JustPaste.it

PRACA – mieć czy być

Temat tak gorący, że mógłby roztopić zalegający śnieg na ulicach.

Temat tak gorący, że mógłby roztopić zalegający śnieg na ulicach.

 

Praca to czynność wykonywana zawodowo, zgodna z kwalifikacjami i posiadanymi umiejętnościami, za którą otrzymuje się pieniądze.

Doszkalamy się w każdej możliwej płaszczyźnie. Chcemy być konkurencyjni względem innych, jak i samych siebie. Dzięki temu dowartościowujemy się i czujemy się lepsi. Drugi aspekt na plus jest taki, że nasze umiejętności doceniają pracodawcy. Im lepiej wykwalifikowany pracownik, tym  większe możliwości rozwoju i efektywnego działania firmy. Jak najpełniej zaprezentować  swoje umiejętności i kompetencje nabyte podczas zdobywania wykształcenia. Mimo to są aż takie problemy.

Skąd to się bierze?

Czy są to jeszcze echa odchodzącego kryzysu? Problemy z pracą nie są nowością w naszym kraju. Obecnie praca stała się dobrem najwyższym. Zwykle w zimie następuje wzrost bezrobocia. Powód? Brak możliwości pracy sezonowej. Ale to nie jest jedyną przyczyną lawinowo rosnącej liczby osób bez pracy. Coraz więcej Polaków wraca z emigracji, która rozpoczęła się wraz z wstąpieniem do Unii Europejskiej.

Irlandia, Anglia, Norwegia, Wielka Brytania. Tam też przestało się opłacać pracować, więc Polacy zaczęli powracać. A skoro wrócili, to jeszcze nie zdążyli się rozejrzeć za nową tutaj.

Jakie znamy dostępne nam sposoby na pozyskanie pracy?

  1. Aktywne przeglądanie ofert pracy.
  2. Wysłanie kilku (czyt. kilkunastu) stosownie napisanych życiorysów i listów motywacyjnych tworzonych pod konkretną ofertę.
  3. Anielska cierpliwość i kontrola etapów rekrutacji to na tym etapie najpotrzebniejsze cechy poszukiwacza pracy.
  4. Rozmowa kwalifikacyjna dla wybranych, a i tak niczego nie gwarantuje. Ilość kandydatów jest już ostro wyselekcjonowana i - w mniemaniu pracodawcy – najlepsza z najlepszych. Już na tym etapie kreuje się tzw. wyścig szczurów.
  5. Zdobycie wymarzonego stanowiska pracy i utrzymywanie go minimum 5 lat.
  6. Sielanka, bo praca już jest. Nic gorszego stać się nie może.

Poszukiwanie pracy to też praca i to nie taka prosta. Wyrabia w człowieku duże pokłady cierpliwości i dystansu do samego siebie.