Login lub e-mail Hasło   

Nasi mistrzowie

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://thedaybeforeyoudie.blogspot.com/
O tym jak jesteśmy ograniczani przez naszych mistrzów
Wyświetlenia: 466 Zamieszczono 09/02/2016

Jesteśmy ograniczeni przez naszych mistrzów. Taka myśl nasuwa się, patrząc na rozwój naszego społeczeństwa. Każdy z nas ma osoby w swoim życiu, które są dla niego wzorem lub mentorem. Te osoby reprezentują cele i wartości do jakich staramy się dążyć. Jeśli wykażemy się uporem i wystarczającymi zdolnościami, jesteśmy w stanie dorównać im, a nawet zrobić kolejny krok do przodu, tym samym prześcigając naszych mistrzów. Jednak co dzieje się dalej? Jeśli nie znajdziemy kolejnego wzoru, który wskazałby nam ścieżkę do dalszego rozwoju, zatrzymujemy się lub drastycznie spowalniamy. Gdyby nie nasi mistrzowie, na których się wzorujemy, nie stworzylibyśmy tej sztucznej granicy. Przez nich wpadamy w ramy świadomości, to co jest możliwe do wykonania, a co nie jest realne. Przyjmujemy ich punkt widzenia, styl myślenia oraz bariery. Problemy, z którymi się borykają, aby wyjść na kolejny poziom umiejętności, staja się naszymi problemami. Bardzo trudno jest nam się zdystansować i spojrzeć na to wszystko z zupełnie innej strony. Z tego powodu, rozwój ludzkości następuje zawsze stopniowo, krok po kroku, a nigdy lawinowo.

Dobry przykładem jest okres liceum i studiów. Przez kilka lat w liceum uczymy się podstaw matematyki, gdzie w rzeczywistości nie ma aż tyle materiału, jednak nawet najzdolniejsi uczniowie dostosowują swoje tempo nauczania do reszty grupy. Teraz przenosimy uczniów na studia, gdzie ilość materiału oraz szybkość nauczania jest kilkakrotnie większe. Cały materiał z liceum można dosłownie przerobić w pół wykładu. Co się wtedy dzieje? Wszyscy dostosowują się do nowych warunków. Poprzedni mistrzowie nas ograniczali, nakładając schematy myślenia.

Wyobraźmy sobie, gdyby podzielić ludzkość na dwie części. Każda z nich nie miałaby kontaktu z tą drugą połówką. Nie ulega wątpliwości, że po upływie pewnego czasu, jedna ze społeczności rozwinie się znacznie szybciej, niż ta druga. Gdyby podzielić na kolejne części, na pewno znajdzie się jedna, ze społeczności, która osiągnie wyższy poziom niż pozostałe. 

Bardzo podobnie jest z nami. Wybitne jednostki dostosowują swój poziom rozwoju do ogółu. Gdyby jednak naszym celem do prześcignięcia, byłoby nasze "ja" z dnia poprzedniego? Rywalem będzie wtedy "osoba", która jest tak samo zdolna jak "ja". Nie patrząc na innych, jeśli jesteśmy wystarczająco zdolni, sami jesteśmy w stanie narzucić sobie tempo rozwoju, inny punkt widzenia, a może się okazać, że będzie ono szybsze i bardziej rozwojowe, niż gdybyśmy kroczyli krok w krok za naszymi mistrzami.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1440
17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1622
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1052
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 997
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 882
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 914
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 964
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 801
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 594
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 935
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 793
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 806
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Trebor,  09/02/2016

dobry mistrz nie będzie nauczał jak co z daną rzeczą czy wiedzą zrobić, ale jak ją wykorzystywać w całym naszym życiu. Taka postawa nauczania pozwoli nam rozwijać się nawet po tym, jak przerośniemy samego mistrza.
Na zasadzie "daj głodnemu rybę to ją zje i znów będzie głodny. Daj głodnemu wędkę, to sam zacznie łowić"

Uczeń jest tym głodnym, który zawsze nim pozostanie gdy nie otrzyma od swojego mistrza wędki.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska