JustPaste.it

Czym się kierować przy wyborze rolet okiennych?

W bardzo wielu przypadkach rezygnacja z zasłon i firanek okazuje się doskonałym wyjściem.

W bardzo wielu przypadkach rezygnacja z zasłon i firanek okazuje się doskonałym wyjściem.

 

 

Rolety są nowoczesnym, wygodnym i estetycznym sposobem na zasłanianie okien, pozwalającym na zaoszczędzenie miejsca. Zapewniają też lepsze ograniczenie światła wpadającego z zewnątrz i niewymagającym częstego czyszczenia. Czym kierować się podczas wyboru rolet, by spełniły one wszystkie nasze oczekiwania. Częstym błędem popełnianym przez kupujących jest bezwzględne kierowanie się estetyką rolet. Nieświadomi użytkownicy wybierają je tak, by kolor pasował do wystroju. O ile nie zależy nam specjalnie na wysokim poziomie zaciemnienia, taki wybór będzie odpowiedni. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na zamontowanie rolet, by ograniczyć nasłonecznienie latem i obniżyć temperatury w pomieszczeniu – bądź po to, by np. zaciemniać pokój do spania w dzień – musimy decyzję podjąć rozważniej. Trzeba wiedzieć o tym, że jasne rolety tekstylne ze zwykłych materiałów, np. w kolorze żółtym, piaskowym, beżowym, przepuszczają więcej światła. Jeśli zależy nam na jego ograniczeniu, wybierzmy ciemniejszy kolor lub zdecydujmy się na specjalne rolety podgumowane bądź wykończone od zewnętrznej strony folią odbijającą światło.

Ochrona przed słońcem.

Rolety podgumowane doskonale sprawdzają się, jeśli chcemy skutecznie zaciemnić pomieszczenie. Są stosowane w salach kinowych czy ciemniach fotograficznych i zapewniają do 100% zaciemnienia. Jeśli zależy nam na całkowitych ciemnościach, zamontujmy je w prowadnicach, tak by dokładnie przylegały do szyb okiennych. Jeżeli nie mamy aż takich wymagań, wystarczy zamontowanie rolet podgumowanych na wnękę okienną. W tym przypadku ważny jest jednak jej rozmiar. Weźmy pod uwagę fakt, że rolety podgumowane są znacznie cięższe od zwykłych. Jeśli wnęka okienna jest bardzo duża, zamontowanie pojedynczej rolety o dużej powierzchni może nie być dobrym rozwiązaniem. Jej ciężar spowoduje utrudnione podnoszenie, szybsze zużycie lub wręcz uniemożliwi zamontowanie rolety.

Drugi rodzaj, czyli wykończone od zewnątrz specjalną folią, sprawdza się, gdy zależy nam na wychłodzeniu pokoju latem. Zapewnia dobre zaciemnienie. Co ważne, rolety nie nagrzewają się. W wielu przypadkach ich stosowanie może wyeliminować potrzebę korzystania z klimatyzacji. Jeśli twoje okno wychodzi na południową stronę, może to być doskonały wybór d twojego domu.

Na oknie czy na wnęce?

Montaż rolet w prowadnicach bądź na wnęce należy dobrze rozważyć, nie tylko w przypadku ciężkich rolet podgumowanych. Każdy typ ma swoje zalety oraz wady. Roleta na wnękę jest wygodniejsza w obsłudze i bardziej trwała. Elementy konstrukcyjne nie są tak delikatne i są mniej podatne na uszkodzenia. Jest to także rozwiązanie zdecydowanie tańsze, szczególnie jeśli nasze okno składa się z wielu segmentów. Rolety w prowadnicach zapewniają jednak dokładniejsze osłanianie okien, a także mogą być komfortowo użytkowane również przy otwartych oknach. Powietrze dostaje się do pomieszczenia, a roleta nie obija się o ścianę przy powiewach wiatru z zewnątrz.

Przed dokonaniem wyboru rolet powinniśmy dokładnie określić nasze oczekiwania i przemyśleć nie tylko kwestie estetyczne, ale również funkcjonalne. Dopiero wtedy będziemy w pełni usatysfakcjonowani zastosowanej techniki osłonowej. Jeśli zależy ci na szybkim i profesjonalnym montażu, rozważnie wybierz też firmę oferującą tego typu usługi. W dużych miastach będziesz mieć większy wybór specjalistów montujących rolety. Skoczów, Bielsko i Katowice to śląskie miasta, które są już słynne z technik osłonowych. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, czasem warto rozejrzeć się w ofertach okolicznych miast i znaleźć firmę z doświadczeniem oraz z szerokim wyborem asortymentu.