JustPaste.it

Niebieskie Koperty - kolorystyczne rozwiązanie problemu?

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych nazywane „kopertą” doczekały się w końcu w 2015 roku bardziej rzucającego się w oczy niebieskiego oznaczenia.

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych nazywane „kopertą” doczekały się w końcu w 2015 roku bardziej rzucającego się w oczy niebieskiego oznaczenia.

 

Rozwiązanie to wprowadzone zostało by zwalczać problem ignorowania przywileju parkowania jedynie przez osoby niepełnosprawne i zmniejszyć ilość przypadków w których kierowcy zatrzymali się na nich nieumyślnie - chociażby ze względu na słabo widoczne oznaczenia.

Dotychczas nierzadko zdarzało się, że straż miejska, bądź inni funkcjonariusze rozpoznali mało czytelne i nieprawidłowe oznakowanie tych miejsc postojowych, które musieli następnie zasygnalizować zarządcom dróg. Osoby, które na tym procederze cierpiały najbardziej byli niepełnosprawni. Nie tylko napotykali oni na problem z dostępnością miejsc parkingowych niejednokrotnie zajętych przez osoby nieuprzywilejowane, ale również sami mieli problem z odnalezieniem odpowiedniego oznakowania. Co prawda na chwilę obecną, jest zbyt wcześnie, żeby przedstawić dane statystyczne prezentujące efektywność niebieskich wersji kopert, ale z racji tego, że oznaczenie to stosowane jest już w innych krajach gdzie udowodniło swoje pozytywne działanie, można być pozytywnej myśli, że Polska nie będzie na tym tle wyjątkiem.

 

Karta Parkingowa

Sam fakt posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie zobowiązuje nikogo do parkowania na miejscu oznaczonym „kopertą. Dokumentem uprawniającym do parkowania w tych oznaczonych miejscach jest karta parkingowa. Może zostać ona wydana nie tylko na osobę fizyczną, ale również na daną placówkę. Karta ta natomiast wbrew powszechnemu nieporozumieniu NIE zostaje wydana na dany samochód.

 

Karta Parkingowa zostaje wydana przez starostwo powiatowe, gdzie w celu jej wyrobienia należy przedstawić:

  • dowód osobisty
  • aktualną fotografię
  • 25zł opłaty skarbowej za wydanie Karty Parkingowej
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy

Poza osobami niepełnosprawnymi zdolnymi do prowadzenia samochodu, właścicielami karty parkingowej mogą stać się osoby, bądź placówki przewożące osoby niepełnosprawne. Warto jednak zaznaczyć iż parkowanie na „kopercie” możliwe jest jedynie w trakcie przewożenia osoby niepełnosprawnej, a nie jedynie w oparciu o przyznaną kartę parkingową.