Login lub e-mail Hasło   

Niedotykalni

Nie było wolno im chodzić środkiem ulicy, nie wolno im było chodzić boso, dotykać poręczy, uprawiać ziemi, pracować w większości zawodów. Jednym z nielicznych dostępnych...
Wyświetlenia: 2.319 Zamieszczono 03/02/2016

Nie było wolno im chodzić środkiem ulicy, nie wolno im było chodzić boso, dotykać poręczy, uprawiać ziemi, pracować w większości zawodów. Jednym z nielicznych dostępnych dla nich zawodów było ciesielstwo i stolarstwo, produkowali beczki i trumny, zbudowali wiele drewnianych kościółków. Nie wolno im było wchodzić do kościołów głównym wejściem, kościoły, do których ich wpuszczano miały drugie wejście przeznaczone tylko dla nich.

Do dzisiaj na terenach, na których żyli ci prześladowani ludzie – Cagoci – czyli w Pirenejach w Kraju Basków, w północno – zachodniej Francji i północno wschodniej Hiszpanii stoi jeszcze kilkadziesiąt kościołów i kościółków z osobnymi wejściami dla Cagotów, chociaż ich samych już właściwie nie ma. Te specjalne wejścia są o wiele niższe niż normalne, zbudowano je takie, żeby zmusić Cagotów do schylania się podczas wchodzenia, dodatkowo upokorzyć. Wejścia były też oznaczone symbolem mającym przedstawiać gęsią łapkę, taki symbol musiał nosić na odzieży każdy Cagot.

Kapłan udzielał im komunii posługując się drewnianą łyżką na długim trzonku. W kościołach zachowały się również podwójne chrzcielnice, Cagotom nie wolno było dotykać chrzcielnic dla normalnych ludzi, żeby ich nie skalać, za wszelkie odstępstwa od zasad lub nie przestrzeganie zakazów surowo ich karano.

Cagoci musieli mieszkać w specjalnych gettach, często oddzielonych od reszty miejscowości rzeką, musieli też chować swoich zmarłych na osobnych cmentarzach.

Prześladowania Cagotów jako podludzi ciągnęły się prawdopodobnie od XII do końca XIX wieku, bo chociaż oficjalnie tą segregację zniesiono w końcówce XVIII wieku, mentalność tamtejszych mieszkańców niewiele się zmieniła.

Przez stulecia prześladowań przylgnęło do Cagotw wiele stereotypów, posądzano ich o upośledzenie umysłowe i deformacje fizyczne, o roznoszenie trądu itp.

Pochodzenie i historia Cagotów są mało znane, oni sami przez setki lat prześladowań chyba uwierzyli, że są kimś gorszym i nie zależało im na rozgłosie. Z kolei ci, którzy ich prześladowali i upokarzali, być może  zdawali sobie sprawę, że ich postępowanie nie jest tak do końca uzasadnione i też wstydzili się o tym mówić.

W każdym razie dzisiaj ciężko spotkać Cagota lub kogoś kto się do bycia Cagotem przyznaje  zapewne wielu ich wymarło, wielu zginęło w hitlerowskich obozach zagłady, a jakaś część rozproszyła się po świecie, bo przecież od połowy XIX wieku ludzie stali się bardziej mobilni i częściej niż poprzednio zaczęli podróżować w pogoni za pracą, szczęściem i lepszym jutrem.

W pirenejskich wioskach i miasteczkach pozostały po nich kościoły z podwójnymi wejściami i chrzcielnicami i cmentarze, a gdzie niegdzie opuszczone getta.  

Podobne artykuły


17
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2182
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 890
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 886
12
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1552
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1323
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 972
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 469
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 1014
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 722
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 730
10
komentarze: 107 | wyświetlenia: 1034
9
komentarze: 6 | wyświetlenia: 483
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 670
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 551
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 604
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  barkarz  (www),  05/02/2016

W polskiej wikkjipedii nic na ten temat nie ma.

To ciekawe. Jakieś źródła, choćby obcojęzyczne?

  barkarz  (www),  10/02/2016

@Andrzej Siciński: W polskim internecie nic nie znalazłem a na zagranicznych serwerach jest zaskakująco mało na ten temat.
Ale dzięki translatorowi pewne ciekawostki znalazłem więc daję linki:

https://translate.google.pl/tr(...)=search

...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska