Login lub e-mail Hasło   

Polski e-papier robi karierę na świecie

Polski e-papier robi karierę na świecie Fot. Piotr Drabik / http://bit.ly/1GgGJ5Q / CC BY 2.0 Gdyńska firma Embedded Pico Systems (MpicoSys) jest jednym z najle...
Wyświetlenia: 1.430 Zamieszczono 30/01/2016

Polski e-papier robi karierę na świecie

Fot. Piotr Drabik / http://bit.ly/1GgGJ5Q / CC BY 2.0
Gdyńska firma Embedded Pico Systems (MpicoSys) jest jednym z najlepszych producentów e-papieru na całym świecie. Specjaliści tej firmy osiągają najlepsze parametry e-czytników. Partnerem firmy jest E Ink, gigant znany z czytników Amazon Kindle.
 

Technologia e-papieru różni się od ekranów LCD tym, że odbija światło zamiast je emitować. Energia pobierana jest tylko wtedy gdy zmienia się wyświetlana treść. Pozwala to na zaoszczędzenie energii i o wiele bardziej efektywne wykorzystywanie baterii niż w przypadku tradycyjnych wyświetlaczy używanych w tabletach czy smartfonach.
Główna siedziba ONZ
E-czytniki polaków zostały docenione przez giganta branży E Ink, który dostarczył największy na świecie e-wyświetlacz dla ONZ opracowany przy współpracy gdańskich inżynierów. Gigantyczny czytnik został tak zaprojektowany, że pomimo pokaźnych rozmiarów zużywa minimalną ilość prądu.

Przystanki w Danii

Kolejnym miejscem na świecie, w którym można spotkać polski produkt jest Kopenhaga. Przystanki autobusowe w stolicy Danii wyposażone są w elektryczne rozkłady jazdy zasilane energią słoneczną. Gdyńscy inżynierowie opracowali również system bezprzewodowego zasilania e-papieru. Dało to też pracownikom przedsiębiorstwa transportowego możliwość zdalnego zmieniania rozkładów jazdy, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami pieniędzy i czasu.

Rozkład jazdy wyświetlany na e-papierze
Rozkład jazdy wyświetlany na e-papierzeFot. E Ink Timetable - Display / http://bit.ly/1NmdRbY / CC BY 2.0


Media Markt z Holandii
Również sieć Media Markt z Holandii zamówiła polski e-papier. Firmawykorzystała go do stworzenia elektronicznych metek z cenami zarządzanymi za pomocą Wi-Fi. Zdobyte w ten sposób oszczędności pozwalają sieci utrzymywać konkurencyjne ceny swoich produktów.

Smartwatch Sony
Gdyńskie e-czytniki znajdziemy również w Smartband Talk czyli opasce typu smartwatch, której producentem jest Sony. Zaletą wykorzystanych w tym projekcie e-wyświetlaczy jest bardzo długi czas użytkowania bez ładowania oraz doskonała widoczność komunikatów nawet w ostrym słońcu.

Gdzie teraz dolecą?
Kolejnym produktem nad którym pracuje Gdyńska firma to elektroniczne przywieszki do bagażu, które mają zastąpić tradycyjne papierowe nalepki. Pomysł wspiera jedna z największych linii lotniczych na świecie.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61472
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32897
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31571
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63982
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65390
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23592
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29309
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28833
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23980
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26533
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12742
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska