JustPaste.it

Zakładowa Kontrola Produkcji i jej znaczenie w branży budowlanej

Zakładowa Kontrola Produkcji (system ZKP) czyli wewnętrzna kontrola procesów produkcyjnych największe znaczenie ma dla samych producentów, ale również dla odbiorców wyrobów,.

Zakładowa Kontrola Produkcji (system ZKP) czyli wewnętrzna kontrola procesów produkcyjnych największe znaczenie ma dla samych producentów, ale również dla odbiorców wyrobów,.

 

Warunki wprowadzenia na rynek wyrobów budowlanych określa  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. zwane w skrócie CPR. Obowiązuje ono w Unii Europejskiej od dnia 1 lipca 2013 r. Rozporządzenie to nakłada na wszystkich producentów materiałów budowlanych obowiązek wprowadzenia w zakładach wspomnianej Zakładowej Kontroli Produkcji.

System ZKP sprowadza się przede wszystkim do stałego prowadzenia dokumentacji obejmującej wszystkie elementy, wymagania i przepisy przyjęte w zakładzie produkcyjnym. Dokumentacja ZKP, której podstawą jest tzw. księga zakładowej kontroli produkcji, ma zapewniać produkcję wyrobów o właściwościach niezmiennych i zgodnych w wymogami technicznymi. System ZKP powinien być  z uwzględnieniem charakterystyki danego przedsiębiorstwa ( wymagane właściwości wyrobów, stopień automatyzacji linii i urządzeń produkcyjnych itp.).

Efektywnie wdrożony i poprawnie funkcjonujący system ZKP zapewnia :
– stabilność produkcji
– uzyskiwanie przez wyrób cech zgodnych ze specyfikacjami technicznymi
– uzyskiwanie przez wyrób cech zgodnych z deklarowanymi przez producenta właściwościami.

Zakładowa kontrola produkcji powinna opisywać:

  1. Odpowiedzialność poszczególnych pracowników za dane obszary działalności zakładu;
  2.  Opisy właściwości użytkowych wyrobu na poszczególnych etapach produkcji;
  3. Metody prowadzenia i nadzorowania zapisów;
  4. Szkolenia, jakim poddawani są pracownicy;
  5. Zasady postępowania z reklamacjami i prowadzenia działań korygujących;

Najważniejsze dokumenty wchodzące w skład zakładowej kontroli produkcji to:

  • Księga ZKP;
  • Specyfikacje techniczne;
  • Udokumentowane procedury / instrukcje;
  • Dokumenty informacyjne (przepisy prawa, opis technologiczne); 

    wprowadzenie-do-obrotu-rys4_small.jpg

Podstawą systemu zarządzania jakością jest norma PN-EN ISO 9001, którą mogą stosować wszelkie organizacje i przedsiębiorstwa niezależnie od rodzaju i wielkości. Po spełnieniu wymagań normy przyznawany jest certyfikat.

W celu wprowadzenia lub udoskonalenia działania systemu ZKP w przedsiębiorstwie zalecane jest skorzystanie ze specjalistycznych szkoleń ZKP oferowanych przez różne jednostki oferujące też pomoc w otrzymaniu certyfikatu CE.