JustPaste.it

Czym można zastąpić mięso w diecie – top 5 produktów

Mnóstwo osób uważa, że rezygnacja z mięsa jest złą decyzją, ponieważ bardzo trudno jest dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka.

Mnóstwo osób uważa, że rezygnacja z mięsa jest złą decyzją, ponieważ bardzo trudno jest dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka.

 

Oto obalenie tego mitu. W tym artykule przeczytasz o 5 produktach, którymi możesz z łatwością zastąpić mięso.

1200px-fabaceae__seeds_20100315_04_small.jpg

1. Soczewica czerwona, zielona, czarna

Soczewica to roślina z gatunku strączkowych. Była podstawą żywienia już w czasach starożytnych zarówno w Egipcie, jak i w Rzymie. Jest bardzo bogata w białko. Posiada go aż 30 %! Dodatkowo jest bardzo zdrowa i niskokaloryczna. Zawartość tłuszczu to jedynie 1-2 %. Szybko się gotuje, pasuje do wielu potraw – można ją zestawiać z sosami, zupami, oraz formować w placuszki lub kotlety. Zawiera potas, magnez, fosfor, oraz wapń i dużo błonnika – dzięki temu reguluje pracę układu trawiennego.

2. Soja

Soja również jest rośliną strączkową. Zawiera nie tylko białko, ale i aminokwasy, które działają przeciwnowotworowo. Z soi wytwarzany jest powszechnie znany sos, a także tofu, czyli sojowy roślinny twarożek stosowany w sztukach kulinarnych zwłaszcza w krajach azjatyckich. Z soi uzyskuje się także mleko roślinne, które można stosować do wypieków, do kawy, lub też zagęszczania zup.

3. Fasola czarna, czerwona, biała

Fasola to bardzo popularna roślina posiadająca aż 22 % białka. Ma go więcej niż samo mięso, dzięki czemu można nią spokojnie zastępować kotlety schabowe i inne rarytasy mięsne. Dodatkowo warto wspomnieć, że obniża ona kwaśne Ph organizmu. Duża zawartość błonnika sprawia, że fasola fantastycznie oczyszcza organizm z toksyn wspomagając metabolizm oraz układ krwionośny.

4. Sezam

Sezam to niezwykle bogate źródło białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z sezamu wytwarza się także olej, który ma właściwości prozdrowotne. Ziarna sezamu zawierają aminokwasy, wapń, fosfor, potas i magnez. Pasta sezamowa jest składnikiem wielu dań kuchni arabskiej i indyjskiej.

5. Migdały

Są nie tylko doskonałym źródłem białka, ale również posiadają wiele substancji odżywczych, które wspomagają pracę układu nerwowego i odpornościowego. Mają przede wszystkim w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E oraz magnez, miedź i wapń.