Login lub e-mail Hasło   

Skup się

Krótki traktat o wciąż szybciej biegnącym czasie.
Wyświetlenia: 1.337 Zamieszczono 01/02/2016

Rozwój cywilizacyjny niesie za sobą wiele rozwiązań. Jedną z nich jest możliwość wykorzystania maszyn w celu usprawnienia naszych obowiązków. Jednak pomimo, że dzięki tym właśnie maszynom jesteśmy wykonywać swoją prace znacznie szybciej, nie czujemy, że czasu mamy znacznie więcej do dyspozycji. Z perspektywy człowieka, każdy z nas ma świadomość upływającego czasu. Z każdym dniem, w miarę jak upływają kolejne lata, czas biegnie coraz szybciej i zanim sobie uświadomimy, mija kolejny rok. Staramy się wszystko nadgonić, wykorzystując każdą chwile, robiąc coraz więcej rzeczy. Jednak czas wcale nie spowalnia, wręcz przeciwnie, z każdą chwilą przyspiesza. Szukając różnych rozwiązań na zatrzymanie chwili, jedno zdarzenie, może całkowicie zmienić patrzenie na ten temat. 
 
Wyobraźmy sobie zwykły dzień w tygodniu, przeciętnego obywatela. Jak zwykle wstał zbyt późno i aby na zdążyć na czas do o pracy, wszystko musiał robić w dużym pośpiechu. W tym momencie odzywa się jego buntownicza natura. Niezależnie od konsekwencji, postanowił przestać się spieszyć, a nawet wręcz przeciwnie, zacząć wszystko robić bardzo powoli. Zaczął od zaparzenia herbaty. Powąchał liście, nie pamiętając już, kiedy ostatnio to robił. Powoli nie spiesząc się, przygotował esencje, wpatrując się w gotującą wodę. Delektował się każda sekundą, starając się czuć ją każdym zmysłem. Siadł przy oknie, nie myśląc o niczym, tylko skupił się na tej właśnie chwili. Na pysznej herbacie, na aromatycznym smaku i wydobywającej się z niej pary. Przestał myśleć o pracy i czekających mnie obowiązkach, nie analizował planu dnia, tylko doświadczał moment w którym żyje. Miał wrażenie, że minęło kilkanaście minut, dlatego dużym zaskoczeniem dla niego było, gdy okazało się, że czas spędzony na przygotowane herbaty, był tylko nieznacznie większy niż w dniach kiedy robił ją w pośpiechu. 
 
Przeżycie takiej chwili, może dać dużo do myślenia. Uświadamiamy sobie, że prawdziwe jest powiedzenie, że żyjemy przeszłością i przyszłością, a w rzeczywistości w ogóle nie żyjmy. W wielu przypadkach, cały czas organizujemy plan dnia, analizujemy sytuacje i szukamy najlepszego rozwiązania, a nie mamy czasu na życie w tej chwili. Błąd popełniamy starając się żyć coraz szybciej, bo aby zatrzymać czas, trzeba żyć coraz wolnej, dostrzegając każdą sekundę naszego życia. Skupienie się tylko na obecnej chwili, na pewno nie jest łatwą umiejętnością, ponieważ społeczeństwo już od dziecka wymaga od nas dobrej organizacji czasu, przewidywania i strategii życia. Staramy się sprostać tym wymaganiom i dlatego nawet w chwili relaksu zastanawiamy się co będziemy robić za godzinę, jutro, za tydzień. Skupienie się na obecnej chwili spowoduje, ze będziemy znacznie więcej czuć, zyskamy wewnętrzną harmonię oraz co najważniejsze - nasz niemiłosiernie upływający czas.

Podobne artykuły


13
komentarze: 49 | wyświetlenia: 1543
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1295
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 3207
11
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2703
10
komentarze: 93 | wyświetlenia: 514
10
komentarze: 81 | wyświetlenia: 2533
10
komentarze: 123 | wyświetlenia: 1067
10
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3519
10
komentarze: 156 | wyświetlenia: 859
10
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1041
10
komentarze: 38 | wyświetlenia: 2109
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2111
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Kiedyś też tak myślałem. Ale trzeba trzymać się tego co było, tego co jest (tu smakować tę herbatę, czy jest dobra, czy zła) i trzeba myśleć o przyszłości. Nie ma wyjścia. Trzeba się uczyć, czyli kontynuować to czego się nauczyliśmy, i trzeba dążyć do przyszłości, czyli wiedzieć co jest ważne i jacy powinniśmy być my kiedyś, by to osiągnąć. Nie ma co rozpamiętywać przeszłości i przyszłości, ale to też może być siłą napędową do życia, czy do depresji.

  nse,  02/02/2016

@Janusz Nitkiewicz: Obawiam się że trudniej będzie się oduczyć złych nawyków rządzących naszym życiem, będzie potrzebny resecik :) ... i nauczenie się zdrowych nawyków od początku, tylko jak to przeprowadzić ?? Mamy Biblie i Historie z przykładami dobrego i złego, teraz trzeba odsiać jedno od drugiego i kształcić nawyki tak by nie było tego drugiego ;)

@Mariusz Kajstura:
Kiedyś ludzie to umieli. I było to naturalne. Czerpanie z przeszłości z teraźniejszości i przygotowywanie się do przyszłości.
Indianin czuł dumę z przodków i ze swoich osiągnięć, przecież kiedyś upolował sarnę, to wie, że może próbować upolować wilka. I czuje z tego siłę.
Dziewczyna była dumna z wyglądu, haftowała, by mieć ładniejsze ciuchy, myśląc o przyszł ...  wyświetl więcej

  Trebor,  02/02/2016

a mnie się wydaje, że to kwestia tak naprawdę wieku i percepcji.
Mrówka, jako stworzenie małe, żyjące znacznie krócej niż człowiek zupełnie inaczej postrzega odległość i czas.
Dla niej przejście 10 kilometrów może oznaczać wędrówkę całe jej życie. A czym jest 10 km dla człowieka?
Człowiek młody - mniejszy też inaczej postrzega siebie wśród przedmiotów i ludzi dorosłych.
...  wyświetl więcej

  nse,  02/02/2016

@Trebor: Poganiani chciwością i propagandą, oduczyliśmy się smakowania chwilą, a jej smak próbujemy zastępować cheeseburger :(

  Trebor,  02/02/2016

@Mariusz Kajstura: moje zdanie jest jak wyżej. To nie ma znaczenia czy delektujemy się chwilą czy nie. Nasza percepcja się nie zmieni z tego powodu.

  nse,  02/02/2016

@Trebor: Nie używane mięśnie zanikają , a jeśli nie potrafimy smakować chwili zatracamy swoje zmysły w imię produkowania coraz lepszych czujników niezbędnych do sterowania autonomicznymi robotami które nas coraz bardziej wyręczają w przygotowywaniu choćby tego cheeseburgera. Nie wiem czy zauważyłeś że coraz mniej czasu się poświęca przygotowywaniu posiłku pod względem dosmakowania potraw , a coraz ...  wyświetl więcej

  Trebor,  02/02/2016

@Mariusz Kajstura: zauważyłem. Ale na szczęście ani jeden ani drugi przykład mnie osobiście nie dotknął - mam szczęście być szczęściarzem w tej materii :-))))

W każdym bądź razie przygotowanie posiłku od podstaw wymaga więcej czasu a ocena tego czasu - czy to dużo czy mało, dalej zależy od percepcji.

Raz jeszcze podam przykład dziecka - poczekać na coś dosłownie 5 minut to był nie lada wyczyn. A dla dorosłego ile to jest te 5 minut czekania?

  nse,  02/02/2016

@Trebor: Tylko przygotowując sobie samemu posiłki nabywa się wprawy i zręczności, z biegiem czasu przygotowanie posiłku zajmuje coraz mniej czasu i przynosi pożytek, a zabijanie czasu z nudów przy kompie czemu służy ??

  Trebor,  02/02/2016

@Mariusz Kajstura:
"z biegiem czasu przygotowanie posiłku zajmuje coraz mniej czasu" - bez przesady - taka sama ilość ziemniaków czy ryżu zawsze będzie się gotować ściśle określony - zawsze podobny- czas więc możemy skrócić ten czas tylko minimalnie wedle naszych zdolności manualnych i organizacyjnych ale nic poza tym :-)

Ocena czasu nadal pozostaje w naszej subiektywnej percepcji :-)

  nse,  02/02/2016

@Trebor: Nie chodzi o ocenę czasu, ale sens jego konsumowania ;)

  Trebor,  02/02/2016

@Mariusz Kajstura: właśnie o ocenę chodzi bo temat dotyczy szybko uciekającego czasu i jak go zaoszczędzić :-))))

  nse,  02/02/2016

@Trebor: Goniąc jeszcze bardziej ;P

  lewi,  02/02/2016

Wszystkiego nie przeczytamy, wszystkiego nie obejrzymy,wszystkiego nie zapamiętamy. Pozostaje skupić się na tym, co pożyteczne, wartościowe , podnosi nasze życie na wyższy poziom. Najlepszym wyjściem byłoby ustalenie i znalezienie odpowiedzi, jaki sens ma życie? Wtedy kierunek byłby określony, czas,energię i środki moglibyśmy właściwie wykorzystać

  nse,  02/02/2016

@lewi: Jak to jaki, przecież to liczba zer na kącie wyznacza wartość życia ;))))

  seta1212,  03/02/2016

Ciekawe postawiony temat i pomysł rozwojowy na dalsze rozważania...myślę, że Eioba Cię polubi-))

  biska22  (www),  11/02/2016

Tak jest skupienie to połowa sukcesu :)

Polecam poczytać teksty związane z japońską drogą herbaty - to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat uważności w życiu codziennym.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska