściem jest takie działanie Rosji aby wspomóc reformy polskiego systemu społeczno-gospodarczego, który może wydajnie zaspokoić rosyjskie potrzeby. Rosja ma w Polsce swoją liczną i wpływową agenturę, która torpeduje wiele polskich pozytywnych inicjatyw. Agentura ta powinna działać dla zbliżenia interesów Polski i Rosji. Rosja trzykrotnie zaatakowała Polskę z powodu braku żywności wynikającego głównie z niekorzystnych zmian klimatu -

podczas rozbiorów w 1772-1795 roku,

w 1920 roku,

w 1939 roku,

Jak pisze Nicholas.V. Riasanovsky, Mark D. Steinberg w książce pt. Historia Rosji, Kraków 2009, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozdziale Kryzys w Części VI  pt.Rosja Sowiecka cytuję:

"Susze, jakie zapanowały w latach 1920 i 1921, a także straszliwa klęska głodu (1921) dopisały ostatni, makabryczny rozdział katastrofy. Po początkowo "bezkrwawej" rewolucji październikowej nastąpiły lata epidemii, głodu, walk i egzekucji połączonych z ogólną zapaścią gospodarczą i społeczną, które zagarnęły blisko 20 milionów ofiar".

Cytat ten stanowi bezpośredni dowód, że kryzys klimatyczny braku opadów spowodował decyzję o ataku na ziemie polskie, które w tamtych latach doświadczyły ogromnego urodzaju. Wobec ogromnego spadku wartości rubla i wyniszczenia gospodarki import żywności z Polski wtedy był niemożliwy z powodu braku w Rosji odpowiednich kapitałów. Obecna i przyszła sytuacja światowa i klimatyczna może spowodować działania Rosji w kierunku następnej agresji na zachód, w tym na Polskę. Kolejny rozbiór Polski jest możliwy. Porozumienie Niemcy - Rosja jest prawdopodobne. Czy zapobiegniemy tej sytuacji? Atak Rosji przybliża się wraz z nadchodzącym minimum aktywności słonecznej.

Współcześnie od 1920 r. maleją światowe ceny żywności a w Polsce trwają procesy depopulacji i koncentracji własności przemysłowej i rolnej co powoduje narastający kryzys gospodarczy i polityczny Polski. Niezbędne są działania, które zapobiegną zmniejszaniu się liczby ludności i koncentracji  własności w przemyśle i rolnictwie, bo dzięki tym działaniom wzrośnie polska produkcja rolno-przemysłowa oraz eksport, a wraz z nimi siła i znaczenie Polski. Działania te opisałem w mojej książce pt. Człowiek i klimat  i artykułach na portalu Eioba.pl dostępnych w Internecie. Zapraszam Państwa do ich lektury.

Warszawa, dnia 15-16 stycznia 2016 roku, godzina 19;35                                               Bogdan Góralski