Login lub e-mail Hasło   

Polak zbudował rewelacyjny samolot bo zdenerwował się w korku.

Polak zbudował rewelacyjny samolot, bo zdenerwował się w korku. Gwiazdy rocka chcą go już mieć Ten samolot powstał tylko dlatego, że żona jego twórcy, miała do...
Wyświetlenia: 8.182 Zamieszczono 28/01/2016

Polak zbudował rewelacyjny samolot, bo zdenerwował się w korku. Gwiazdy rocka chcą go już mieć

Ten samolot powstał tylko dlatego, że żona jego twórcy, miała dosyć stania w korkach na autostradzie.
Ten samolot powstał tylko dlatego, że żona jego twórcy, miała dosyć stania w korkach na autostradzie. Foto:Strona producenta
Tego samolotu nie byłoby, gdyby nie korek na niemieckiej autostradzie. I oczywiście żona Rafała Ładzińskiego, która zirytowana postojem powiedziała: "Mógłbyś coś wymyślić, żeby go ominąć. Ile tu będziemy stać?". I w pewnym sensie słowo stało się ciałem. Samolot jest na tyle rewelacyjny, że jeszcze przed uzyskaniem wymaganych certyfikatów, jest gotowa lista kupców. Na jego widok wokalista Irion Maiden Bruce Dikinson zareagował tylko słowami: "jest super" i "chcę go mieć".
 

W pewnym sensie Rafał Ładziński miał ułatwioną drogę przy projektowaniu i konstrukcji Flarisa. Miał chęć i motywację do zrobienia czegoś, co jego żona Sylwia, określała mianem "wymyśl coś, żeby ominąć korki". Ładziński nie znał się na samolotach, ale znał się za to na produkcji podzespołów do samochodów i innowacjach. Potrafił się też poruszać w świecie skomplikowanych przepisów, biurokracji i wiedział jak uzyskuje się dotacje.
Części samochodowe i dźwigi
– Wciąż brakowało czasu, by skutecznie realizować plany zawodowe i osobiste. Musimy być w wielu odległych miejscach, a to wciąż zabiera zbyt wiele czasu i pieniędzy. Dlatego zaprojektowaliśmy i przygotowaliśmy do produkcji seryjnej ultralekki samolot odrzutowy Flaris LAR 1. Jest wyjątkowo ekonomiczny - kilometr lotu kosztuje jedynie 20 groszy w przeliczeniu na jednego pasażera – wyjaśnia małżeństwo Ładzińskich na swoje stornie. Prowadzą biznes wspólnie.

Zrobili pieniądze dzięki innowacjom i wynalazkom, które wprowadzali w firmie Metal Master od 2000 roku, od tego bowiem czasu funkcjonują na rynku. Nie, nie mieli wcześniej nic wspólnego z lotnictwem. Działali w branży samochodowej. Kontrahenci dziwili się czasami, kiedy sprawdzali jej adres. Niewiele mówiła im nazwa Podgórzyn. Ot, zapadła miejscowość, jakich tysiące na mapie Polski. Dzisiaj w świecie lotniczym każdy wie, gdzie to jest.

Zróbmy coś fajnego
Kiedy Ładzińscy wrócili w końcu z podróży niemiecką autostradą, Filip rzucił w pracy hasło: "A może tak byśmy coś zrobili fajnego" - i zaczęło się. Burza mózgów, jedna, druga, trzecia. Poszukiwania inspiracji i pomysłów, jak ominąć te znienawidzone przez Sylwię korki. Tak narodził się Flaris. 

Znali swoje ograniczenia i wiedzieli, że sami nie dadzą rady. Potrzebowali fachowców z innej branży, niż ich własny biznes. A znają się przede wszystkim na produkcji części do samochodów i dźwigów. No i, rzecz jasna, pieniędzy. Najważniejsza jednak była idea. – Nie chcieliśmy powielać klasyki, ale tworzyć nową klasę ultralekkich odrzutowców. Słowem samolot dla użytku prywatnego, małego biznesu i wielkiej turystyki – mówił Rafał Ładziński w wywiadzie dla branżowego portalu dlapilota.pl.
Flaris jet
Dotacje i genialny konstruktor
Potem poszli tam, gdzie wiedza jest chlebem powszednim. Zaczęli rozmowy z z Politechniką Warszawską, Instytutem Lotnictwa i Wojskową Akademią Techniczną. No bo gdzie jak nie tam, mógł trafić z prośbą o współpracę, absolwent technikum mechanicznego w Jeleniej Górze, a później student Wydziału Mechanicznego (Konstrukcja i Eksploatacja Maszyn) Politechniki Wrocławskiej. 

– Z czasem luźny koncept nabrał realnych kształtów. Wtedy też napisałem biznesplan, który przedstawiłem w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Powiedziałem sobie wtedy, że jeśli ktoś tam się nim zainteresuje, zaczniemy poważne prace – wspomina przedsiębiorca w rozmowie z Forbsem.

Zainteresował się i prace ruszyły niemal z kopyta, rzecz jasna jak na polskie warunki. Genialną wręcz decyzją było zaprzęgniecie do projektu Andrzeja Frydrychewicza. To człowiek legenda w branży. To spod jego ręki wyszła Wilga, Kruk czy Orlik. Potem przyszedł najtrudniejszy moment. Finansowanie projektu. Własne środki nie były wystarczające. Jednak umiejętność poruszania się w gęszczu skomplikowanych przepisów i dotacji, Ładziński doprowadził do perfekcji. Dlatego, nie ma się co dziwić, że dostał pieniądze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka poprzezNCBiR.
Flaris czeka tylko na odpowiednie certyfikaty, dopuszczające do sprzedaży.
Flaris czeka tylko na odpowiednie certyfikaty, dopuszczające do sprzedaży.Foto:Youtube/WorldAvia.Net
Inny niż wszystkie
Prace trwały blisko cztery lata. Tak narodziła się maszyna, której pilotaż jest tak prosty, że do jej prowadzenia wystarczy licencja amatorska. FLARIS LAR 1 ma być samolotem wyprzedzającym pod wieloma względami istniejące rozwiązania, a przede wszystkim łatwością użytkowania i bezpieczeństwem – piszą Ładzińscy na stronie projektu.
RAFAŁ ŁADZIŃSKI

Zgodnie z założeniami konstruktorów, samolot ma wybaczać pilotowi wiele błędów oraz pozwalać operować nawet z trawiastych lotnisk. Można nim transportować pięć osób. Zmieści się w większym garażu. Gwarantuje niskie zużycie paliwa i możliwość lądowania w terenie przygodnym. Samolot posiada właściwości zapobiegające wpadaniu w korkociąg, jest intuicyjny w pilotażu, wybacza błędy, a przez to przeznaczony dla pilota amatora.

Wystarczy 200 metrów trawy, by oderwać go od ziemi. Ładziński wie, co mówi, bo chcąc nie chcąc stał się ekspertem lotniczym. W końcu członkostwo w Radzie Klastra „General Aviation” przy Wojskowej Akademii Technicznej i Rady Klastra „Technologiczne wsparcie innowacyjnych projektów lotniczych” przy Instytucie Lotnictwa w Warszawie oraz Aeroklubu Jeleniogórskiego, do czegoś zobowiązuje.

Samolot jest gotowy. Czeka na ostanie certyfikaty. Podczas tegorocznego salonu lotniczego w Paryżu, na jego widok wokalista Irion Maiden Bruce Dikinson mruknął tylko: - Jej! Wygląda super. Jestem zainteresowany samolotami tego typu. To naprawdę świetna maszyna. 

I zadeklarował, że chce go mieć.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61422
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32877
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31558
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63964
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65375
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23581
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29290
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28818
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23965
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26520
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12734
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Taka dziecinna reklama, na jego widok jasiu posikał się w majty i powiedział, ja jego chcę mama. "Dzisiaj w świecie lotniczym każdy wie, gdzie to jest". Pytają u takiego Boeinga, to tam każdy wskaże na mapie tą miejscowość. Ale ten samolot jest brzydki, no brzydki. W środku ok, nawet ładny. A całość, powiedziałbym kaczka, ale jest brzydszy z zewnątrz, nawet nie kaczy, to na pewno ktoś go kupi, ale ...  wyświetl więcej

  tadekp,  29/01/2016

Najważniejsza myśl w tym artykule - to jest polskie. Jak najwięcej takich działań. Nawet gdy nie osiągniemy doskonałości za każdym razem.

  nse,  02/02/2016

"Ten samolot powstał tylko dlatego, że żona jego twórcy, miała dosyć stania w korkach na autostradzie."
Po przeczytaniu tego tekstu, taka oto scenka z małżeńskich pieleszy mi stanęła przed oczami:
Żona do męża:
"Widzisz niedorajdo jak powinno się kochać kobietę, a ty co ledwo na malucha naskrobałeś; jakie ja mam życie przy tobie, nawet mnie na waciki nie stać i ostentacyjnie w ...  wyświetl więcej

Artykuł trochę w gawędziarskim tonie i zapomniana o kilku ważnych szczegółach, jak na przykład patent na łączenie laminatu, itp

  moloton  (www),  11/02/2016

Ja kupuje ;)

gość ma anielską cierpliwość, ja bym ją po prostu wykopał z samochodu.

  gapper  (www),  23/03/2016

Moc , od początku kibicuję temu projektowi! niesamowite..

Fajnie

  joahim,  24/08/2016

Fajny artykuł :) zabawnie napisany i pomimo że ktoś wytyka braki w tekście to miło się go czyta i fajnie jest dowiedzieć się czegoś o polskich pomysłach, które się udały :) ja tam lubię taki gawędziarski styl i mi on nie przeszkadza, ale co kto woli.
Promujmy własny kraj! Mówmy o tym wszędzie gdzie się da! Może zaczną nas wreszcie na świecie doceniać :)

  Paweł,  08/11/2016

Szkoda, że skonczy się pewnie jak zwykle patent trafi do zagranicznych korpo i tyle będzie z tego

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że wejdzie do produkcji. Nie dlatego, że jest zły, tylko dlatego, że to Polska. Żyją tu mądrzy i kreatywni ludzie, ale rząd zamiast ich wspierać woli rozdawać kasę. Ale życzę im powodzenia, bo konstrukcja bardzo mi się podoba.

  amanda810  (www),  20/01/2017

No i się potwierdza, że Polak potrafi. Potrzeba matką wynalazków ;)

Polak nie jedno już udowodnił. Byle teraz znalazł się sponsor na poziome i rozwijał pomysły

  Violka  (www),  18/03/2017

Ciekawe, dosyć mało o tym słychać, a powinno być głośniej :)

  exmente  (www),  16/11/2017

Nie ma co się denerwować :)

Już wiele lat temu internauci narzekali, że Polska niczego nie potrafi wyprodukować, że nie mamy nawet własnej marki samochodowej. Ale, gdy się poszuka w necie to się znajdzie teksty o tym, że mamy dobre marki autobusów, rowerów, luksusowych jachtów, a teraz być może i odrzutowców. Więc jeśli idzie to w tym kierunku to w porządku i nie musimy płakać z braku kojarzonej z Polską marki auta. :)
Oby tak dalej :)
poz :)
talDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska