Login lub e-mail Hasło   

Nasze instynkty

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://thedaybeforeyoudie.blogspot.com/2(...)ty.html
Walka pomiędzy świadomym społeczeństwem, a zwierzęcymi instyktami
Wyświetlenia: 412 Zamieszczono 18/02/2016

Już od zarania dziejów instynkt u człowieka był uważany część naszej zwierzęcej natury. Wielcy filozofowie, trendy społeczne oraz sama religia opisują to jako przeklęte dziedzictwo naszych przodków, ciemna strona naszego człowieczeństwa, którą należy okiełznać i zapomnieć, aby wdrapać się na kolejny poziom ewolucji. Twierdzą, że skoro posiadamy rozwinięty intelekt, to jest wręcz naszym obowiązkiem, przy jego pomocy kontrolować nasze zachowanie i nasze ciało. Takie rozumowanie jest samym w sobie pychą. Miliony lat ewolucji, które udoskonalając węzły DNA, poświeciły wiele gatunków, popełniły wiele błędów, aby zaleźć najlepsze rozwiązania. Wykorzystując całe to doświadczenie stworzyło nas - człowieka, który posiada najlepsze mechanizmy od przetrwania i rozwoju w otaczającym go środowisku. Jakim prawem uważamy, że zaledwie po kilku tysiącach lat naszego intelektualnego rozwoju, jesteśmy mądrzejsi od ewolucji, która przykładowo potrafiła wykształcić tak skomplikowany mechanizm jak mózg człowieka.

Nasze rozumowanie nie tyle jest błędne, co manipulowane przez nasze emocje, a w połączeniu z chwilowymi trendami społecznymi powodują, że sami sobie wyrządzamy szkodę. Nasze instynkty ostrzegają nas przed zagrożeniem, jednak od dzieciństwa jesteśmy programowani, aby tłumić ich objawy, co powoduje wiele problemów z natury zdrowotnej i psychicznej. Wraz z rozwojem społeczeństwa rośnie liczba osób dotkniętych depresją, schizofrenią oraz innymi chorobami, również natury fizjologicznej. Wiąże się z tym, że każdy z nas jest inny, każdy z nas ma inne potrzeby, lecz społeczeństwo wymusza na nas pewien wzorzec postępowania. Nasz organizm ma pewne potrzeby, a poprzez instynkt wymusza ich zaspokajanie, jednak świadomie je tłumiąc, powodujemy dysharmonie naszego ciała, co w dalszych krokach prowadzi do już nieodwracalnych zmian. Przykładem, może być fakt, że do tej pory, nie spotkano się chorobami na tle psychicznym u zwierząt (mówimy tutaj oczywiście o zwierzętach, na które człowiek nie miał możliwości oddziaływania nawet w pośredni sposób), ponieważ żyją one zgodnie ze swoim instynktem. Zatem czemu musimy walczyć z nieświadomą częścią nas, która jest odpowiedzialna za nasze dostosowanie się do otaczającego świata? Mądry człowiek to taki, który potrafi połączyć, te dwa dary od natury i rozsądnie z nich korzystać.

Podobne artykuły


71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17413
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 5918
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 11724
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 10880
28
komentarze: 14 | wyświetlenia: 5385
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3546
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 66780
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21495
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27561
23
komentarze: 17 | wyświetlenia: 3264
24
komentarze: 21 | wyświetlenia: 3301
22
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1401
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska