Login lub e-mail Hasło   

Niebieski laser z Polski

Pamiętacie rewolucyjny niebieski laser z Polski? Naukowcy w końcu stwierdzili, że mogą na nim zarobić. Szukają inwestora Polscy naukowcy chcą wreszcie skomercj...
Wyświetlenia: 635 Zamieszczono 30/01/2016

Pamiętacie rewolucyjny niebieski laser z Polski? Naukowcy w końcu stwierdzili, że mogą na nim zarobić. Szukają inwestora

Polscy naukowcy chcą wreszcie skomercjalizować niebieski laser. Szukają inwestora. Czy pomoże im Grupa Azoty?
Polscy naukowcy chcą wreszcie skomercjalizować niebieski laser. Szukają inwestora. Czy pomoże im Grupa Azoty? Fot. Andrew "FastLizard4" Adams/http://skroc.pl/60afe/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/5e7f9
Niebieski laser od dawna określany jest mianem ogólnoświatowej nadziei na sukces zarówno polskiej nauki, jak i biznesu. Jednak dotychczas obu stronom jakoś ze sobą nie po drodze. Dlatego, że wynalazku do tej pory nie udało się skomercjalizować. Chce to zmienić firma Top-Gan. Poszukuje inwestora, dzięki któremu uda się to wreszcie zmienić – donosi „Puls Innowacji”.
 

Grupa Azoty nie wyklucza inwestycji
Na razie firma Top-Gan, która wynalazła niebieski laser, nie chce zdradzić nazwy inwestora. Krzysztof Węgrzyn, członek rady nadzorczej spółki stwierdził w rozmowie z serwisem, że ujawni go dopiero po dojściu z nim do porozumienia, czyli najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jednak jak wynika z informacji „Pulsu Innowacji”, jednym z potencjalnych inwestorów może być Grupa Azoty – jeden z największych koncernów chemicznych w Polsce. Spółka nie wyklucza inwestycji w przetwórstwo azotku galu. Dlatego być może firma zainwestuje również w Ammono – producenta kryształów wytwarzanych z tego materiału.

Nauka i biznes się nie dogadały
Niebieski laser jest już wykorzystywany m. in. na rynku Blu-ray. Jednak na razie jest on jedną z największych porażek polskiej nauki. Jak wskazał w rozmowie z INNPoland Piotr Koral, koordynator Akademii Komercjalizacji, Polska należy do grona 4 państw, które dysponują pełną technologiąbudowy niebieskiego lasera. Dodatkowo dyktowaliśmy rozwój tej technologii. Ale pomimo to wciąż nie potrafimy znaleźć sposobów na szeroką i skuteczną komercjalizację tego wynalazku.

Dlatego przedstawiciele Top-Gan coraz usilniej dążą do zmiany takiego stanu rzeczy. W tym celu m. in. wiceprezes firmy prof. Michał Leszczyński w ramach projektu Grant V4 Japan koordynuje prace badawcze we współpracy m. in. z ubiegłorocznym laureatem Nagrody Nobla prof. Hiroshi Amano, których głównym założeniem jest opracowanie diod laserowych. Mają znaleźć zastosowanie w optoelektronice oraz fotowoltaice.

Podobne artykuły


10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1918
108
komentarze: 32 | wyświetlenia: 55751
53
komentarze: 55 | wyświetlenia: 30249
53
komentarze: 68 | wyświetlenia: 29238
49
komentarze: 27 | wyświetlenia: 60737
48
komentarze: 18 | wyświetlenia: 62664
38
komentarze: 51 | wyświetlenia: 20826
36
komentarze: 29 | wyświetlenia: 26167
35
komentarze: 9 | wyświetlenia: 26131
34
komentarze: 36 | wyświetlenia: 19433
33
komentarze: 22 | wyświetlenia: 24998
33
komentarze: 76 | wyświetlenia: 11012
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2017 grupa EIOBA. Wrocław, Polska