Login lub e-mail Hasło   

Tak żyje najbogatszy człowiek świata.

Tak żyje najbogatszy człowiek świata. Poznajcie sekrety rezydencji Billa Gatesa Bill Gates jest obecnie najzamożniejszym człowiekiem na świecie (z wyłączeniem m...
Wyświetlenia: 541 Zamieszczono 10/02/2016

Tak żyje najbogatszy człowiek świata. Poznajcie sekrety rezydencji Billa Gatesa

Bill Gates jest obecnie najzamożniejszym człowiekiem na świecie (z wyłączeniem monarchów). Należąca do niego rezydencja również odzwierciedla jego status majątkowy
Bill Gates jest obecnie najzamożniejszym człowiekiem na świecie (z wyłączeniem monarchów). Należąca do niego rezydencja również odzwierciedla jego status majątkowy
Z majątkiem wartym ok. 80 mld dolarów Bill Gates jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Imponująca jest nie tylko suma pieniędzy na koncie założyciela Microsoft, ale również okazała rezydencja, która jest jego domem. Mowa o Xanadu 2.0, wybudowanej w mieście Medina (stan Waszyngton) posiadłości nazwanej na cześć domostwa Charlesa Fostera Kane'a, bohatera filmu „Obywatel Kane”
 

"Business Insider" postanowił zebrać jak najwięcej informacji o tym, w jakich warunkach mieszka jeden z najbardziej rozpoznawalnych ludzi na świecie. Jak się okazuje, wybudowana w przeciągu 7 lat za kwotę 63 mln dolarów posiadłość jest ogromna (zajmuje ponad 6 hektarów) i naszpikowana nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Dom Gatesa został zaprojektowany w wyniku współpracy dwóch biur architektonicznych Bohlin Cywinski Jackson Architects i Cutler-Anderson Architects. Przy jego budowie pracowało 300 robotników, w tym 100 elektryków.

W wyposażeniu domostwa znajduje się system klimatyzacyjny, który sparowany z plakietkami noszonymi przez gości dostosowuje w zależności od ich preferencji temperaturę i oświetlenie w pomieszczeniach. Z kolei umieszczone za tapetami głośniki odtwarzają muzykę, która podąża za gościem, gdy ten przechodzi z jednego pokoju do drugiego. Na ścianach korytarzy zawieszone są ekrany dotykowe, które pozwalają na wyświetlanie obrazów lub zdjęć zapisanych w pamięci tych urządzeń.
Luksusowy dom Billa Gatesa został nazwany na część rezydencji głównego bohatera filmu "Obywatel Kane"
Luksusowy dom Billa Gatesa został nazwany na część rezydencji głównego bohatera filmu "Obywatel Kane"Fot. Arnaud 25 / Wikimedia Commons
W oddzielnym budynku ulokowany jest osiemnastometrowy basen z podwodnym systemem muzycznym. Goście mogą przepłynąć nim pod szklaną ścianą do miejsca na zewnątrz rezydencji w okolicach tarasu. Mają też dostęp do szatni z 4 prysznicami i 2 wannami.

Częścią rezydencji jest siłownia o powierzchni 230 m2, wyposażona w saunę, łaźnie parową i dwie szatnie (oddzielną dla mężczyzn i kobiet). Osobne pomieszczenie wydzielono wyłącznie dla... gigantycznej trampoliny.

Na potrzeby przyjęć okolicznościowych zagospodarowano jadalnię o powierzchni 215 m2, która może pomieścić 150 (w przypadku uroczystego obiadu) lub 200 gości (podczas koktajl party). W jednej ze ścian tego pomieszczenia wstawiono szeroki na 2 m kominek z obudową wykonaną z wapienia. Osoby przebywające w tym miejscu mogą oglądać materiały filmowe wyświetlane na ekranie o szerokości prawie 7 metrów. Dania serwowane podczas tych wydarzeń są przygotowywane aż w 6 kuchniach.

Kto będzie musiał pójść za potrzebą, nie powinien się martwić o dostępność toalety w domu Gatesa. Rezydencja zawiera aż 24 łazienki, wśród nich 10 stanowią pomieszczenia z kompletnym wyposażeniem (prysznic, wanna, muszla klozetowa i umywalka).

Interesującą częścią domostwa jest ogromna prywatna biblioteka Gatesa w kształcie kopuły, zajmująca powierzchnię 195 m2. Na jej suficie umieszczono jeden z cytatów z książki „Wielki Gatsby”. W jej skład wchodzą dwie ukryte biblioteczki. W tym pomieszczeniu właściciel domu przechowuje pochodzący z XVI wieku manuskrypt Leonarda da Vinci, który został zakupiony na aukcji w 1994 roku za kwotę prawie 31 mln dolarów.
Kompilacja zdjęć domu Billa Gatesa. Fotografie wnętrza nie są powszechnie dostępne z uwagi na prywatność, jaką ceni sobie twórca Microsoftu
Kompilacja zdjęć domu Billa Gatesa. Fotografie wnętrza nie są powszechnie dostępne z uwagi na prywatność, jaką ceni sobie twórca MicrosoftuYouTube / Leinardgidneb
Rozrywkę zapewnia domowe kino zaprojektowane w stylu Art Deco. Może ono pomieścić do 20 gości. Na jego wyposażenie składają się wygodne fortele i sofy. Osoby szykujące się na seans mogą skorzystać z maszyny do popcornu.

Na potrzeby zmotoryzowanych oddano do dyspozycji kilka garaży rozlokowanych w różnych punktach posiadłości. Oferują one w sumie 23 miejsca parkingowe. Największy z garaży został wybudowany w podziemnej jaskini, ze ścianami wykonanymi z betonu i nierdzewnej stali.

Rezydencje okalają drzewa, w tym liczące 500 lat jodły z najrzadszego północnoamerykańskiego gatunku. Ulubionym drzewkiem gospodarza domu jest 40-letni klon, który podlega stałemu monitoringowi przez system komputerowy i w razie potrzeby jest automatycznie podlewany. Na terenie posiadłości znajduje się też sztuczny strumyk, w którym pływają łososie. Na brzegu jeziora położona jest zaś plaża, której piasek jest przywożony corocznie z Karaibów.

Obecnie wartość domu Gatesa szacuje się na co najmniej 123 mln dolarów. Według doniesień amerykańskich mediów Gates co roku płaci za nią 1 mln dolarów w ramach podatku od nieruchomości. Twórca Microsoftuorganizuje w niej co roku aukcje, w ramach których zbierane są pieniądze na fundację charytatywną ze sprzedaży przedmiotów oferowanych przez pracowników firmy.

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1501
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1137
14
komentarze: 60 | wyświetlenia: 847
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 706
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 401
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 545
13
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1171
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 515
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 931
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 670
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 686
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 1532
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 735
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska