Login lub e-mail Hasło   

Co myśli morderca?

Wywiad dotyczący Kajetana P.
Wyświetlenia: 531 Zamieszczono 18/02/2016

Sprawa Kajetana P. zaszokowała polską opinię publiczną. 3 lutego strażacy, którzy przyjechali na warszawski Żoliborz, aby ugasić pożar w jednym z mieszkań, dokonali makabrycznego odkrycia – znaleziono tam poćwiartowane i nadpalone zwłoki młodej kobiety.

Śledczy ustalili, że ofiarą jest nauczycielka języka włoskiego Katarzyna J., z którą podejrzany, 27-letni bibliotekarz Kajetan P. umówił się w jej mieszkaniu na Woli na prywatną lekcję. Sprawca zbrodni zamordował kobietę, odciął jej głowę i rozczłonkował zwłoki, które przewiózł w plecaku i torbach podróżnych taksówką do swojego domu. Kierowca zauważył, że z jednej z toreb cieknie krew. „To tusza z dzika" – spokojnie wyjaśnił pasażer taryfy.

Po powrocie do mieszkania morderca podpalił ciało zabitej kobiety, wybrał z banku kilkanaście tysięcy złotych i zniknął. Policja wydała za Kajetanem P. list gończy, błyskawicznie trafił też na listę najbardziej poszukiwanych przez Interpol polskich przestępców. Wczoraj Kajetan P. po dwutygodniowej ucieczce przed organami ścigania został zatrzymany na Malcie. Motyw zabójstwa jest wciąż niejasny – jedną z głównych poszlak jest fascynacja P. postacią Hannibala Lectera z „Milczenia owiec".

O zanalizowanie tej jednej z najciekawszej polskich spraw kryminalnych ostatnich lat oraz postaci Kajetana P. poprosiliśmy człowieka, który jak nikt inny w Polsce zna tematykę seryjnych morderców. Jarosław Stukan to biegły psycholog sądowy, kryminolog, suicydolog i autor dziewięciu książek naukowych w dziedzinie morderstw oraz samobójstw. Chciałem się dowedzieć, co mogło kierować sprawcą tej brutalnej zbrodni, co może się stać, gdy spotkamy na swojej drodze bezwzględnego zabójcę i dlaczego społeczeństwo tak łatwo ulega zbiorowej psychozie, kiedy przychodzi mu zmierzyć się z wiadomościami o bestialskich morderstwach.

– Pamiętajmy, że Kajetan P. choć został zatrzymany, to przez cały czas jest podejrzanym w tej sprawie, bo o tym, czy jest winnym zabójstwa, zdecyduje sąd – przestrzega nas od razu na początku rozmowy psycholog. – Wiele dotychczas znanych faktów wskazuje na jego winę – głównie te, że zniknął i że się ukrywał, ale jak na razie możemy jedynie rozmawiać hipotetycznie i w taki też sposób traktujmy wszystko to, co powiem. Jako opinia publiczna posiadamy we wciąż toczącym się śledztwie bardzo niewiele potwierdzonych danych na temat tego zabójstwa.

VICE: Czy Kajetan P. może być przykładem seryjnego mordercy? Da się u niego rozpoznać konkretny modus operandi?
Jarosław Stukan: Jeżeli zakładamy, że Kajetan P. jest sprawcą, który po dokonaniu zabójstwa poćwiartował ofiarę, odciął jej głowę, a następnie przewiózł zwłoki do swojego miejsca zamieszkania, to zdecydowanie nie byłby on w swoim postępowaniu przypadkiem odosobnionym i rzeczywiście wpisywałby się wówczas takim charakterystycznym działaniem w tę niezwykle rzadką grupę zabójców.

CD

http://www.vice.com/pl/read/co-mysli-morderca

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1611
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 919
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1191
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 772
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 465
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1037
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 783
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 588
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 737
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 725
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 509
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 997
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1126
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska