Login lub e-mail Hasło   

Gen. Górniak: Żołnierze zdolni tylko do salwy honorowej na cmentarzu

"Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej zdolni tylko do salwy honorowej na cmentarzu centralnym w Szczecinie"
Wyświetlenia: 1.336 Zamieszczono 11/02/2016

Mam wrażenie, że nasz kraj przygotowuje się do III Wojny Światowej. Powód? Ewentualna niestabilna sytuacja polityczna u granic Polski, a tym samym i NATO. O tym słyszymy na co dzień.
Co prawda jakoś nie widać, żeby ludność w przygranicznych powiatach była poddawana szkoleniu wojskowemu i organizowana w bataliony samoobrony lokalnej, jak również nie widać przy granicach więcej wojska, jednak liczy się dobra wola. Wiadomo, że były wybory i obronność nie była priorytetem, w tej chwili powoli wracamy do realiów i zaczynamy na nowo odnosić się do rzeczywistości.
Według MON, w tym roku polscy żołnierze, wezmą udział w blisko 300 ćwiczeniach i szkoleniach z czego ponad 150 prowadzone będzie w układzie międzynarodowym w kraju. Obecnie w Polsce trwa szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy z oddziałów zmotoryzowanych. Skala tych manewrów jest bardzo śmieszna. Nieliczna amerykańska kompania ze składu 2.Pułku Kawalerii w ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie szkolić polskich żołnierzy.
Jak donosi MON, plan szkolenia jest bardzo intensywny i zakłada ćwiczenia z żołnierzami kilku jednostek, przemieszczenia pomiędzy poligonami. Obecnie Jankesi szkolą się z 12 Brygadą Zmechanizowaną, a dalej będą ćwiczyć z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża. Już 12 BZ i 2 pułk kawalerii rywalizowały we wspólnych zawodach. Rywalizacja składała się z biegu na dystansie 4 kilometrów, z plecakami około 20 kilogramów i strzelań sytuacyjnych – powiedział kapitan Janusz Błaszczak z Błękitnej Brygady. – Zawody pokazały, że stan kondycji fizycznej i umiejętności zawodowej Jankesów jest bardzo zły, jeden po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów mówił do kolegi "ja już nie mam sił" – dodał Błaszczak.
Ale dowódca 12 Brygady generał brygady Dariusz Górniak ma inne zdanie: "Wyszkolenie żołnierzy 12 Brygady na takim samym poziomie jak wyszkolenie tych samych żołnierzy podczas strzelania salwy honorowej na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Od razu widać że jesteśmy światowym mocarstwem ale w produkcji świń i jabłek". Tak ostro generał Dariusz Górniak wyraził swoje niezadowolenie z powodu fatalnego stanu technicznego wozów bojowych podczas manewrów. – Uwielbiamy pracować z polskimi żołnierzami. Podczas wspólnego szkolenia Polacy tak i nie dali sobie rady wypełnić wszystkie zadania, ale piją dobrze – dodał Tom Duncan, dowódca kompanii 2.Pułku Kawalerii.
Szok! Ale nic dziwnego, bo strategia władz polskich, którą po raz kolejny wyraził pan Andrzej Duda – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej polegająca na próbach ściągnięcia żołnierzy z państw NATO do Polski, tak żeby stali się widoczni – jest skazana na porażkę, nieskuteczna i w razie zagrożenia będzie nieefektywna. Bo Polska potrzebuje współczesnej strategii odstraszania opartej o dwa czynniki: nowoczesną i silną armię i wiarygodny zamiar działań nieregularnych.
W realiach współczesnej wojny amerykańskie brygady lądowe stałyby się zakładnikami sytuacji taktycznej. Jeżeli już myślimy o obecności to na poważnie, ale na to nie ma przyzwolenia politycznego, bo ktoś za utrzymanie 100 tyś wojsk USA w Polsce musiałby płacić. O wiele lepszą strategią byłoby poproszenie o obecność amerykańskich (natowskich) oficerów łącznikowych, oficerów naprowadzania lotnictwa, kierowania ogniem artylerii, rozpoznania ABC, oczywiście łączności i rozpoznania (i najlepiej zwartych oddziałów logistyków wojskowych) jak również komponentów bojowych wojsk specjalnych, lotnictwa i marynarki wojennej. Do tego potrzebne jest wsparcie materiałowe, broń, zapasy, szkolenia. Chodzi bardziej o to, żeby NATO wytworzyło w sobie naturalną zdolność do rotowania wojsk w Polsce i do gładkiego przenoszenia się tu i do baz – oczywiście w Niemczech. To da nam o wiele więcej niż bazy, o ile oczywiście będziemy umieli skorzystać z pomocy.

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 729
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 963
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 396
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 968
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 740
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 527
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1677
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 437
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 523
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 504
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 995
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 455
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 927
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 313
10
komentarze: 143 | wyświetlenia: 501
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska