JustPaste.it

Jak zorganizować przeprowadzkę bez zbędnego stresu?

Konieczność przeniesienia się z jednego mieszkania do innego może powodować u domowników zwiększony poziom stresu. Jak zorganizować przeprowadzkę, aby odbyła się ona spokojnie?

Konieczność przeniesienia się z jednego mieszkania do innego może powodować u domowników zwiększony poziom stresu. Jak zorganizować przeprowadzkę, aby odbyła się ona spokojnie?

 

Stres związany z przeprowadzką pojawia się wtedy, gdy czasu pozostałego do przeprowadzki jest niewiele, a spraw do zrealizowania bardzo dużo. Warto znacznie wcześniej przystąpić do zorganizowania przeprowadzki i pakowania niezbędnych dla nas rzeczy, aby uniknąć nerwów w dniu przenosin do innego lokalu mieszkalnego. Jak tego dokonać? Przeczytaj porady przygotowane przez firmę Transpec Przeprowadzki.

Stres nieodłącznym elementem przeprowadzki

Właściwie stresu związanego z przeprowadzką tak do końca nie można uniknąć. Związany jest on z obawami o to, czy etap przeniesienia się z jednego domu do drugiego przebiegnie zgodnie z planem, czy podejmowana decyzja jest właściwa i czy na pewno wzięliśmy ze swojego starego lokum wszystko, czego będziemy potrzebować w nowym. Stresu całkowicie nie zlikwidujemy, ale można skutecznie go zminimalizować. Potrzeba przy tym strategicznego zaplanowania poszczególnych etapów przeprowadzki:

  • planu pisemnego wraz z harmonogramem,
  • selekcji rzeczy osobistych,
  • pakowania rzeczy ze starego mieszkania,
  • opisywania kartonów z rzeczami,
  • zabezpieczania przedmiotów mogących się potłuc lub zniszczyć,
  • zapewnienia odpowiedniego transportu,
  • przetransportowana wszystkich rzeczy do nowego mieszkania,
  • rozpakowania pudeł po zakończeniu przeprowadzki.

Plan przeprowadzki można przygotować na zwykłej kartce papieru, ale najlepiej nanieść go na kalendarz, wyznaczając sobie graniczne terminy poszczególnych etapów. Dzięki temu będziemy zmobilizowani do działania i w efekcie przeprowadzka będzie realizowana w harmonijny sposób.

Minimalizowanie przedmiotów przeznaczonych do przeprowadzki

Latami gromadzimy w swoich domach i mieszkaniach, całą masę przedmiotów różnego pochodzenia i typu. W momencie, kiedy chcemy przenieść się do innego mieszkania, mamy najlepszą okazję do usunięcia niepotrzebnych nikomu rzeczy. Jeśli posiadamy ubrania, w których nie chodzimy od lat, nie ma sensu pakować ich do walizek i przenosić w nowe miejsce. Mało prawdopodobne jest, że jeszcze kiedyś będziemy chcieli je założyć.

Należy również zastanowić się nad zasadnością przewożenia w trakcie przeprowadzki zniszczonych, uszkodzonych mebli i sprzętów. Musimy zadać sobie pytanie, czy potrzebujemy starych zegarów, książek, czasopism, czy stosu napoczętych kosmetyków. Przeprowadzka to świetny moment, aby zrobić w swoim domu gruntowne porządki i uwolnić się raz na zawsze od zbędnych przedmiotów. Im będzie ich mniej, tym łatwiej przyjdzie nam zrealizować przeprowadzkę. Pakowanie zajmie mniej czasu i będziemy potrzebować niewielką liczbę kartonów, aby umieścić w nich rzeczy po dokonanej selekcji.

Kluczowy etap - pakowanie

Kiedy już wyrzuciliśmy lub oddaliśmy rzeczy, które nie są nam potrzebne w nowym mieszkaniu, możemy przystąpić do pakowania tego, co chcemy w nim mieć. Ergonomiczne pakowanie polega na wykorzystaniu do tego celu wszystkiego, co mamy pod ręką. Oczywiście, możemy kupić kartony do przeprowadzki wraz z taśmą klejącą, papierem pakownym oraz folią bąbelkową i w nie zapakować swoje rzeczy. Niemniej, nie trzeba tracić na ten cel pieniędzy, zwłaszcza, że po przeprowadzce będzie trzeba je wyrzucić do kosza.

Do pakowania przydadzą nam się walizki i torby podróżne, w których śmiało można umieścić wszystkie ubrania i tekstylia. Będzie z tym dużo łatwiej, jeśli posiadamy opakowania próżniowe. Kołdry, firanki czy poduszki umieszczone w torbach próżniowych zajmą znacznie mniej miejsca. Do pakowania przedmiotów łatwo tłukących się, a więc kubków ceramicznych, talerzy, szklanek, serwisu kawowego i obiadowego, wazonów itp. można wykorzystać swoje ubrania i bieliznę. Można owinąć je w ręczniki czy ściereczki, albo w gazety. Jeśli zabraknie nam toreb podróżnych i walizek, nie musimy od razu kupować specjalnych kartonów do przeprowadzek. Markety i sklepy codziennie wyrzucają całą masę niepotrzebnych opakowań. Wystarczy o nie poprosić, dzięki czemu nie będzie potrzeby wydawania na ten cel pieniędzy. Każdy karton powinniśmy opisać, choćby kolorową karteczką lub mazakiem, aby wiedzieć, co się w nim znajduje. Dzięki temu unikniemy bałaganu przy rozpakowywaniu rzeczy po zakończonej przeprowadzce.

Uwaga!

Pamiętajmy o dokładnym zaklejeniu dna kartonu, którego używamy do przenoszenia naszych rzeczy podczas przeprowadzki, zwłaszcza ciężkich. Unikniemy w ten sposób rozerwania się kartonu i zniszczenia znajdujących się w nim przedmiotów.