JustPaste.it

Rodzaje gaśnic i ich zastosowanie - jak wojować z ogniem

Podstawowym i najbardziej rozpoznawalnym urządzeniem przenośnym do gaszenia pożarów jest Gaśnica Przeciwpożarowa. czy wiesz ile typów gaśnic istnieje i czym się od siebie różnią?

Podstawowym i najbardziej rozpoznawalnym urządzeniem przenośnym do gaszenia pożarów jest Gaśnica Przeciwpożarowa. czy wiesz ile typów gaśnic istnieje i czym się od siebie różnią?

 

fire-extinguisher-vector-set_23-2147495925_small.jpg

Oznaczenia i przeznaczenie

Pomimo, że kształt gaśnicy czasem może dla doświadczonego w temacie człowieka być podpowiedzią, z jakiego rodzaju gaśnicą ma do czynienia, nigdy nie powinno się dokonywać podobnej oceny jedynie na podstawie jej kształtu. Nieprawidłowe posłużenie się gaśnicą lub posłużenie się gaśnicą niewłaściwego typu może nieść ze sobą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia osoby się nią posługującej, jak i osób w jej otoczeniu. Z tego powodu zawsze należy sprawdzić oznaczenie gaśnicy, które świadczy, do jakiego typu pożarów może ona zostać stosowana.

W zależności od symboli gaśnica może być stosowana do gaszenia pożarów:

 

  • A – ciał stałych, które paląc się nie tylko powodują płomień, ale także ulegają rozżarzeniu
  • B – cieczy i ciał stałych, które paląc się ulegają stopieniu np. benzyny, polietylenu, smoły,
  • C – gazów palnych np. metanu, acetylenu, propanu,
  • D – metali palnych np. magnezu, sodu, uranu,
  • F – łatwopalnych środków gotujących (garnek z olejem).

 

Występuje kilka odmian gaśnic, w których zastosowaniu stosuje się różne rodzaje środka gaśniczego:

  1. Woda – gaśnica tego typu doskonale nadaje się do gaszenia materiałów takich jak drewno, papier czy innych ciał stałych. Posłużenie się wodną gaśnicą przeciwko obiektom takim jak odsłonięte przewody elektryczne lub palący się olej jest niewskazane i może nieść ze sobą ryzyko dla zdrowia, jak i do eskalacji pożaru.
  2. Proszek – Ten typ gaśnicy nadaje się doskonale do gaszenia pożarów cieczy jak urządzeń elektrycznych. Ten typ nie jest wskazany do użytkowania przeciwko gaszeniu metali.
  3. Piana – czysty środek gaśniczy nadający się doskonale do walki z pożarami cieczy, nieefektywny do walki z pożarem urządzeń elektrycznych i metali.
  4. Dwutlenek Węgla – gaśnica wykorzystująca CO2 jako środek do walki z ogniem doskonale działa na urządzenia pod napięciem elektrycznym, bez powodowania uszkodzeń chemicznych w gaszonych obiektach. Wysokie stężenie dwutlenku węgla może być szkodliwe dla zdrowia.

Jak widać każda z gaśnic przeciwpożarowych zawiera swoje silne, jak i słabe strony. Na szczęście odpowiednie przygotowanie, szkolenie i wiedza w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego może uchronić nas przed niewłaściwym posługiwaniem się urządzeniami, które mogą ocalić ludzkie życie przy właściwym zastosowaniu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, by zapoznać się z oznaczeniami gaśnicy, w jakiej posiadaniu się znajdujemy w domu lub miejsc pracy, bo możemy nie mieć na to czasu w momencie, gdy będziemy potrzebowali się nią natychmiast posłużyć.