Login lub e-mail Hasło   

Na co zwraca uwagę rekruter, który czyta Twoje CV?

Wiele osób pisze CV, nie zastanawiając się nad tym, co w nim właściwie jest najważniejsze. A przecież jest co najmniej kilka różnych wzorów tego dokumentu!
Wyświetlenia: 454 Zamieszczono 08/02/2016
Kolejność

Kolejność punktów w kolejnych częściach CV nie jest obojętna. Podstawowy wariant obejmuje ułożenie na przykład kolejnych miejsc pracy czy nauki w porządku chronologicznym (na najnowszym u szczytu listy). To dobry uniwersalny wzór, ale jeśli jesteś specjalistą, który nie zawsze pracował w swojej branży, albo z jakiegoś powodu chcesz zaakcentować pewne pozycje, możesz zmienić kolejność i uszeregować wpisy od najbardziej, do najmniej istotnego. Fakt – zabieg ten stosuje się rzadko, ponieważ wprowadza to trochę chaosu, ale niektórzy pracodawcy właśnie taki sposób tworzenia CV uznają za najkorzystniejszy i rekruterzy wolą czytać CV ułożone według znaczenia, ponieważ daje ono lepszy wgląd w umiejętności kandydata.

Ilość danych

To ważna sprawa, która pozwala rekruterowi skrócić rekrutację, od razu wskazując najlepszych kandydatów. Najkrótszy model CV przewiduje, że przy każdym stanowisku podaje się jedynie firmę i okres zatrudnienia. Dziś jednak stanowiska nie są nazywane w sposób opisowy, więc dobrym zwyczajem staje się – przynajmniej w rekrutacjach specjalistycznych – opisanie skrótowo zakresu obowiązków wykonywanych w konkretnych firmach. To także, podobnie jak zmiana kolejności wpisów, ułatwia orientację w aktualności wiedzy i umiejętności kandydata.

Aspekt techniczny

W Polsce nadal często jest zaniedbywany – każdy rekruter potrafi opowiedzieć setki „wpadek” znalezionych w CV. Począwszy od pozostawionej stopki „wygenerowano w darmowym kreatorze CV”, skończywszy na maksymalnym zmniejszeniu marginesów tylko po to, żeby CV zmieściło się na jednej stronie. Szczególnie wyczuleni na podobne błędy są Brytyjczycy i Niemczy. Zwłaszcza brytyjscy rekruterzy oceniają mają dar oceniania osobowości kandydata po sposobie przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Również rażą ich błędy językowe – teoretycznie CV jest dokumentem językowo uproszczonym do tego stopnia, że nie trzeba szczególnych zdolności, aby je napisać poprawnie, ale warto pamiętać, że jest to dokument formalny i w ten sposób powinien wyglądać, a z tym są już często spore problemy.

Estetyka

CV jest ważniejsze od dowodu osobistego (którego przecież w Wielkiej Brytanii się nie używa). Nie może być pogniecione, powinno być wydrukowane na dobrym papierze (choć tutaj lista wyjątków jest długa – dekoracyjny w agencjach kreatywnych, ekologiczny do firm akcentujących stosowanie zielonych technologii itd.). Ogólnie rzecz biorąc liczy się także forma, a nie tylko treść.

Podsumowanie

Spełnienie wymogów formalnych jest jeszcze względnie proste, ale zastosowanie wszystkich możliwości zgodnego ze sztuką poprawienia prezencji CV już nie. A warto wspomnieć, że zamiana kolejności punktów czy dopisanie szczegółów zatrudnienia to tylko niektóre sposoby na zwiększenie zainteresowania rekrutera kandydaturą.


Angielskie CV zamówisz na uszyte-cv.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Podobne artykuły


11
komentarze: 22 | wyświetlenia: 809
10
komentarze: 11 | wyświetlenia: 682
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 1060
9
komentarze: 44 | wyświetlenia: 959
9
komentarze: 13 | wyświetlenia: 644
9
komentarze: 27 | wyświetlenia: 408
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 594
9
komentarze: 56 | wyświetlenia: 574
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1274
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 814
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 903
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 525
8
komentarze: 25 | wyświetlenia: 577
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 442
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 514
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska