Login lub e-mail Hasło   

Praktyczny ubiór na skuter – czy konieczny?

Na ulicach coraz częściej oprócz samochodów, można zobaczyć skutery czy motocykle 125, na które od 2014 roku nie trzeba robić dodatkowego prawa jazdy.
Wyświetlenia: 684 Zamieszczono 19/02/2016

Stąd też wzięła się imotocykle 125ch popularność, co było też zamysłem Ustawodawców, którzy chcieli rozładować ruch na drodze i zapobiec korkom. I faktycznie zarówno skutery, jak i motocykle 125, spełniają swoją funkcję i są o wiele wydajniejszą możliwością poruszania się po mieście.

Samochód czy skuter?

Dlaczego skuter lub motocykl to lepszy wybór niż samochód? Po pierwsze dlatego, że są bardziej ekonomiczne, a więc można dużo zaoszczędzić na benzynie. Po drugie – nie stoisz w korkach. Już te dwa powody są wystarczające, by uznać skutery lub motocykle 125 za korzystniejsze pojazdy niż samochody. Przeciwnicy twierdzą jednak, że poruszanie się takimi pojazdami jest o wiele mniej komfortowe, a poza tym użytkownik jest narażony na warunki atmosferyczne, które w Polsce są naprawdę różne. Czy można jakoś temu zaradzić?

Wystarczy tak naprawdę dopasować odpowiednie ubranie do jazdy skuterem lub motocyklem. Czy jest to konieczne? Nie – według naszego prawa użytkownik skutera musi mieć kask, jednak nie ma żadnych ustaw dotyczących innych elementów odzieży. Dlatego też specjalne ubrania na skutery czy motocykle 125 nie są zbyt popularne. Jednak w trosce o ochronę samego siebie szczególnie przed warunkami pogodowymi jak zimno czy deszcz można się pokusić o trochę lepszy i bardziej komfortowy strój do jazdy, nawet jeśli poruszamy się tylko w obrębie miasta.

Elementy odzieży na skutery i motocykle:

Kurtki: Współcześnie ubrania na motocykle i skutery są produkowane tak, że nie wyglądają jak typowe ubrania motorowe, raczej jak elegancka odzież wierzchnia, którą używamy na co dzień do pracy. Mowa tu o kurtkach. Zazwyczaj warstwy ochronne, na przykład w okolicach łokci są wszywane wewnątrz kurtki, tak, że nie są one widoczne. Taki rodzaj ubrania to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią się afiszować ubraniami motorowymi, a jednak chcieliby, by jazda była dla nich bardziej komfortowa. Ubrania takie posiadają membrany, których zadaniem jest ochrona użytkownika przed deszczem i zimnem. Wszelkie ochraniacze, która posiada taka odzież można zazwyczaj wypiąć, a ubranie używać jako normalne ubranie, kiedy akurat nie jedziemy motocyklem. Taka odzież jest wytrzymała i mniej podatna na uszkodzenia, jednak nadaje się tylko do poruszania po mieście – na dłuższe trasy może okazać się nie wytrzymała.

Spodnie: Na nogi dobrym rozwiązaniem będą jeansy produkowane specjalne na motocykl. Można tak naprawdę założyć zwykłe dżinsy, jednak przy deszczu, nie uchronią one przed wilgocią, ani przed przenikliwym zimnem. Specjalne jeansy są grubsze i cieplejsze, a także mają ochraniacze na biodra i kolana. Jednak przy naprawdę zimnej pogodzie i mocnym deszczu, takie spodnie też nie będą stanowić całkowitej ochrony – warto pokusić się o proste spodnie motorowe z membraną.

Buty i rękawiczki: Jeżeli chodzi o buty i rękawiczki, to nie muszą one być najwyższej półki, jeśli chodzi o skutery czy motocykle 125. Na tego typu pojazdach, nie będziemy brali udziału w wyścigach, zatem ani rękawiczki ani buty nie muszą posiadać żadnych wyspecjalizowanych systemów ochronnych. Również membrana nie jest konieczna – podczas krótkich jazd po mieście spokojnie obejdziemy się bez tego dodatku. Tym bardziej, że buty bez membrany są o wiele wygodniejsze szczególnie latem.

Kask: Na kasku nie warto oszczędzać. Po pierwsze, jak już wspomniałam jest on obowiązkowy, jednak chodzi tu o nasze bezpieczeństwo – dlatego warto wybrać taki kask, który zapewni maksymalną ochronę. Dodatkowo lepsze kaski są także o wiele bardziej funkcjonalne – chronią przed przeciągami, nie paruje im szyba, są wytrzymałe i wygodne w użyciu.

Podsumowując, specjalistyczne ubrania na skutery czy motocykle 125 nie są obowiązkowe (oprócz kasku oczywiście) jednak dla własnego komfortu i ze względu na praktycyzm, warto rozejrzeć się za lepszym ubraniem niż zwykłe dżinsy i kurtka. Można je używać nie tylko na pojazdach, zatem nie można powiedzieć, ze takie ubrania to nieopłacalny wydatek. Konieczność posiadania takiej odzieży zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań każdego motocyklisty.

Artykuł inspirowany stroną: http://motohangar.pl/

Podobne artykuły


11
komentarze: 32 | wyświetlenia: 626
11
komentarze: 40 | wyświetlenia: 650
10
komentarze: 7 | wyświetlenia: 725
10
komentarze: 5 | wyświetlenia: 610
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 641
10
komentarze: 8 | wyświetlenia: 868
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 417
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 407
9
komentarze: 7 | wyświetlenia: 679
9
komentarze: 20 | wyświetlenia: 570
9
komentarze: 4 | wyświetlenia: 661
9
komentarze: 12 | wyświetlenia: 582
9
komentarze: 34 | wyświetlenia: 454
9
komentarze: 18 | wyświetlenia: 494
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 434
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska