Login lub e-mail Hasło   

O rozwiązaniach IT w służbach mundurowych

Technologia komputerowa i telekomunikacyjna zdominowała życie współczesnego społeczeństwa.
Wyświetlenia: 565 Zamieszczono 16/02/2016

Niewiele jest w wysoko rozwiniętych krajach takich obszarów działalności ludzkiej, w których można sprawnie funkcjonować bez pomocy zaawansowanego sprzętu elektronicznego. Służby mundurowe są sektorem szczególnie wymagającym, stosowane przez nie technologie muszą być niezawodne pod każdym względem. Dostawcy technologii teleinformatycznej dla służb mundurowych mogą korzystać z pomocy wyspecjalizowanych dystrybutorów, działających w modelu VAD, takich jak np. Veracomp. Oto kilka kategorii sprzętu infrastruktury komputerowej, wykorzystywanej przez resorty mundurowe.

Bezpieczeństwo sieci

Zaburzenie funkcjonowania wojskowych sieci prowadzi do ogromnego chaosu w przepływie informacji i ich niekontrolowanego wycieku, uniemożliwia koordynację działań i praktyce sprawia, że kraj staje się bezbronny. Infrastruktura teleinformacyjna wykorzystywana przez wojsko stanowi dla potencjalnego wroga pierwszy cel. Z tego powodu zabezpieczenie sieci przed atakami hakerów, wirusami i złośliwym oprogramowaniem jest kwestią priorytetową. Do rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w sektorze wojskowym zaliczamy m.in. systemy antywirusowe, systemy ochrony danych, systemy zasilania awaryjnego oraz monitoringu IP.

Infrastruktura IT i zarządzanie nią

Dobra organizacja i koordynacja operacji to podstawa skutecznego działania każdej organizacji zarządzającej ludźmi – dużych firm, instytucji rządowych oraz oczywiście wojska, które musi być w gotowości do działań przez cały czas. Nie da się osiągnąć tego celu bez odpowiednich systemów telekomunikacyjnych, który gwarantowałby szybką i bezpieczną wymianę danych. Wojsko w tym celu wykorzystuje między innymi sieci LAN i MAN, sieci radiowe oraz różnego rodzaju sieci światłowodowe.

Zarządzanie obiegiem dokumentów

Coraz więcej ważnych dokumentów przetwarzanych i przechowywanych jest w formie nie papierowej, jak jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, lecz elektronicznej. Takie rozwiązanie ma plusy, których nie można przecenić. Dokumenty takie nie zajmującą miejsca, wyszukiwanie i dostęp do nich jest znacznie prostszy, a ponadto są bardziej trwałe i dają możliwość zabezpieczenia ich przed niepożądanymi osobami. Z tego powodu narzędzia i programy do zarządzania dokumentami w formie elektronicznej znajdują zastosowanie również w wojsku.

Więcej informacji o rozwiązań IT wykorzystywanych przez resorty mundurowe znaleźć można m.in. na stronie firmy Veracomp, uznanego dystrybutora systemów komputerowych i teleinformatycznych w Polsce.

Podobne artykuły


66
komentarze: 25 | wyświetlenia: 7444
22
komentarze: 14 | wyświetlenia: 3300
21
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1862
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 842
8
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1528
8
komentarze: 5 | wyświetlenia: 10295
7
komentarze: 10 | wyświetlenia: 582
32
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3719
30
komentarze: 38 | wyświetlenia: 5200
26
komentarze: 37 | wyświetlenia: 2521
19
komentarze: 6 | wyświetlenia: 3994
18
komentarze: 7 | wyświetlenia: 2460
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska