Login lub e-mail Hasło   

Niebieski laser z Polski

Pamiętacie rewolucyjny niebieski laser z Polski? Naukowcy w końcu stwierdzili, że mogą na nim zarobić. Szukają inwestora Polscy naukowcy chcą wreszcie skomercj...
Wyświetlenia: 1.252 Zamieszczono 30/01/2016

Pamiętacie rewolucyjny niebieski laser z Polski? Naukowcy w końcu stwierdzili, że mogą na nim zarobić. Szukają inwestora

Polscy naukowcy chcą wreszcie skomercjalizować niebieski laser. Szukają inwestora. Czy pomoże im Grupa Azoty?
Polscy naukowcy chcą wreszcie skomercjalizować niebieski laser. Szukają inwestora. Czy pomoże im Grupa Azoty? Fot. Andrew "FastLizard4" Adams/http://skroc.pl/60afe/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/5e7f9
Niebieski laser od dawna określany jest mianem ogólnoświatowej nadziei na sukces zarówno polskiej nauki, jak i biznesu. Jednak dotychczas obu stronom jakoś ze sobą nie po drodze. Dlatego, że wynalazku do tej pory nie udało się skomercjalizować. Chce to zmienić firma Top-Gan. Poszukuje inwestora, dzięki któremu uda się to wreszcie zmienić – donosi „Puls Innowacji”.
 

Grupa Azoty nie wyklucza inwestycji
Na razie firma Top-Gan, która wynalazła niebieski laser, nie chce zdradzić nazwy inwestora. Krzysztof Węgrzyn, członek rady nadzorczej spółki stwierdził w rozmowie z serwisem, że ujawni go dopiero po dojściu z nim do porozumienia, czyli najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jednak jak wynika z informacji „Pulsu Innowacji”, jednym z potencjalnych inwestorów może być Grupa Azoty – jeden z największych koncernów chemicznych w Polsce. Spółka nie wyklucza inwestycji w przetwórstwo azotku galu. Dlatego być może firma zainwestuje również w Ammono – producenta kryształów wytwarzanych z tego materiału.

Nauka i biznes się nie dogadały
Niebieski laser jest już wykorzystywany m. in. na rynku Blu-ray. Jednak na razie jest on jedną z największych porażek polskiej nauki. Jak wskazał w rozmowie z INNPoland Piotr Koral, koordynator Akademii Komercjalizacji, Polska należy do grona 4 państw, które dysponują pełną technologiąbudowy niebieskiego lasera. Dodatkowo dyktowaliśmy rozwój tej technologii. Ale pomimo to wciąż nie potrafimy znaleźć sposobów na szeroką i skuteczną komercjalizację tego wynalazku.

Dlatego przedstawiciele Top-Gan coraz usilniej dążą do zmiany takiego stanu rzeczy. W tym celu m. in. wiceprezes firmy prof. Michał Leszczyński w ramach projektu Grant V4 Japan koordynuje prace badawcze we współpracy m. in. z ubiegłorocznym laureatem Nagrody Nobla prof. Hiroshi Amano, których głównym założeniem jest opracowanie diod laserowych. Mają znaleźć zastosowanie w optoelektronice oraz fotowoltaice.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 61472
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32897
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31571
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63982
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65390
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23592
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29309
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28833
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23980
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26533
32
komentarze: 76 | wyświetlenia: 12743
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska